En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

En iyi proje: Mutlak zaferi kim kazanacak?

Herkes en iyisi olmak istiyor; fakat sadece biri kazanan olacak. CHIP Online açık kaynak ödülünü almayı bekleyen en iddialı üç projeyi tanıtıyor.

En iyi proje: Mutlak zaferi kim kazanacak?ReactOS
ReactOS, Windows uygulamalarını sorunsuzca çalıştıracağını vaat eden, açık kaynaklı bir işletim sistemi. Proje yaklaşık 10 senedir geliştiriliyor olsa da, yazılım hala uyumluluk konusunda problemler yaşıyor. Yine de sürümden sürüme çalışma istikrarı ve desteklenen program sayısı artıyor.

Üreticilerin amacı Windows XP ve NT için yazılan tüm uygulama ve sürücülerle uyumlu olan, açık kaynaklı bir işletim sistemi geliştirmek. Şu an ReactOS altında OpenOffice, Nero, WinRAR ve Unreal Tournament gibi Windows programları çalışıyor.

Download: ReactOS

En iyi proje: Mutlak zaferi kim kazanacak?KeePass
2009 açık kaynak kodu projesi seçimlerine neredeyse tüm sistemler için ücretsiz olarak indirilmeye sunulan KeePass aracı da katılıyor.

KeePass birçok programda ve neredeyse tüm internet hizmetinde ihtiyaç duyulan kodları, PIN'leri ve parolaları yönetmenize yardımcı oluyor. Tüm bilgiler bir veritabanına kaydediliyor ve AES şifreleme metodu ve Twofish algoritmasıyla şifreleniyor. Şifreleme ortalamanın üzerinde bir güvenlik sunuyor ve birçok işyerinin yanında bankalarda da kullanılıyor.

Bilgilere sadece sizin ulaşmanız için veri tabanının bir ana şifre veya key-disk ile mühürlüyorsunuz. Böylece tüm şifreleri teker teker hatırlamaktansa bir tanesini hatırlamanız yetiyor.

Download: KeePass

En iyi proje: Mutlak zaferi kim kazanacak?Audacity
Belki de bu seneki topluluk ödülünü Audacity kazanır. Araç, yaygın ses formatlarıyla başa çıkabilen ücretsiz bir ses editörü. Yazılımla şarkıları miksleyebilir, ses efektleri ekleyebilir veya şarkıların oynatma hızını değiştirebilirsiniz.

Kayıt özelliği tüm ses sinyallerini sabit diske kaydetme imkanı veriyor. Beraberinde verilen gürültü filtresi olası pürüzleri temizlemenizi sağlıyor.

Download: Audacity

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir