ABD siber savaşa karşı yarışmalı önlem alıyor

"Hacker'larla ben başa çıkarım" diyenler için, kolay kolay göremeyecekleri dev bir fırsat!

ADB siber güvenlik için yarışma başlatıyor

ABD'nin "bilim kurgu"yu gerçek yapan dev askeri araştırma-geliştirme kurumu DARPA, dijital güvenlik alanında önemli bir adım atıyor. Bu hamle tüm dijital dünyayı değiştirebilir.

ABD'de devlet kurumlarına ve askeri güvenlik merkezlerine karşı başlatılan siber saldırıların sayısı hızla artarken, yeni askeri teknolojiler geliştirmekle yükümlü olan DARPA, ülkedeki siber uzmanlar için bir yarışma başlattığını duyurdu.

2 milyon dolar ödüllü ve 3 yıl sürecek olan yarışmada amaç, yapay zekalı bir siber güvenlik yazılımı üretmek. Ancak bu yazılımın, bügüne kadar üretilen formatın dışında, kendi kendine düşünerek, internetteki saldırıları ve hareketleri izleyerek, olası saldırı ihtimallerini bile hesaplayarak, gerektiğinde saniyeler içinde önlem alacak bir akıllı savunma mekanizmasına sahip olması gerekiyor. Elbette hiçbir şekilde geçilememesi de gerekiyor.

DARPA'nın daha önce benzer bir yarışmada ortaya çıkan robot porjesi, bugün ABD ordusu tarafından cephede kullanılabilecek etkileyici bir asker robot olan ATLAS'a dönüşmüştü. ATLAS'ın, cephedeki tüm dengeleri değiştirmesi bekleniyor çünkü çok büyük ağırlıkları taşıyabilen, "mermi geçirmeyen", çok hızlı koşabilen, engellere çarpsa bile dengesini yitirmeyen, yere yıkılamayan ve ne olursa olsun hedefine ulaşan bu "korkutucu" insansı robotun, ağır ateş altında bile görevini yerine getirebilecek olması tüm bilinen gelenekse çatışma kuralllarını değiştiriyor. ATLAS'ın fiilen cephede görev yapmaya başlamasının, askeri alanda okçuluktan barutlu silahlara geçiş gibi bir devrim olacağı yorumu yapılıyor.

DARPA'nın yeni yarışması ile hazırlanacak siber güvenlik yazılımının da dijital dünyadaki tüm geleneksel güvenlik anlayışını değiştirmesi bekleniyor. Ancak elbette bu yarışmanın fiili sonuçlarının gündelik hayatımıza etkisinin on yılı bulabileceğini de hatırlamamız lazım.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu sistemin bir benzeri hatta aynısı Person Of interest dizisinde var :D

Bunu 2 milyon dolara yapana da enayi derler herhalde

Boyle bise yapilmaz. Yapilsa bile satmazlar. Zaten uzerinde calisiliyor. Ama istedikleri gibi yapamiyoorlar. Veya yaptilar ama haberimiz yok. Cok tehlikeli isler bunlar. Savasi nasil kazanacaklarini dusuneceklerine nasill daha ii bir dunya insaa ederiz diye dusunseler daha ii olur. Herkes ben tek hakim olcam diyor. Ama hepsinin sonunda olum var herkes olecek. Sende oleceksin oglunda olecek torununda onun cocuklari ve torunuda. Kendinizi kandirmayiin. Biirakin bu isleri.... Sonu yook acgozululgun....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir