En iyi açık kaynak yazılımlar bir arada...

CHIP Online 2009'un en iyi açık kaynak yazılımlarını bir araya getirdi. En iyisini siz seçeceksiniz.

Programcılar için: En iyi geliştirici-yazılımları

Programcılar için: En iyi geliştirici-yazılımları

Notepad++
Ufak metin editörü Notepad++, Windows Not Defteri'nin birçok sınırlamasını kaldırıyor. Bu minik yazılım tam teşekküllü metin düzenleme fonksiyonları sunuyor. Bunun dışında Notepad++, tüm yaygın programlama dillerinin sentakslarını tanıyor.

Yine de araç çok hızlı bir şekilde yükleniyor ve kaynak kullanımı konusunda çok tutarlı. Ayrıca programlama çalışmasında sentaks vurgulama, çoklu görünüm, sürükle-bırak, otomatik tamamlama ve daha birçok özellik sunuyor.

Download: Notepad++

Programcılar için: En iyi geliştirici-yazılımlarıJoomla
Günümüzde birçok web sitesi içerik yönetim sistemi (Content Management System) ile çalıştırılıyor. Açık kaynak kodlu Joomla ile kolayca web siteleri ve online alışveriş mağazaları oluşturabilirsiniz.

Joomla yardımıyla web siteleri daha basit yönetilebiliyor ve değiştirilebiliyor. Araç tarayıcıda çalıştırıldığı için öncelikle sunucuya yüklenmesi gerekiyor. Önemli: MySQL, PHP ve Apache-Server olmadan hiçbir şey gerçekleştirilemiyor.

Download: Joomla

Programcılar için: En iyi geliştirici-yazılımlarıWinMerge
Kod script'lerinde kopyala-yapıştır sırasında gerçekleşen hataları aramak veya büyük bir metinde değiştirilmiş bir pasajı aramak genellikle saman yığını içerisinde iğne aramaya benzer. WinMerge ile manüel arama tarihe karışıyor.

WinMerge bir metin dosyasının farklı sürümlerini karşılaştırmada size yardımcı oluyor. İki metin yan yana yerleştirilebiliyor ve değişiklikler renklerle vurgulanabiliyor.

Sadece tekil dosyalar değil, tüm bir klasör yapısı da WinMerge ile karşılaştırılabiliyor.

Download: WinMerge

2009 açık kaynak yazılım seçmelerine buradan oy verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

beyler oylama bitmiş.

Rigs of Rods oyununu sevdim.chip söylemese haberim olmayacak

"Oyunda karşılıklı savaşan iki takım var: Birisi Cubers Liberations Army (CLA), diğeri ise Cubers Liberations Army (CLA)."

Ayıptır Sorması bu 2 takım birbiriylemi savasıyor :P
isimler aynı geldi bana:P

KeePass programını kullanıyorum, bu programın ücretsiz olması şaşırtıcı, ilk 40 a girmeyi kesinlikle hakediyor

KeePass i çok uzun süredir kullanıyorum. Gerçekten bilgisayarımda olmazsa olmaz programlarım arasında. Kesin kullanın derim. Teşekkürler Chip, açık kaynağı desteklediğin ve böyle güzel bir haber yayınladığın için...

Audacity'i kllaniyorum. Ozellikle harika efektleri var. Fakat eksik kaldigi konu coklu islemci destegi. Ornegin cok sayida farkli dosyayi impor edip belli efektleri uyguluyorum. Cikti olarak ise OGG/Vorbis formatini kullaniyorum. Islem bazen 6-7 dakikayi bulabiliyor. Oysa bilgisayardaki 4 islemciyi kulalnabilseydi 2 dakika icinde islemlerim bitmis olacakti. Henuz bu konuda bir ilerleme saglanamadi. Sabirsizlikla her yeni surumde eklediler mi acaba diye bakiyorum.

Son sayfada AssaultCube oyununun açıklamasında yapılan hata düzeltilmiştir. Bildiriminiz için teşekkürler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir