En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

Güzel ve basit: En iyi kullanıcı arabirimi

Eğer kullanıcı, arabirimde istediği noktaya gitmekte zorlanıyorsa en iyi program özellikleri bile işe yaramaz. Aşağıdaki üç aday başarılı kullanıcı arabirimleriyle ön plana çıkıyorlar.

Güzel ve basit: En iyi kullanıcı arabirimiXMind
XMind, kendini kanıtlamış Mindmapping tekniğini baz alıyor. Yazılım ile beyin fırtınaları ve buluşma olayları detaylı bir plana dönüştürülebiliyor. MindManager Pro gibi profesyonel programların aksine XMind tamamen ücretsiz.

Çıkış noktası olarak bir ana düğüm oluşturuluyor, sonrasında ise istenildiği kadar yardımcı düğüm eklenebiliyor. Bu yardımcı düğümler yine alt kategorilere bölünebiliyor ve böylece bir hiyerarşi elde edilebiliyor. Oluşturduğunuz yapı zamanla şekil alıyor.

Xmind ile Mindmaps'lerin yanında "balık kılçığı" denilen diyagramlar ve çalışma tabloları oluşturulabiliyorsunuz. Her düğüm grafiksel olarak ön plana çıkarılabiliyor veya vurgulanabiliyor.

Download: XMind

Güzel ve basit: En iyi kullanıcı arabirimiXbox Media Center
Xbox Media Center (XBMC) film, müzik ve fotoğraf yönetimi yapan, birçok işletim sistemi için geliştirilmiş ücretsiz ve kapsamlı ve medya merkezi. Program en önemli formatları ve codec'leri destekliyor ve bu sayede oynatım sırasında hiçbir problem çıkarmıyor.

Sabit diske kaydedilmiş medyalar dışında internet akışları veya ağda depolanan dosyalar da oynatılabiliyor. Eklentiler sayesinde YouTube, Shoutcast veya Apple'ın film fragmanları sitesi gibi hizmetlere bağlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca XBMC, dosya yöneticisi ve RSS okuyucu olarak kullanılabiliyor.

Download: Xbox Media Center

Güzel ve basit: En iyi kullanıcı arabirimiPortableApps Suite
"PortableApps Suite" ve bir adet USB bellek ile en sevdiğiniz yazılımları, hatta kişisel ayar ve dosyalarınızı sürekli el altında bulundurabilirsiniz.

Farklı bir notebook, arkadaş, akraba veya internet cafe fark etmez: Portable Apps ile donattığınız USB belleği (512 MB'tan itibaren) herhangi bir bilgisayara taktığınız anda işe koyulabilirsiniz.

Program yelpazesi ise kesinlikle azımsanacak nitelikte değil: Tarayıcı Firefox, anti-virüs ClamWin, ofis paketi OpenOffice ve dahası mevcut.

Download: Portable Apps Suite

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir