Activision Blizzard giderek büyüyor

Adını pek sık duyduğumuz bu oyun devi, önündeki bir başka küçük devi satın aldı!

  • Ertuğrul Süngü
Activision Blizzard bir defa daha büyüdü
Resmi açıklama Cuma günü geldi

Activision Blizzard, nihayet uzun süredir sorun yaşadığı yayıncı Vivendi'yi satın almayı başardı. Cuma günü resmi olarak yapılan açılamaya göre satın alma işlemi esnasında firmaya, tam tamına sekiz milyar dolar ödendi.

Activision Blizzard, 429 milyon ve 172 milyon dolarlık iki ayrı kısımda satın aldığı Vivendi hisselerinin henüz hepsine sahip değil. Vivendi halen yüzde 12'lik bir kışı elinde bulunduruyor ki bu da kabaca 83 milyon dolarlık bir meblağa denk gelmekte. Açıkta kalan kısmınsa Eylül ayına kadar satın alınacağı yayınlanan diğer bilgiler arasında bulunuyor. Activision'dan CEO Bobby Kotic ve kuruculardan Brian Kelly; "Yapılan bu alım işlemleri, Activision Blizzard için mükemmel fırsatlar sunacak. Yapılan alımın ardındansa şu anda olabildiğince uygun bir geçiş süreci hazırlığındayız. Vivendi gibi hisseleri halka açık olan bir firmayla zaman içerisinde yapabileceklerimiz gerçekten muazzam. Vivendi'nin bize büyük ölçüde hareket özgürlüğü sağlayacağına ve dünya üzerindeki diğer dev isimlerle olan yarışımızda hatırı sayılır ölçüde fark yaratacağına emininiz." şeklinde açıklamalarda bulundular.

Her ne kadar bazı kaynaklarlar, Vivendi'nin dış borçlarını ödemek için firmaya katıldığını söylüyor olsa da konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı... Cuma günü gelen alım haberi ardındansa Vivendi'nin hisseleri yüzde 14 oranında artarak, 17.16 dolara yükseldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

8 milyar dolar nedir yaaa :S

@29 Tem 2013 12:58 görende her ay 8 milyar dolar maaş alıyon sanır

@30 Tem 2013 01:27 Arkadas meblagin ucukluguna dikkat cekmis sen cozememisin bilader.

@30 Tem 2013 01:27 miktarın büyüklüğünü vurgulamak istemiştim, yanlış anlaşıldı :D heee 8 milyon USD alıyom aylık, töbe yaaaa :))))

@30 Tem 2013 07:12 8 000 000 000 BÖYLE YAZARSANIZ BİR DAHA Kİ SEFERE KARŞINIZDA Kİ İNSANLAR PARANIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ DAHA İYİ ALGILAYABİLİR! :p

şimdi de ismi activision blizzard vivendi olmasın da..

blizzard wow a dua etsin :D

@30 Tem 2013 01:28 wow a deil CoD'a dua etsin

nasıl bi paradır o aga ....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play