Açık kaynak kalesinden büyük U dönüşü!

Açık kaynağın kalesi önce herkesi şaşırtan bir karara imza attı ama şimdi büyük U dönüşüne hazır...

  • Ümit Öncel
SourceForge yasaklarda geri adım attı...
SourceForge yasakta geri adım attı...

Açık kaynak kodlu yazılım geliştiricilerin bir numaralı uğrak noktası olan ünlü SourceForge sitesi hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde ABD'nin ticaret politikaları doğrultusunda hareket edeceğini açıklamış ve 5 ülkeden siteye erişimi engellemişti. İran, Kuzey Kore, Küba, Sudan ve Suriye'yi etkileyen bu yasak ABD hükümetinin hoşuna gitse de, SourceForge müdavimleri tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Açık kaynak kodlu yazılımın doğası ile bu yasakların uyuşmadığını düşünen pek çok yazılımcı bu karar üzerine seslerini yükseltti ve onların tepkisi farklı kaynaklardan da destek buldu. Bizim haberimize yapılan yorumlarda da pek çok okurumuz bu yasakların uygun olmadığından bahsetmişti.

SourceForge artan tepkiler üzerine bu kararından geri adım atmaya karar verdi. Fakat bu ülkelerden erişimin tekrar açıldığını söylemek mümkün değil. SourceForge bunun yerine 5 yasaklı ülkeden erişimi varsayılan ayarlar doğrultusunda yine yasaklıyor ama bu kez sitedeki yazılım geliştiricilere dilerlerse bu ülkelerden de erişim hakkım tanıma imkanı veriyor. Eğer sitede yer alan yazılımların yöneticileri tercih ederlerse basit bir işlem ile bu ülkelerden kendi programlarına erişim hakkını verebiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bir geliştiricinin amacı en iyi şekilde ve en rahat ortamda kodlarını paylaşabilmesidir dünya çapında. SourceForgenin yaptığı manasız kısaca.

http://whois.domaintools.com/sourceforge.net
site profile kısmından bakarsanız çin dahil birçok ülkeden programlamacıların çok tercih ettiğin bir platform.

aynı şekilde microsoftun codeplex.com da öyle.
http://whois.domaintools.com/codeplex.com

Saçmalık yaptıkları.

Hükümetlere, bir avuç siyasilere kızıp yüzlrce milyon insanı haksız yere cezalandırmaya kimsenin hakkı olamaz.

Geri adım atmaları ve hatalarını düzeltmeleri çok güzel bir davranış olmuş...

sourceforce yanlış yapmış hiç yakıştıramadım açık kaynakla insanlar kendi emekleriyle bişeyler yapmaya çalışıyorlar insanlara faydalı olmak için malesef bunun dışında bikaç açık kaynak kalesindende buna benzer duyumlar almıştım açık kaynak darbe almamalıdır ...

Sen de yorum yaz