ABD ve Asya arasına 60 terabit'lik yeni kablo

Google, internet hızını adeta katlayacak olan bu kablolar için kesenin ağzını açtı!

  • Zeynel A. Öztürk
ABD ve Asya arasına 60 terabit'lik yeni kablo!

ABD ve Asya, çok yakında saniyede 60 terabit taşıyabilen denizaltı kablolarla birbirlerine bağlanacaklar.

Hızıyla nefes kesmeye hazırlanan, ismiyle de şaşırtmayan FASTER adındaki ağ, Routers'ın raporuna göre Los Angeles, San Francisco, Oregon ve Seattle'ı Japonya'daki Chikura ve Shima ile bağlayacak. Rapor, Asya merkezli China Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI, SingTel'ın ve Google'ın bu ağa 300 milyon dolar yatırımda bulunacağını söylüyor. Ağ, 2016'nın ikinci çeyreğinde hizmet vermeye başlayabilecek.

Google'ın teknik altyapı başkan yardımcısı Urs Hölzle, Google+ hesabında yaptığı açıklamada ürünlerinin hızlı ve güvenilir biçimde çalışmasını istediklerini ve bunun müthiş bir ağ alt yapısına ihtiyaç duyduğunu söyledi. "Bu bazen okyanustan geçmenizi gerektirir" diyen Hölzle, 2008'deki UNITY ve 2011'deki SJC ile birlikte FASTER'ın Asya'daki kullanıcılara daha hızlı ve güvenilir bir internet sunacağını söyledi.

Okyanus altından iletişim kabloları geçirme, yeni değil, 150 yıldan öncesine dayanan bir yöntem. Kabloları döşeme yöntemi ise uzun süredir değişmiş değil. Kablo ağının ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğunu bu haritada görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Türkiyeyi takan yok :)

@16 Ağu 2014 13:42 Yakında türkiyede internet yasaklanır ki türkiyeyi ne yapsınlar.

Kıbrıs'a bile 12 kablo bağlıyken Türkiye'ye sadece 8 kablo bağlı :) Allah bilir kabloların bazıları da sadece geçerken uğramıştır.

la kaplolar bile bizi teğet geçmiş

araya bir T bağlantı yapsak bizeede gelse ya. 50 ms ping farkı var amerikala türkiye arasında şu an

En sonunda kendim kablo bagliyicam ya en yakin yerden biraz bencilce olcak ama secenegimiz yok

Sen de yorum yaz