ABD'nin gizli uzay uçağı X-37B geri döndü!

ABD'nin çok gizli uzay uçağı X-37B'nin, iki yılın ardından Dünya'ya dönüşü, o kadar da gizli olmadı!

ABD'nin gizli uzay uçağı X-37B geri döndü!

U.S. Air Force'un çok gizli X-37B Uzay Uçağı, yörüngede geçirdiği 674 günün ardından geçtiğimiz günlerde çok da gizli olmayan bir şekilde Dünya'ya geri iniş yaptı.

Tabii ki NASA'nın uzay araçlarının küçük bir modeli gibi gözüken ve içinde insan taşımayan X-37B'nin asıl gizli tutulan yanı yörüngede olduğu değil, yörüngedeyken ne yaptığıydı. NBC'den Devin Coldewey'in söylediğine göre, bu uzay uçağının yörüngeye çıkış bilgileri gizli değildi, Atlas V yardımcı roketi ile 12 Aralık 2012 tarihinde, ve Dünya'nın 290 km üzerinde yörüngeye yerleşti. Ancak yörünge yüksekliği, US Air Force tarafından değil, bir grup meraklı astronom tarafından açıklanmıştı. Uçağın boyutu ise, içerisinde havacılık elektronikleri, roketler için yakıt ve yaklaşık olarak bir kamyon boyutunda bir boşluktan başka bir şey için yer bırakmıyor. Bu boşlukta ne olduğu ise uçağın bilinmeyen bir diğer özelliği.

Daha şüpheci bir yaklaşıma sahip olan British Planetary Society'nin Spaceflight dergisi editörü David Baker ise, uzun zamandır X-37B'nin bir keşif görevinde olduğunu söylemekteydi. "Uzay'dan uzaya izleme, gelişmiş algılayıcı grupları ve algılayıcı süitleri ile beraber mümkün kılınmış tamamen yeni bir oyun alanı." Baker'ın BBC'ye 2012'de yaptığı konuşma bu cümleyi içeriyor ve "bizim düşüncemize göre, X-37B (bu araçları kullanarak) Çin'in gelişmekte olan uzay istasyonu (Tiangong-1) üzerinde yakın bir takipte bulunuyor olabilir." şeklinde devam ediyordu.

Ancak Secure World Foundation için teknik danışman ve USAF'ın eski yörüngesel analistlerinden olan Brian Weeden farklı bir şekilde düşünüyor. "Tipik bir casus uydusu polar yörünge üzerinde yer alır ve böylelikle bütün Dünya'ya ulaşabilir." Weeden'ın söylediğine göre, X-37B'nin alçak yörüngesi oldukça dar enlem alanı veriyor ve bu enlemlerde ilgi çekici olan yerler Orta Doğu ve Afganistan'dan oluşuyor. Ayrıca Weeden, bu aracın Tiangong-1'i izlemediğini düşünüyor ve bu iki aracın yörüngesinin zaman zaman kesişmesinin sadece bir tesadüf olduğu söyleyerek ekliyor "Eğer ABD gerçekten Tiangong'u izlemek isteseydi, bunun için X-37B'yi kullanmasına gerek yoktu."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

kesin türkiye'yi izliyor

ben söyleyim ne yaptığını: kara madde üzerinde deneyler yapıyorlar, hedefleri ise kara maddeyi yeni geliştirdikleri sensörler üzerinde test etmek.

Adamlar casuslukta çığır açmış biz hala gelişmiyoruz. :( >>By Makro<<

Adamlar ordan kaç tane maçı beleşe izlediler kimbilir

Yörünge silahları dönemi başladı... yoksa insansız aracı ne diye yollasınlar, aracın görevi basit; ilgili yörüngeye git, yükü bırak, uzaktan ayarlama için gerekli şartları oluştur, uzaydan üçüncü göz izlemesi ve çeşitli denemeler için kolaylık sağla ve dön... Basit mantıkla insansız araçlar; uzaktan kumandalı oyuncakla benzer mantıktır...

@24 Eki 2014 09:25 abd nin dev oyuncakları gerçek hayata müdahale ediyor

orta doğuya fitne saçıyor hristiyanlarn güllük gülistanlık müslamanlar birbirini katlediyor anlamıyorum dünya küçük kıyamete gidiyor

Uzaydan zihin kontrol deneyleri yapiyor desem cok mu ucmus olurum acaba

Uzaydan dünyanın herhangi bir ülkesini vurmak hedefliyorlar ve olası bir savaşta düşman kuvvetlerinin uydularını vuracaklar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir