ABD'nin kaçak yazılım kara listesi burada

ABD kaçak yazılımlara göz yuman ülkeleri kara listeye aldı. Bakın listede hangi ülkeler var?

  • Ceyhun Seval
ABD'nin kaçak yazılım kara listesi burada
Korsan CD'ler hala gündemde.

Amerika kongresinden 70 üyeden oluşan yazılım korsanlığı ile mücadele komitesi beş ülkeyi kara listesine aldığını açıkladı. "Yazılım korsanlarının cenneti" olarak tanımlanan bu beş ülke Çin, Rusya, Kanada, İspanya ve Meksika.

"Bu ülkeler yazılım korsanlığı hakkında yeterli yasal atılımı yapmıyorlar ve bu Amerikan yazılım endüstrisine çok büyük zarar veriyor." diyerek bu ülkeleri kara listelerine almalarını açıklayan kongre üyeleri, içinde bulunduğumuz çağın ekonomik gelişme açısından dijital teknolojilerin altın çağı olduğunu, bu yüzden bütün ülkelerin bu konuya daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyorlar: "Nasıl araba Ford ve GM gibi üreticilerimizin depolarından arabaların çalınmasına izin vermiyorsak yazılımlarımızı da korumalıyız."

Komiteye göre Çin'in suçu yasadışı içeriğe sahip web sitelerine, dosya yükleme sitelerine ve bu yasadışı sitelere bağlantı veren sayfalara ev sahipliği yapmak. Rusya ise korsan CD'ler yüzünden kara listede. Kanada "kişisel gizlilik" altında korsanlığa izin vermekle suçlanıyor. İspanya P2P cenneti olarak tanımlanıyor. Meksika da ise yasaların uygulanmasında yetersizlik ülkeyi kara listeye sokuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

En önemli ülkeyi atlamışlar :)))

İlginç olan biz yokuz.Sevindirici bir durum..

Türkiye de az değil hani

torrent dururken cdye ne gerek var

Açıklamadaki küstahlığa bakas mısınız? Dünyayı hala kendi çevrelerinde dönüyor zannediyorlar. Amerikan yazılımları korsanmış da Amerikan ekonomisine zarar veriyormuş . Sadece senin ülken mi yazılım geliştiriyor, ey kendini bilmez ülke. Benim ülkem zarar görmesin de, diğerlerine ne olduğu umrumda değil tavırları bunlar. Boşversenize.

biz hepsini yaptığımız için yazmaya gerek duymamışlar.
bir keresinde avukata toplama bilgisayar satmıştık. içerisinde orjinal windows da sattık. adam bize bağırıp çağırdı bunu bana nasıl yaparsınız diye. düşünün artık o derece normal bir duruma dönüşmüş, adalet dağıtması gereken insan dahi bunun normal bir durum olduğunu düşünüyor. sonra gelip adliyede korsan tezgahtaki satıcıları suçlu olarak yargılar bunlar.
çuvaldızı biraz kendimize batırmak gerekli...

Türkiyeyi atlamışlar çünkü Türkiyede pc kullanan kişi oranı bu tespit edilen ülkelere göre çok çok düşük..

kanadanın olmasına şaşırdım

ABD yalanın başkenti baş ülkesi SAKIN INANMAYIN bizzat gördüm usa da nasıl cd satıldıgını polis hiçbirşey yapmıyor çünkü mafyalaşmışlar ister inanın ister inanmayım USA hep birilerini karalıyor ama tüm korsan oyunlar bilmemneler torrentler internete USA kaynaklı düşüyor bunu herkez biliyor çin neden usa malı alsın usa ya para kaptırsın bazi ülkeler son zamanlarda yurtdışına para götürmemeleri için insanlarıyla anlaşma yapmıyormu ?

usa da birkişi aylık 4-5 bin dolar para alıyor kendileri korsan kullanıyor. bizmi orj kullanacaz saçma. çin düşmanının yazılımını niye alsın salakmı adamlar verdikleri para atombombası olarak geri gelir.
adam eşşek gibi çalışıyor aldığı para asgari ücret birde şarkıcılara bakın bir cd çıkart milyarder ol ms bakın bir os üzerinden nekadar kar elde ediyor maci hic sorma on kuruşluk pc yi 8 katı pahalı satıyor.kendi ülkemin yazılımı olmadıktan sonra orj almam.

zaten diğer ürenlerden dolayı(otomobil,araç gerç) bizi sömürüyolar bari yazılım kısmındada biz sömürelim..

Bizi niye unutmuşlar yavvvvvv:(((( Bizde korsancıyız :P (şahsım hariç)

Kesinlikle muhtesem bir calisma. Bir yazilimci olarak ulkemizde korsan uygulamasina sadece muzik ve sinema sektoru tavrini gosteriyor. Fakat bu tavri koyan insanlarin buyuk bir bolumu korsan yazilim programlariyla muziklerini ve filmlerini hazirlamaktadir. Eger ulkemizde emege saygi olsaydi cok daha ucuza yerli, orginal yazilimlar alabilirdik. Fakat is boyle olunca beyin gocunun onune gecilemez. Insanlarda Win 7 ciksada korsanlarini alsak diye beklemekten ote gidemez! Program yazma isinin sarki notalari mirildanmaktan cok daha fazla emek gerektirdigine inaniyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir