Acaba Facebook sayfanızı nasıl görüyorlar?

Facebook'ta başkalarının, sizin sayfanızı nasıl gördüğünü hiç merak ettiniz mi?

  • Cem Şancı
Facebook'ta sayfanızı kim, nasıl görüyor?

Facebook, sosyal ilişkilerinizi güçlendiren bir servis olduğu gibi bu ilişkilerin kolaylıkla bozulmasına ve hatta kariyerinizin hasar almasına da neden olabilir. Bu nedenle, Facebook'un gizlilik ayarlarını etkili şekilde kullanıp, herkesin sayfanızdaki her detayı görmesinin önüne geçebilirsiniz. Siyasi görüşünüz, gezip gördüğünüz yerler, arkadaşlarınızla diyaloglarınız veya paylaştığınız bir video bile, arkadaşl listenizdeki bazıları tarafından yadırganabilir. Unutmamak gerekir ki, herkesle aynı hayat yorumunu paylaşıyor olmanız mümkün değil. 

İşte bu sebeple, arkadaş listenizi gruplara ayırıp, her grubun neler görebileceğini ayrıca belirlemelisiniz. Ancak, kimin sayfanızı nasıl gördüğünü kontrol edebilmeniz de bu operasyonda başarılı olup olmadığınızı anlamak için önemli. Bu amaçla Facebook'un kullanışlı bir yeteneğini devreye sokmalısınız.

Facebook profil sayfanızda, sol üst köşede yer alan kilit sembolüne tıklayarak, aşağıdaki minik pencereye ulaşacaksınız.

 

Burada "paylaştıklarımı kimler görebilir" seçeneğine tıkladığınızda açılan menüzden, "Başkasının gözünden gör" seçeneği yardımıyla, Facebook profil sayfasını, istediğiniz arkadaşınızın gözünden görebilirsiniz. Hangi arkadaşınızın nasıl gördüğünü tespit etmek için o arkadaşınızın ismini girmeniz yeterli.

Arkadaşlarınızı farklı gruplara atayarak onların sayfanızı görme yeteneklerini kısılayabilirsiniz veya sadece belirli arkadaşlarınıza özel olarak belirli içeriklerin görünmesini engelleyebilirsiniz. Ardından "başkasının gözünden gör" özelliği ile gizliliğinizi test edebilirsiniz.

 

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bu özelliğin yıllardır orada olduğunu söylememe gerek var mı?

@01 Eyl 2013 13:24 Gerek yok. :D

@01 Eyl 2013 13:24 sorduk mu ?

feysbuk, amele ve apaçi diyarı....

Feysbuk da çoğunun gözünde cep telefonu gibi sanki olmazssa olmaz bir ihtiyaç haline geldi.İnternetin feysbuktan ibaret olduğunu zanneden,birşey paylaştıkları zaman acaba kaç kişi beğenmiştir diye merak edip dakka başı girip çıkanlar,ayıp olmasın diye arkadaşının her fotoğrafını beğenip yorum yapanlar,akkıllı telefonunda aynı anda onlarca kişiyle yazışanlar ve günün yirmi dört saatti 5 inchlik ekrandaki dünyaya hapsolanlar,kendinize gelin azıcık yeter be.Dünyayı yöneten ensesi kalın kodaman takımının istediği şekilde davranmayın.

@01 Eyl 2013 16:01ilk yorumu yazan arkadaşımızın görüşlerinin altına imzamı atıyorum.

@01 Eyl 2013 16:01 katılıyorum

Mobilden goremiyozmu ?????

ya arkadaşlar benim bi arkadaş kendi adını kullanarak başkasının telefon numarası üzerinde kayır yaptırmış telefonda face yi telefondan silip yüklediğinden sonra hesap profilini sayfada görünmüyor

Sen de yorum yaz