Açık artırmacı Altivi'nin patronuna gözaltı

Altivi.com isimli ilginç açık artırma sitesinin sahibi ve çalışanları gözaltına alındı.

Açık artırmacı Altivi'nin patronuna gözaltı
altivi.com'a giriş yapanlar, işte bu mesajla karşılaşıyor. Tıklayın...

Anlaşmalı şebeke üyelerine ihale edilen ürünlerin tekrar tekrar ihaleye çıkarıldığı, katılımcı ücretleriyle milyonlarca YTL vurgun yapıldığı ve ihaleyi kazanan kişilere ürünlerinin teslim edilmediği iddia edildi.

Yüzde 70 ucuz
Polisin yaptığı tespitlere göre otomobilden beyaz eşyaya kadar çok sayıda ürün piyasa fiyatının yüzde 70'i kadar ucuza altivi.com adlı internet sitesinde açık arttırmaya çıkarıldı. Açık arttırmaya katılmak isteyenlerden 5 ile 100 YTL arasında katılım ücreti alındı. Belirlenen katılımcı sayısına ulaşıldığında en yüksek ve benzersiz teklifi veren kişi, ürünü almaya hak kazandı. Piyasa değeri yaklaşık 50 bin YTL olan bir otomobil yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla açık arttırmaya çıkarıldı. 20'şer YTL katılım ücreti alındı. İlk başlarda siteye ilgiyi arttırmak için ihaleyi kazananlara ürünleri teslim edildi. Ancak daha sonra şebeke devreye sokuldu. Sitenin belirlediği katılımcı sayısı olan 3 bin 100'e ulaştığında teklifler açıldı.

Şebeke üyesinin artırmada en iyi teklifi veren kişiyle aynı teklifi vermesi sağlandı. Aynı fiyatı veren 2 katılımcı olunca, bu kez en yüksek fiyata yakın en iyi fiyatı veren diğer şebeke üyesine ürün verildi. 3 bin 100 katılımcıdan toplanan 62 bin YTL'de site sahiplerine kaldı. Bazı ihalelerde ise gerekli katılımcı sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle iptal edildi. Katılımcıların parası yine site sahiplerine kaldı. Site sahipleri ayrıca son 3 ayda ihaleyi kazanarak banka hesaplarına paraları yatıran kişilerin ürünlerini de teslim etmedi. Site sahiplerinin anlaşmalı şebekeyle milyonlarca YTL vurgun yaptıkları iddia edildi. Sitenin yaklaşık 10 bin üyesi bulunduğu belirtildi.

6 aylık araştırma

altivi.com'a giriş yapanlar, işte bu mesajla karşılaşıyor. Tıklayın...

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla 6 ay önce olayı araştırmaya alan Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü ekipleri önceki gün İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de operasyon başlattı. altivi.com'un Beşiktaş'taki merkezindeki bilgisayarlar ve ürünlere el konuldu. Sitenin kurucuları arasında yer alan reklamcı Alinur Velidedeoğlu ve yapımcı Fatih Aksoy'un 2 ay önce ortaklıktan ayrıldıkları öne sürüldü. Operasyonla birlikte site ihalelere ara verdi.

Aksoy: Kurucuydum ortaklıktan ayrıldım
Sitenin kurucuları arasında bulunan Fatih Aksoy, bir internet sitesine yaptığı açıklamada sadece kurucu ortak olduğunu ancak daha sonra ayrıldığını anlattı. Şirketi uzun süredir Mehmet Germiyanlıgil'in tek başına yönettiği bilgisini de veren Aksoy, şunları söyledi: "Alinur Velidedeoğlu, Emre Ergani ve benim Altivi.com ile hiç bir ilişkimiz bulunmuyor. Ben burada zaten küçük ortaktım ve çok para kazanamayacağımı anlayınca da çekildim. Daha önce de buna benzer bir konu gündeme gelmişti. Ancak mahkeme sürecinde hatırladığım kadarı ile yasal bir suça rastlanmamıştı."

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

zamanında benzerini kurmayı düşündüğüm bir siteydi
çeşitli bankalarla anlaşıp bir çok banka kartınında sistemde aktif olmalarını sağlamış bir siteydi...
eğer dolandırıcılık yapmasalardı zaten çok güzel para kazanıyorlardı

Çok geç kalınmış bir gözaltı oldu.. Binlerce kişinin parası gitti buraya. Sadece açık arttırma bölümünde değil shop bölümünde de ürün alanların ürünleri yollanmadı 2 ay bekletildi tedarik edilecek diye (paralar da işletildi tabi bu sırada).. Daha sonra da bazılarının ürünü gönderildi bazılarına ise para iadesi yapacağız denildi.. Para iadesi yapılmayan ve ürünü gönderilmeyen birçok üye var.. Shop bölümünde bazı ürünlerde tek çekimde %25e varan indirimler yapıldı..

Bu gibi siteler yüzünden Türkiye'de internet üzerinden alışverişe olumlu bakılmıyor. Birçok kişi internetten alışveriş yapmaya çekiniyor.. Bu haberi tvde gören yurdum insanı internetten alışverişe sıcak bakar mı??

Ayrıca sadece bu site ile ilgili değil Türkiye'de satış yapan tüm alışveriş siteleri ile ilgili bir eleştirim var; sitelerin hiçbiri stok sistemiyle çalışmıyor fakat bir ürün almak istediğinizde parayı kartınızda hemen çekiyor.. Yurt dışında ise bu tür siteler karttan provizyon alıp parayı bloke ediyor ve ürünü yolladıklarında parayı çekiyor.. Böylece ürünün tedarik edilememesi durumda işlemler çok daha kısa sürüyor.. Ve sizden daha ortada olmayan bir ürünün parası alınmamış oluyor. Türkiye'de de acilen bu sisteme geçilmesi gerektiğini düşünüyorum..

altivinin böyle bir şey yapacağı çok önceden belliydi. Internet üzerinde ucuza alırım diye elinizdeki 3 kuruşu da kaptırmayın. Ürünün gerçek fiyatlarının çok ama çok altında olan fiyatlar insanı bir an olsun düşündürmezmi. Paralarını kaybeden insanlara geçmiş olsun. Hukuken bu sorunu çözerler ama ne kadar zaman alır bilinmez. Ama sonuca ulaşılır. Biliyorsunuz türkiyede hukuk sistemi yavaş ama etkili bir biçimde işler :D

Altivi kesinlikle masum değil ama ürünü piyasanın çok çok altında almak akıllaca mı?

arkadaşlar bende maesef altivizede yim rumuzum ufukogretmen 24/04/2008 tarihinde ihale usulü ile kazanmış olduğum cep telefonunu hala alamadım eğer sizde benim gibi altivizedeyseniz kendinize bir iyilik yapın ve bir saat ayırarak tüm medya kuruluşlarından konuya daha fazla eğilmelerini isteyin çünkü altivi adını değiştirerek tekrar yüklenir ve mazallah güzel ülkemin güzel insanları altivizede zincirine katılabilir

Acikcasi boyle seyler oldugunu anlamistim. tam ihale saatinde bilgisayar kitleniyordu. bir degil iki degil tesaduf olamazdi. parami kurtarayim diye bir daha bir daha girdim ihaleye sonuc ayni. urun kazandigimda oldu ama yanlız girdigim ihalelerde bir kere kazanamadim. ne zaman calistigim sirkette bir arkadasi da ikna ettim. iki ayri isimle girdik ihaleye oylelikle kazandik. para kurtarcaz diye kazandigimiza sevinirken bu sefer kazandigimiz 8 ürün altivide kaldi. parasida ödenmiyor. üründe yollanmiyor. tek seferde televizyon ve bilgisayar ihalelerinde 400.-ytl 550.-ytl arasi teklif verdim hep gitti. dolandirildiklarimdan vazgectim. kazandiklarimizi yollasalardi. bu sirket kurucularin uzerinde mutlaka bir gayrimenkul, yada arabalari vardir. en azindan haksiz ihalelerle aldiklari ürünler vardir. bir gazeteci bu olaya el atsada bizlerde once kazandiklarimizi bir kere alsak. sonrasinda da haksiz ihaleler tespit edildiginde dolandirilan paralarimiz odense. acikcasi hala umidimi kaybetmedim. bu ulke yonetenleri, veya bu isleri durdurmaya baskoymus gazeteciler sessiz kayıtsız kalmayacak, ve haklarımızı alacaktır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir