En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

En iyi oyunlar: PC'de eğlence ve heyecan

En iyi oyunlar: PC'de eğlence ve heyecan

AssaultCube
Ücretsiz AssaultCube, CounterStrike tarzında bir FPS oyunu. Oyun Cube'un grafik motorunu kullanıyor.

Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Rabid Viper Special Forces (RVSF). İki takımdan birine takılabilir ve zafere ulaşabilirsiniz.

Download: AssaultCube

En iyi oyunlar: PC'de eğlence ve heyecanRigs of Rods
"Rigs of Rods" farklı araçların kullanımını canlandıran bir simülatör. İster kara ister hava olsun "Rigs of Rods" her türlü araç zevkine hitap ediyor.

Oyunu genişletebileceğiniz 1700'ün üzerinde farklı mod mevcut. En yeni sürümde internet üzerinden diğer kullanıcılarla kapışmanızı sağlayan çoklu oyuncu modu da bulunuyor.

Download: Rigs of Rods

En iyi oyunlar: PC'de eğlence ve heyecanSimutrans
Bir zamanlar "Sid Meier's Railroad" ile başlayan furya bugün büyük bir hayran kitlesi ve taklitlerin ortaya çıkmasını sağladı. "Transport Tycoon" ve "Industrie Gigant" bu klasiğin iki başarılı halefleri oldu.

Açık kaynak adaptasyonu Simutrans sadece görsel açıdan "Transport Tycoon"a benziyor. 1994'ün ekonomik simülasyonunu bir kez de olsa oynamış olsalar anında yolunu bulacaktır. Kullanım ve oyun prensipleri birbirine paralel.

Oyunun amacı transfer ve nakliye işleri yaparak zengin bir iş adamı olmak. Sokak, demiryolu, hava veya su: Her türlü taşıma tipi makbule geçiyor.

Download: Simutrans

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir