Açık kaynak kodlu Windows mu geliyor?

Birkaç yıl önce hayal edemeyeceğimiz şeyler oluyor; Microsoft açık kaynaklı Windows'tan bahsediyor!

Microsoft açık kaynak koduna mı dönüyor?

Bill Gates'ın çok uzun yıllar boyunca Linux'a ve açık kaynak kodlu yazılım projelerine ateş püskürdüğünü, bu sistemin yazılım dünyası için bir zehir olduğunu dile getirdiğini hatırlıyoruz.

Ancak artık Microsoft'un yönetimi başka bir CEO'nun elindeyken, firma fikrini değiştiriyor olabilir. Microsoft'un teknik yöneticilerinden Mark Russinovich'in verdiği bir röportaja göre, açık kaynak kodlu bir Windows işletim sistemi büyük ihtimalle gerçek olacak.

Microsoft'un içinde bu yeni sistem konusunda önemli tartışmalar olduğu ve Microsoft'un fikre sıcak bakmaya başladığı anlaşılıyor.

Ancak bu değişimin kısa sürede olması beklenmiyor. Microsoft'un Windows'un açık kaynak koduyla geliştirilmesi için bir protokol geliştirmesi ve yeni sistemin temellerini sağlamlaştırması gerekiyor. Yine de Android'in ve açık kaynak kodlu diğer yazılım projelerinin gösterdiği büyük başarının ardından Microsoft'un artık daha geniş kitlelere ulaşabilmek için açık kaynak koduna ihtiyaç duyduğu anlaşılıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

Şu anda bile çok açığı bulunan stabilite olmayan bi işletim sisteminin açık kaynak halini düşünemiyorum.

Hiç alakası yok. Açık kaynaklı bir windows microsoft a birşey kazandırmaz. Zaten adamlar en yaygın işletim sistemi. Gerek yok yani. Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin hali ortadayken( linux sadece meraklılarına hitap ediyor) bence saçma bir adım olmuş.

Yari acik olacak bence yoksa windows windows olmaktan cikar

Ms nin zararına olur windowslardan hayvan gibi para kazanıyor

çok iyi çok da güzel olur

Açık Kaynak derken neden bahsediyorsun, Chip? Desktop mı, Mobile Phone mu? Dağlar kadar fark var...

Oha dünya tersine mi döndü.

Sadece tablet ve telefonlara...

herkes virüsü gömer yollar forumlara.iyi bi fikir değil bence.

açık kaynak kod saçmalığını Windows'ta görmek istemiyoruz! zaten virüslerle başımız dertte bi de açık kaynak olunca iyice başımız ağrır. açık kaynak isteyen gitsin Linux saçmalığını yüklesin!

@07 Nis 2015 16:53 Akıllı ev aletleri, android yüklü cep telefonları, Mozilla ve Chromium tabanlı ürünler, VLC Player, 7zip ve daha bir sürü sayabileceğimiz popüler ürün ve programlar. Eğer bunlardan 1 tanesini bile kullanıyorsan, herhangi bir şekilde faydalanıyorsan o konuştuğun lafın ne kadar boş olduğu ortadadır. Hem yiyeceksin sürekli ve her seferinde kötü diyeceksin. Nasıl insanlarsınız siz böyle ya? Virüsle başının dertte olması sistemin kaynak kodlarının kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Açık olunca virüs bulaşacağını düşünüyorsan sen bir halttan anlamıyorsun demektir. Cahil cahil konuşmayı bırakında biraz okuyun. Sağdan soldan duyduklarınızla yeni yetme gibi konuşarak işte böyle kendinizi REZİL edersiniz!!!

Alan yok satan yok tabi. Mecburen bedava yapacak, mecburen açık yapacak. Çünkü herşey ortada. Zafer er ya da geç Açık Kaynak Camiasının olacak

@07 Nisan 2015 17:01 kim almıyor windowsu?

Aman Tanrım dedim..

Bilgates HAKLI

Kapalı kaynak olduğu için virüslerle başın dertte, açık kaynak işletim sistemlerinde neden virüs yok denecek kadar az?

Bunuda mı duyacaktık...)

Açık kaynak kullanıcıları hackerların dikkatini çekemeyecek kadar az da ondan virüs bulamazsınız. %2'lik kullanım oranıyla hackerların gözdesi olmanız zor. Bence Windows açık kaynağa geçse problemler artmaz beyaz şapkalı hackerlar için harika olur debug işlemlerine onlar da yardım eder bu da ücretsiz iş gücü demek ama siyah şapkalılar bu kodlara ulaşırsa yandığımızın resmi olabilir...

1. android açık kaynak kodlu değildir. aosp açık kaynak kodludur. 2. röportajı verseydiniz de büyük ihtimalle ne olacağına biz karar verseydik.

buraya açık kaynak kodunu virüs sanan cahiller toplanmış dağılalım bence.

noldu açık kanyağa laf edenler nerde şimdi çıksın buraya

Programlamadan anlamayıp sağdan soldan okuyup veya dinleyip "açık kayak kod saçmalık zaten virüslerle başımız dertte yeahh" diyenleri dışarı alalım onun dışında bence en mantıklısı en azından linux gibi tam anlamıyla açık kaynak kodlu olursa hem sistemdeki buglar kapanır hem artık windowsu istediğimiz şekilde linux gibi geliştirebiliriz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost