Açılmayan PC'yi açan 10 araç!

Bilgisayarınız açılmıyor mu? Bütün çareler tükenmiş gibi mi görünüyor? Bu 10 aracı deneyin!

  • Ali Güngör

Windows açılmıyor mu? Nadiren de olsa MBR yani Master Boot Record hasar görmüş olabilir ve sistem bir türlü boot etmez, yani açılmaz.

Windows'un güvenli açılış kipi işe yaramayabilir, son sistem ayarları ve hatta tamir bile kurtarmayabilir. Veriler de önemliyse yapılacak şey basit; bu makaledeki 10 aracı deneyecek, sisteminizi ya da en azından verilerinizi kurtaracaksınız!

1. AVG Rescue CD

CD ya da USB disk üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama, internet varsa AVG güvenlik yazılımını günceller ve sistemi zararlı yazılımlara karşı tarar.

Ayrıca bozuk MBR'yi onarabilir, partisyon sorunlarını çözebilir ve kayıt defterini düzenlemenizi sağlayabilir. Kurtaramazsanız da dosya yöneticisiyle önemli belgeleri kurtarmanızı sağlar.

Dosya boyutu: 69.3MB
Download: AVG Rescue CD

Avira AntiVir Rescue System

2. Avira AntiVir Rescue System

Günde birkaç kez güncellenen bir veritabanı sayesinde, en güncel virüslere karşı bile kullanılabilir.

Boot edilebilir disk olarak yazabilir ama USB bellekten kurtaramazsınız. Kullanımı kolaydır, seçenekler kullanışlıdır. Ancak anti-virüs taraması sisteminizi kurtaramazsa, AVG'nin kurtarma diskinde olduğu gibi kullanışlı ek araçlar sunmadığı için çaresiz kalır.

Linux komut satırı özelliği, Windows'a alışkın kullanıcılara pek de yardımcı olmuyor.

Dosya boyutu: 64.2MB
Download: Avira AntiVir Rescue System

BitDefender Rescue CD

3. BitDefender Rescue CD

BitDefender Rescue CD'nin ISO dosyasını diğerlerinde olduğu gibi indirin, bir CD'ye yazdırın ve böylece açılmayan PC'nizi BIOS'tan önce CD'den boot etmeyi deneyecek şekilde ayarlayarak çalıştırın.

En son anti-virüs güncellemesini indirip taratarak zararlıları bulabilir ve temizleyebilirsiniz.

Ek olarak Vin ve Xedit gibi metin düzenleyiciler, Midnight Commander ve RoxFiler gibi dosya yöneticileri, Firefox, rootkit kontrolü için ChkRootkit, Nexus Network Scanner gibi yararlı araçları içerir.

Knoppix Linux araçlarını keşfetmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir ama son derece kullanışlıdır.

Dosya boyutu: 260MB
Download: BitDefender Rescue CD

Hiren's BootCD

4. Hiren's BootCD

Hiren's BootCD birbirinden yararlı araçlarla dolui eski ama muhteşem bir kurtarma araç kitidir.

Spybot - Search & Destroy, Malwarebytes Anti-Malware gibi zararlı tespit araçları içerir. Dahası MBR hatalarını onarır, Windows şifresini unuttuysanız sıfırlayabilir ve sisteminiz ile ilgili detaylı bilgi sunar.

Windows XP için biçilmiş kaftan olan hafıza ve ağ test araçları BIOS araçları içerir ama Windows XP sonrası işletim sistemlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatli kullanırsanız pek çok derde devadır.

Dosya boyutu: 187MB
Download: Hiren's BootCD

Norton Bootable Recovery Tool

5. Norton Bootable Recovery Tool

Norton Internet Security 2011 ile birlikte gelen bu araç için bir ürün anahtarınız olmalı.

NIS 2011 Beta ürün anahtarını sitesinden kaydettiğinizde, ürün anahtarınız gelir.

CD, DVD ya da USB bellek üzerinde kullanabileceğiniz bu araç, seçtiğiniz sürücüleri ve RAID desteğini barındırır. Zararlı yazılım yüzünden açılmayan bilgisayarları temizlemekte başarılıdır.

Dosya boyutu: 167.63MB
Download: Norton Bootable Recovery Tool

Paragon Rescue Kit Express

6. Paragon Rescue Kit Express

Paragon Rescue Kit Express tam sürüm değildir, esas sürümün özellikleri kısıtlanmış halidir ama yine de yararlı bir ücretsiz araçtır.

Boot Corrector aracı sayesinde bilgisayarınızın açılmasını engelleyen sorunları giderebilir.

Kazayla silinen disk bölümlerini Undelete Partition Wizard ile geri getirebilir. Eğer bu da işe yaramazsa dosyalarınızı başka bir sisteme aktarmanızı sağlar.

Kullanmak için kayıt olmak gereklidir ve ücretsiz kullanım ticari kullanım için değildir.

Dosya boyutu: 45.7MB
Download: Paragon Rescue Kit Express

Parted Magic

7. Parted Magic

Parted Magic, Parted ve Gparted'dan parçalar içeren bir CD'dir ve dosya biçimlendirme konusunda güçlüdür.

Kurtarma seçenekleri açısından pek iç açıcı olmasa da TestDisk ile kayıp partisyonları bulabilir.

İnternet tarayıcı içerir ve böylece başka bir PC yoksa internet üzerinden cevap aramanıza imkan tanır. Yazılıp, bir kenarda saklanacak CD'lerden.

Boot sorununu onarmaya çalışırken yapacağınız muhtemel hatalara karşı bu araç ile verileri önceden yedekleyebilirsiniz.

Dosya boyutu: 79.4 MB
Download: PartedMagic

Partition Wizard

8. Partition Wizard

Partition Wizard'ın kurtarma CD'si sadece 39 MB boyutuyla oldukça küçük olmasına karşın, kritik bir işleve sahip.

Bu araç ile Master Boot Record'u yeniden oluşturmak mümkün. Araç önce kayıp veya silinmiş disk bölümlerini arıyor. MBR hatalarında bu tür bir araç, bilgisayarın açılmasını engelleyen sorunu ortadan kaldırabiliyor.

Buna ilaveten disk bölümlerini taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir, birleştirebilir, kopyalayabilir ve dönüştürebilirsiniz.

Dosya boyutu: 39.2MB
Download: Partition Wizard

Trinity Rescue Kit

9. Trinity Rescue Kit

Trinity Rescue Kit de buradaki diğer uygulamalar gibi Boot edilen bir CD'dir ve yararlı araçlar içerir.

Disk bölümleri ya da partisyonları tablosunu yeniden oluşturabilir. Windows şifresini sıfırlayabilir. Virüs tarama ve dosya kurtarma özellikleri içerir. Bunların yanında Samba sunucu, SSH sunucusu, disk kopyalama ve daha fazlasını içeren, zengin bir pakettir.

Grafik arayüzü olmayan bu uygulama komut satırı ile çalışır. oldukça eski olduğu için virüs tarama özelliğine güvenmemenizi tavsiye ediyoruz.

Dosya boyutu: 118MB
Download: Trinity Rescue Kit

Shardana Antivirus Rescue Disk Utility

Büyük görsel için tıklayın

10. Shardana Antivirus Rescue Disk Utility

Bütün listeyi okuduktan sonra kararsız kaldıysanız bir de Shardana'yı denemeniz gerekiyor.

Her biri küçük küçük olan bu araçları , AVG, Avira, BitDefender, F-Secure, GData, Panda, Parted Magic, Partition Wizard ve diğerlerini tek bir paket, tek bir ISO dosyası haline getirip diske yazabilir, ya da USB bellek üzerinden kullanabilirsiniz.

Kendi içinde ISO içermeyen uygulamaya neler kuracağınıza siz karar vereceksiniz.

Dosya boyutu: 3.01MB
Download: Shardana Antivirus Rescue Disk Utility

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Cok guzel olmus bu bøyle birsey ariyordum sagol chip

İlaç gibi geldi bu makale..Masaüstüm duvara henüz toslamıştı ki tam da zamanında...Sanki Lokman Hekim eve uğramış gibi oldu..Sağol Chip...Nereden anladınız böylesi yardıma ihtiyaç olduğunu...!!!

Listeye bir de Windows CD'si eklemek lazım.Windows CD'sinde başlatma problemlerini tamir seçeneği var.

bende bir laptop pc var hic acilmiyor bu dediginiz programlari kullansan acilacakmi bilgisi olan paylasabilirmi tesekkurler

windows cd imajını buraya koymak yasadışıdır

BitDefender Rescue CD bu güzelmiş...

BitDefender Rescue CD bunda yok yok gibi...

"Partition Wizard; disk bölümlerini taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir, birleştirebilir, kopyalayabilir ve dönüştürebilirsiniz." denmiş !
Disk bölümü oluşturma, yeniden boyutlandırma, kopyalama var ancak birleştirme yok. Birleştirme, ücretli olan Professional sürümde var.

basn formatı gitsin
devlet sırrı mı saklıyorsunuz

windows 7,nin kendi kurulum cd bu on aracın yaptığını ve daha fazlasını tek başına yapıyor zaten :)

Hiren Boot bu programı deneyen bir fert olarak tavsiye edebilirim özellikle XP için arkadaşımızın yaptığı yorumda olduğu gibi Win7 bir çok araca sahip ama Xp için Hiren Boot tam çözüm!. özellikle windows göçtükten sonra c sürücüsünde (belgelerim, masaüstü, alınan dosyalarım vb.) bulunan dosyaları d sürücüsüne atarak veri kurtarmanıza olanak sağlar. saygılarımı sunarım...

Eğer sisteminizde ciddi sorunlar yaşıyorsanız, virüs tarayıcıları da sonuç vermiyorsa ve sisteme format atmak da istemiyorsanız, size ComboFix'i öneriyorum.
ComboFix ufacık bir program ve sistemi mükemmel düzeltiyor!...

# eXPert #

laptopu acılmayan arkadaş pc den fazla anlamıyorsan en güzeli format atıp temiz bir pc oldugundan emin olman c sürücüsünde kabedecegin bişeylermi var bunları takma kafana 5 defada format atsan herşeyi geri alabilmen mümkün hepsini saglam geri almak istiyorsan 1 tane harici hard disk lazım geri pc yede alabilirsin ama müzik ve rasimlerde karışma olabilir en garantilisi harici haddisk

EN İYİsi erd commander dosyaları taşırsınız internete girersinin sistemi onarabilir sistem geri yükleme yaparsınız daha neler neler yapar erd commander da kimse bilmiyor üstelik ücretsizdir microsoftun ürünüdür DAHA NE OLSUN

En garanti yedekleme aracının harici hdd olduğunu da nereden çıkardınız? Pc'den pcye tak cıkar tak cıkar virüs giriyor ve bir süre sonra da formatlık oluyor. Dvd'lere yedeklemeseydim yanmıştım. Harici hdd pcnizin içinden hdd'den bile daha az güvenli...

onemlı olan vırus tarafından sılınen sıstem dosyalarını gerı getırebılmesı varmı hıc bırınde bu ozellık mesela ntdetec yada ntoskrnl hatası verdı bunu cozebılecek bı ozellıgı varmı bu programların???

iyi de pc açılmassa bunları nası çalıştırıcaz(!)

@09 Haz 2010 19:00 Sistem çökmesi gibi durumlarda kullanılan programlardan bahsediliyor donanım arızası zaten programla çözülmez.

Bilgisayar acilirken boot ozelligi olan bir cd'den olmasin?

Biz avira business kullanıyoruz şirkette server/client şeklinde. Aviranın boot cd si inanın hiçbir işe yaramıyor.

bu programı usb ye mi atcaz

Sen de yorum yaz