Açık kaynağın 13 gizli kahramanı!

Çok bilinmeyen bu 13 kahraman, açık kaynak yazılımın bugüne gelmesinde önemli paya sahip!

Açık kaynağın 13 gizli kahramanı!

Ücretsiz; daha doğrusu açık kaynak yazılım dünyasında birçok tanınmış isim mevcut. Peki ya dinlenmek nedir, yorulmak nedir bilmeden, saatlerce çalışan isimsiz kahramanlar?

Yazımızın devamında bulacağınız 13 kişi, ücretsiz yazılıma büyük katkıda bulunmakla kalmadı, çalışmalarıyla hayatımızı da kolaylaştırdı. Bu insanlar ve eşsiz çalışmaları olmasaydı, belki de ücretsiz yazılım bugünkü konumuna ulaşamayacaktı.

Dimitris Glezos, Dan Williams

Dimitris Glezos

1. Dimitris Glezos

Ücretsiz yazılım, her kıtadan büyük toplulukların katılımda bulunduğu uluslararası bir iş. Tüm bu işlerin son derece yetenekli ve sabırlı gönüllü çevirmenler olmadan yürümesi ise imkansız olurdu. Ancak Dimitris Glezsos'un Transifex projesi, çevirileri hiç olmadığı kadar kolay bir hale getirdi.

Transifex, özetle kaynak kodundaki tüm çevirisi mümkün dizileri ortaya çıkartarak onları herkesin kolayca çeviri yapabileceği bir web arayüzünde sunuyor. Bu ise küçük boyutlu birçok projenin çeviricilerle buluşmasını ve teknik olmayan kullanıcıların da katkıda bulunabilmesini sağlıyor.

2. Dan Williams

Dan Williams, Red Hat'ta uzun senelerdir kullanılan ağ bağlantı aracı Network Manager'ın baş geliştiricisi olarak çalışmıştı.

Williams'ın geliştirdiği yazılımlar, masaüstü ve dizüstü kullanıcılarına önemli ölçüde gelişmiş bir tecrübe sundu. Williams'ın kullanıcı beklentilerini bir üst düzeye taşıması ve katılımcı topluluğu hakkındaki ileri görüşü de üstün yeteneklerindendi.

Bugünlerde Network Manager'ın pek kullanılmadığını düşündüğümüzde Dan Williams'ın ücretsiz yazılımların tanınmayan gerçek kahramanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

William Jon McCann, Jonathan Corbet, J. Oikarinen

William Jon McCann

3. William Jon McCann

Jon McCann, Gnome wiki'de şöyle tanımlanıyor: 'Gnome Kabuğu'nun kullanıcı deneyimi çobanı'. McCann bu rolüyle Gnome Projesine 'ilk önce tasarım' yaklaşımını getirmişti.

Geliştirmede başvurulan bu yaklaşım, daha entegre, kullanımı daha kolay ve öncekilere göre çok daha iyi görünen ücretsiz yazılımların ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştı.

4. Jonathan Corbet

Mevcut en iyi Linux dergilerinden bir tanesi, Jonathan Corbet tarafından meydana getirilmiş bulunuyor ve hala onun tarafından sürdürülüyor. LWN.net, geliştiriciler ve kullanıcılar için değerli bir kaynak sunuyor.

5. Jarrko Oikarinen

Jarrko Oikarinen'in ücretsiz yazılım ekosistemine katkısı oldukça eskiye dayanıyor, ancak hala birçok projede önemli bir rol oynuyor.

Oikarinen'in 1988'de meydana getirdiği Internet Relay Chat (IRC) bugün çoğumuz hergün veya zaman zaman kullanıyor.

Pamela Jones, Greg Kroah-Hartman

Greg Kroah-Hartman

6. Pamela Jones

Jones'un SCO davalarını Groklaw'da belgelemesi, unutulmayacak çalışmalarından. Jones, sadece bu davaları aydınlatmakla kalmamış, yüksek çalışma azmiyle de örnek olmuştu.

7. Greg Kroah-Hartman

Linus Torvalds, Linux'un büyük babası olsa da, koda katkıda bulunan ve projede büyük sorumlulukları bulunan birtakım isimler var. Greg Kroah-Hartman da bu isimlerden biri.

Kroah-Hartman, Chris Wright ile beraber kernel'in kararlılığının korunmasında çaba harcamış, USB ve sysfs dahil bir takım alt sistemlerde de önemli çalışmalara imza atmıştı. Aynı zamanda Linux Driver Projesinin kurucusu olan Greg, şirketler için ücretsiz sürücüler meydana getirmiş, açık kaynak kodlu yazılım yapmayı başaramayan firmaları eleştirmişti.

Deb Richardson, Chris DiBona

Chris DiBona

8. Deb Richardson

LinuxChix, 1999'da Linux'da bayanları desteklemek ve bazı çevrimiçi forumlarda "soyunma odası atmosferi"nden farklı bir atmosfer oluşturmak için kurulmuştu. Kaynak kodunda kadınların erkeklere oranının çok düşük olması nedeniyle bu oldukça gerekliydi. İki ana kural, nazik ve yardımcı olmaktı. Bu sayede e-posta listeleri genişledi ve herkes dostça yardım alabilir bir duruma geldi.

9. Chris DiBona

Açık kaynak kodu, bilgisayar bilimi öğrencileri için vazgeçilmez bir kaynak. Zira sadece kaliteli bir kodu herkese açmakla kalmıyor, herkesin katkıda bulunabilmesine de izin veriyor. Ancak açık kaynak kodu, girilmesi göz korkutan bir dünya olabilir. Çünkü birçok öğrenci, gerçek projelerde çok az deneyime sahipler.

Chris DiBona ise her sene Google'ın Summer of Code programını takip ederek öğrencileri projelerle ve akıl hocalarıyla eşleştiriyor. Bu sayede öğrenciler açık kaynak kodu ile tanışıyor ve açık kaynak kodu, ek bir güçten faydalanıyor.

Raphael Bauduin, Simon Phipps, Chris Gray, Bender

Simon Phipps

10. Raphael Bauduin

Raphael Bauduin, Free and Open Source Software Developers' European Meeting'i (FOSDEM - Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodlu Yazılım Geliştiricileri Avrupa Toplantısı) meydana getirerek açık kaynak kodlu yazılıma büyük bir katkıda bulundu.

11. Simon Phipps

Java, mevcut en popüler programlama dillerinden bir tanesi. Ancak uzun süredir tescilli olan dil, ücretsiz yazılım geliştiricileri için birçok soruna yol açtı.

Simon Phipps, Sun'ın baş açık kaynak kodu yöneticisi olduğunda, Java GPL altında yayınlandı ve tüm bunlar değişti. Bu ise IcedTea paketinin oluşturulmasıyla sonuçlandı.

12. Chris Gray

Chris Gray, çok popüler OpenCD'nin devamı niteliğindeki OpenDisc projesini 2007'de ortaya çıkardı OpenDisc, Windows için en iyi ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılımlardan oluşan bir koleksiyon. Diski sürücünüze yerleştirdiğinizde bir menü ile programlar hakkında bilgi edinip onları yükleyebiliyorsunuz.

13. Walter Bender

"Her çocuk için bir dizüstü" (OLPC) projesinin sunduğu en iyi şey, "kaynağı göster" düğmesiydi. Bu, çocuk büyüdükçe makinesindeki yazılımlar hakkında bir şeyler öğrenebileceği, değişiklikler yapabileceği ve nasıl çalıştığını anlayabileceği anlamına geliyordu.

Ancak OLPC, Microsoft ile çalışmaya başladıktan sonra projenin bu yapısı tehdit altında kaldı. İyi olan ise Bender'ın devreye girerek ve Sugar adındaki şirketi kurarak orijinal arayüzün geliştirilmeye devam edilmesini sağlamasıydı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Linus Torvalds da çok önemli bir isim. Android'in de çekirdeğini oluşturan Linux'u geliştirmiştir.

@16 Kas 2014 08:53 Şunu da unutma Dennis Ritchie'nin yazdığı unix olmasaydı linux da olmayacaktı. Son zamanlarda burnu havalanan Linus yerine bence bu rahmetliye biraz önem verin

@16 Kas 2014 12:44 Linuz Is Not UniX

@16 Kas 2014 22:49 Linuz değil Linux... öğrende gel...

Bunlar olmasa dandios bile olmayabilirdi unix olmayacağına göre

Nasıl network manager az kullanılıyor?En çok kullanılanlar o

Linus Torvalds yok? Richard Stallman yok?

Linus Torvalds, Richard Stallman ve giblirenin burada olmamasının sebebi, başlıkta belirtildiği üzere, göz önünde olmayanların bu listede olması.

Başlıkta açık kaynağın 13 GİZLİ KAHRAMANI yazıyor, adamlar bilmem Torvalds ve Richard Stallman niye yok. Bilmem Unix olmasaydı Linux olmazdı o olmasaydı android olmazdı ...gibi . Keşke yorum yapmadan önce haberin içeriğini okusaydık! (İçeriğini geçtim keşke ilk paragrafı okusaydık)

Açık Kaynak dünyasının temel fikri bu zaten. Bir fikir veya uygulama ile isimleri bilinmese de, kullanıcıları soyup, torunlarının torunlarını Karun kadar zengin yaşatmaya çalışanlara benzememek... Bu sebeple daha binlerce, kullanıcıların özgürlüğü için çalışan, isimleri bilinmeyen fikir sahipleri ve fikir için çalışanları var... Microsoft, Windowsu 10 dolara bile satsa dolar milyarderi olabilecekken, yüzlerce dolara satıp, sahip olduğu parayı nereye harcayacağını bilmeyen bir firmaya dönüştü. Paragözlük zor şey vesselam. Ya da 200 dolarlık aleti millete 1000 dolara satan Apple deki Tim Cook un sözlerini hatırlayın. "75 Milyar dolarımız var ve ne yapacağımızı bilmiyoruz".....

Açık kaynak yazılım ücretsiz yazılım demek değildir. Free software beleş değil özgür anlamında kullanılmaktadır.

Bu kadar faydalı isimlerin üzerinde durduğu özgür yazılım felsefesinin, ücretsiz yazılım ile olan farkını ayırt edemeyen yazarlar olmasa dünya daha özgür olacak...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir