En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

En iyi öğrenme yazılımları: Daha zevkli çalışma

En iyi öğrenme yazılımları: Daha zevkli çalışma

GeoGebra
GeoGebra geometri, cebir ve analizi bir araya getiren dinamik bir matematik yazılımı.

Yazılım sayesinde noktalar, vektörler, köşeler, doğrular, koni kesitleri ve fonksiyonlar oluşturulabiliyor ve sonrasında dinamik biçimde değiştirilebiliyor.

Denklem ve koordinatları direkt girmek de mümkün. Bunun bir sonucu olarak GeoGebra sayılar, vektörler ve noktalarla hesap yapmaya izin veriyor; fonksiyonların türevini ve integralini alabilmesi ve maksimum/minimum nokta gibi komutları desteklemesi ise cabası.

Download: GeoGebra

En iyi öğrenme yazılımları: Daha zevkli çalışmaAvogadro
Devasa molekül modelleri kimyası en zayıf olanların bile hala hafızasındadır. Özellikle organik kimyada üç boyutlu yapı büyük önem kazanıyor. Alkanlar, hidrokarbonlar, alkoller: Farklar minimum; fakat anlamı çok önemli.

Kağıdınıza uzun uzadıya kimyasal formüller yazmak zorunda kalmamak için ücretsiz Avogadro programını kullanmalısınız. Program sayesinde fareyle üç boyutlu molekül modelleri oluşturabilir, birkaç tıklamayla çift bağ ekleyebilirsiniz.

Daha derine inmek isteyenlerin dileği eklentilerle gerçekleşecektir. Eklentiler arasında Moleküler-Mekanik, MOPAC girişi ve optimize edilmiş geometri var.

Download: Avogadro

En iyi öğrenme yazılımları: Daha zevkli çalışmaEQAlign
Hobi olarak astronomiyle uğraşanlar EQAlign'a yönelmeliler. Program teleskop ve astro-kamera kurulumunda yardımcı oluyor, yapılan çekimleri değerlendirebiliyor ve sadece pahalı özel yazılımların sunduğu fonksiyonlar sunuyor.

Ücretsiz yazılım yıldızları gözlemleyecek kişinin sahip olduğu uygun donanımla PC arasında bir arabirim görevi görüyor.

Download: EQAlign

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir