Acaba hack'lendiniz mi?

Son dönemdeki dev saldırılarda siz de hack'lenmiş olabilir misiniz? Bu siteye girin, kendiniz görün!

Acaba hack'lendiniz mi?

Teknoloji dünyasında en çok okuduğumuz haberler arasında hack ve hackerlar ile alakalı olanlar bulunuyor. Geçmiş yıllarda herkesin merakını uyandıran bu başlık, günümüzde siber savaş denilen bir dünyanın kapılarını araladı. Peki, bu zamana kadar hacklenen binlerce sistem üzerinde sizin bilgileriniz de olabilir mi?

Pek tabi bu mümkün, özellikle Sony gibi yüzbinlerce kullanıcının üye olduğu online bir sistem ele geçirilebiliyorsa, iyi kötü birçoklarının bilgilerine ulaşıldığını düşünmek hiç de abartı olmayacaktır. İşte bu konu hakkında kafa patlatan Avustralyalı yazılım mühendisi Troy Hunt, herkesin yararlanabileceği "haveibeenpwned.com" isimli site üzerinden hizmet vermeye başlamış durumda. Site, kullanıcıların elektronik posta adreslerinin Adobe System 2013, Yahoo 2012, Sony ve Stratfor 2011 ve Gawker 2010 veri depolarında halen kayıtlı olup olmadığını öğrenmelerine olanak tanıyor. Bu isimlerin özellikle taranmasının sebebiyse, yakın zamanda hacklenmiş olmaları.

Adobe veri ihlali olayı Ekim ayında patlak vermişti ve bu zamana kadar yaşanmış en büyük kullanıcı bilgisi sızdırma olayı unvanını almayı başarmıştı. Hack sonucunda, içerisinde elektronik posta adresleri ve zayıf parolalara sahip olan şifreler de dahil olmak üzere, 153 milyondan fazla kullanıcının bilgileri ifşa edilmişti. Hunt'ın geliştirdiği sistem sayesinde, kullanılan elektronik posta adresinin sadece bir ihlal yerine, yakın zamana kadar geçen sürede gerçekleşen birçok dev hack olayında arayabilmemiz mümkün. Böyle bir araştırma yapabilmenin değeriyse paha biçilemez zira birçok insan elektronik postalarını ve bu postalarda kullandıkları şifreleri, başka yerlerde de kullanıyorlar.  

Hunt'ın 2012 yılında gerçekleştirdiği bir karşılaştırmaya göre şifreleme dünya çapında bir sorun. Aynı yıl içerisinde Sony ve Yahoo'ya yapılan saldırılar sonucu açığa çıkan şifrelerin kıyaslamasını yapan Hunt, her iki mecrada da hesap sahibi olan insanların yüzde 59'luk kısmının aynı şifreyi kullandıklarını keşfetti. Hazırladığı "haveibeenpwned.com" isimli site üzerindeyse günümüze kadar ifşa edilmiş hiçbir şifre bulunmuyor. Onun tek hedefi ilgili elektronik postalar... "Benim şifrelere ihtiyacım yok, zaten böyle bir sorumluluğu üzerime alamam" şeklinde, kendi blogu üzerinden açıklama yapan Hunt "Tek amacım, toplumun bu ve benzeri olaylara karşı dikkatini çekmeyi başarmak" dedi.

Elde ettiği verileri, tek bir çatı altında toplarken çok zorlandığını dile getiren Hunt, Adobe'un 152 milyon, Stratford'un 860 bin, Gawker'ın 530 bin, Yahoo'nun 453 bin ve Sony'nin de 37 bin kullanıcı verisine sahip olduğunu açıkladı. Yine de tüm bu zorluklara rağmen, gelecek için de planları olduğu ve konu hakkın toplumsal bilgi vermek için daha fazla veriyi sistemine ekleyeceğini beyan etti.  

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu siteye nasıl güvencezz?

Kullanıcı bilgilerini çalan hackerlar neden bir hamster tekerinin içine konup bundan sonraki hayatını elektrik üreterek geçirmiyor ? Hackerların dünyaya ve teknoloji gelişimine verdiği zararlar kabullenilemeyecek düzeydeler. İster herhangi bir devlet adına olsun ister sadece banka hesabını çalmak vs. hiç biri kabullenilemez .Çünkü bu iş çığrından çıktı artık ! Bilge Baykuş / Wise Owl

acaba bir hacker kadar çılgın olamadığın içinmi bukadar canın yanıyor? söylesene by kuş

@09 Ara 2013 14:35 Sana göre de her hırsız masumdur sanırım ha ? Sanırım benim değil de senin canın yanıyor gibi. Sizin gibi köleler yüzünden dünyanın geri kalanı yerinde sayamaz. Hiç bir şey üretemeyen,çalan ve bu na kılıf uyduran yaratıklara insan denmiyor.Bu çalınan şeylere her türlü bilgi de dahildir ! 16:35'te yazan arkadaşa gelince: Virüs olmazsa anti virüse de gerek kalmaz. Bunun neresinde mantık hatası bulabiliyorsun ? Bilge Baykuş / Wise Owl

saf mısınız :)

Bilge (!) Baykus onlar sayesinde guvenlik yazılımları üzerine daha cok düşülüyor ve daha guvenlo yazılımlar uretiliyo düşün biraz

@09 Ara 2013 16:35 Bilge baykuş doğru söylemiş TEHDİT OLUŞTURAN MİHRAKLAR OLMASA DAHA GÜVENLI (!) Yazılımlar üretmek için değil de daha faydalı yazılımlar üretmek için uğraşabilirdik ! " VE BUNU BİR YAZILIMCI OLARAK SÖYLÜYORUM ANLADINIZ MI?

2008'den beri kullandığım e-mail adresim hacklenmiş gözüküyor. Çok güçlü bir şifre kullanmama rağmen. Ne yapacağım peki, şifreyi falan mı değiştireyim?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir