Adil Kullanım Kotası değişiyor!

İnternet kullanıcılarının belası adil kullanım kotasında bir şeyler değişmeye başlıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Adil Kullanım Kotası değişiyor!

"Sınırsız" olarak satılan internet paketlerinde devreye girerek bağlantınızı yavaşlatan Adil Kullanım Kotası (AKK), birçok kullanıcının korkulu rüyası. BTK'nın 2016 yapmayı planladığı düzenlemeler, AKK'yi kaldırmayacak olsa da, biraz daha "makul" seviyeye getirecek.

BTK'nın 2016'ya ait 50 sayfalık raporunda Adil Kullanım Kotası'nda da bazı değişiklikler yapılacağı göründü. Kesin rakamlar verilmese de planlar, hızın düşme aralığını azaltmak yönünde. Örneğin düzenleme sonrasında, kotanız dolduğunda hızınız 3 Mbps'ye düşüyorsa bunun yerine 5 Mbps'ye düşebilir. Elbette bunlar sadece tahmini sayılar, ancak çok büyük bir beklentiye girmemekte fayda var.

Bu arada rapor, indirme ve karşıya yükleme rakamlarında şeffaflığa yönelik bir dizi düzenleme getirileceğini de söylüyor.

Bugün ortalama 50GB seviyelerinde bulunan Adil Kullanım Kotası, aşıldığında 100 Mbps internet hizmeti alanların bile 3 Mbps gibi bir hıza düşmelerine neden oluyor. Bu durumda ayın geri kalan kısmında Full HD videoları unutmanız ve yavaş internete alışmanız gerekiyor, dolayısıyla AKK'i doldurursanız hızlı internet bağlantınızın pek bir anlamı kalmıyor. Yapılacak iyileştirmelerin biz kullanıcıları memnun etmesini umuyoruz.

BTK'nın sabit hatları ve mobil veriyi kapsayan yeni çalışmalarının Ağustos 2016'da tamamlanacağı söyleniyor. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

bi an 2015te sanip ohooo daha var dedim ??

Dünya üzerinde diğer ülkelerde bizde ki bu akk olayının bir benzeri veya aynısı var mıdır acaba? Bilmediğimden soruyorum.

@04 Şubat 2016 11:34 Arkadaşımdan bildiğim kadarıyla kanada da adil kullanım kotası var ama bizimkinin inanılmaz üstünde 500 800 GB gibi kotalardan bahsediyorum.

@04 Şubat 2016 11:34 Yorumuna olumlu yanıt verdim fakat dünya çapında var özellikle İngiltere'de ama AKK yüksek ve hız da bu kadar düşmüyor bunların yanı sıra ortalama hızları da 30 mbps civarlarında. AKK 50 GB de kalıp hız 8 mbpsye düşse bu şartlar altında ben yine de kabul ederim. Full HD'de sıkıntı olmaz ama 3 gerçekten komik bir rakam.

@04 Şubat 2016 19:42 Merhaba. Kanada'da oturan bir arkadaşım var. Kendisine sorduğum da "Adil kullanım kotası ne hocam?" diye geri dönüş yapmıştı.

@06 Şubat 2016 22:33 E hiç 500 - 800 GB indirme yapmışmı sordunuz mu ? :) Yani onlarda gerçekten adil kullanım için. Eğer bir şirketse bu rakamları geçeceğinden özel tarifeden satın alır fakat normal kullanıcı bu rakama kolay kolay ulaşamaz ve hiç bu konuyla ilgilenmesine gerek kalmamış olabilir. Şeklinde düşünüyorum şahsen :)

@04 Şubat 2016 19:42 süperonline 100 mbit akk si 500 GB

@04 Şubat 2016 11:34 Romanyadan Turkiyeye geleli 1 ay oluyor ve burda aramadigim yer kalmadi. Romanyada RDS RCSten 15€ ya 100gb internet alabiliyordun, tabii bu 100gb download hizi, biz avrupalilar sinirsiz olab seylere sinir koymayi pek mantikli bulmadigimiz icin. Benim anlamadigim Turkiyenin nasil halen bir gelismis ulke oldugu, askeri guce sahip olabilir, iyi bir ekonomiyede ancak halkin haklari asiri derecede sinirli ve kisitlanmis keske universiteyi avrupada okumaya karar verseydim...

@10 Haziran 2016 19:30 Biz avrupalılar derken?

HD yayınla 24 saat internetten TV açık olduğunu düşünerek ona göre bir AKK belirlenmeli. Belirlemeyeceklerse HD yayına da TV satışına da izin vermesinler her yere anten götürüp takacak değiliz.

@04 Şubat 2016 11:45 abartma....

@04 Şubat 2016 14:04 abartma deme be kardeşim. AKK koyma amacımız herkeze eşit internet dağıtmak deniliyor. Ama televizyon yayınlarının kullandığı internet AKK siz ve normal bir kullanıcının 10 katından fazla internet trafiği kullanıyor. Anlayacağın düzenbazlık var ortada. Sömüründe bukadar değil artık ya..

@05 Şubat 2016 00:13 arkadaş sömürülmek istiyor sanane :)

Kayda değer bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Zaten bu ülkede ne zaman tüketicinin lehine kayda değer şeyler oluyor ki. Hep sermayenin yanındalar

Full HD'mi? 360P izlerken bile bayiliyor internet.

bence en az 8 megabit olmalı artık.Bu devirde 3 megabit nedir en dandik paket artık 16 mb zaten

Akk kaldırılması gereken bir uygulama, kimse altyapıyı bahane etmesin. Daha yüksek fiyatlara akk'siz paketler var o zaman altyapı sorun oluşturmuyor. Fiyatları ise tam bir saçmalık bu kadar pahalı internet dünyanın çoğu yerinde yok, ancak geri kalmış ülkelerde türkiye'den pahalı internet var.

Dosya adı 2010 iş planı ama 2016 iş planı diye kapak resmi var. Bi an kalp krizi...

Sınırsız biraz yavaş olup 30 tl civarında olsa hiç fena olmaz

16 mbps den 3 mbps ye düşüyorsunuz hızımı 10 yapın bari herkes paketine göre düşsün 8 kullanan 5 olsun bu gibi şeyler yeter artık.

İlk çıktığında 15 GB kota ve 1mbps düşüyordu.

Eğer bizim devlet bir şeyleri düzeltiyorsa bu asla vatandaş yararına olmaz. Bknz : Asgari ücret. Bknz : Sağlık düzenlemeleri Bknz : Bankaların müşteri kanunu vb. O yüzden hiç "hype" yapmayın arkadaşlar. Bu düzenlemeyi devlet düzenlese bile daha sonra satıcı kendine göre "düzenler" . Rahat olun.

Oyunlar, yazılımlar hatta veri yedekleri bile online sisteme geçmişken 50GB nasıl yetecek. PS güncellemesi minimum 1GB, PS oyun 5-10 GB minimum. İsviçre'de arkadaşımın mobile telefonu bile 4G sınırsız ve AKK'siz olmuş. Nedir bu çektiğimiz çile anlamak mümkün değil! AKK olmazsa olmaz diyorsalar güncel veri trafiklerini hesaba katarak minimum 250GB'a çekerlerse bir parça işe yarar. Aslında AKK saçma bir mantık işin doğrusu.

AKK denilen yasakçı zihniyet kaldırılmalıdır. Tüm ülkede altyapı fibernetle modifiye edilmelidir. BTK bu işe ne karışıyor, hani serbest pazar piyasası ekonomi şartları uygulanıyordu, devletçi yasakçı zihniyet aşılmıştı. 3G de nedir 4G değil 4.5G hızına geçilmesi talimatı veren sayın devlet böyyükleri önce şu AKK'yı kökten kaldırın. Halk olarak talep ediyoruz, siyasette zırt pırt halkın nabzını tutmak için hep anket yapıyosunuz ya, yiğitseniz birde bunu sorun millete!

5 Mbps en azından 720p Hd kalite için yeterli olacaktır. Olursa tabii.

AKK tam bir saçmalıktır.

16mb internetim var akk 50gb insafsızlar her ay 60tl ödüyorum 2 yıl tahakkukla hemde ama yani bilgisayar güncelemeleri çekerde akk takılırım diye korkuyorum oynamak için satın aldığım oyunları bile indirmiyorum yoksa google ana sayfası bile yüklenmiyor o kadar yavaşlıyor birde eğer bir ayda 100gb geçerseniz ki ben bi zaman geçtim gelecek aydaki internet hızınız 3mb ile başlıyor. Yani internetin yanında birde psikologa gitmeniz gerekiyor sinirden bari bunuda kampanyaya dahil etseler.

BTK da servis sağlayıcılar da yalancının önde gideni. Hem sınırsız diyorlar ve arkasından adil kullanım hakkı deyip işi 3 kağıda bağlıyorlar. Her şey sermayenin yanında tabii başta devlet denen aygıt.

Akk sayesinde ayın ilk haftası bile olsa daha 720p de bile film izlemedim ay ortasında hız düşer diye bu gözler 1080p sadece mağzalardaki monitörlerdeki açık internetdeki videoda gördü.

Emin olun çok komik değişiklikler yapacaklar. Hızlı internet diye bas bas bağırıyorlar, hepsi yalan! Sınırsız internet diye bas bas bağırıyorlar, hepsi yalan! Para hırsı olduğu sürece asla tüketici lehine karar verilmeyecektir. Günümüzde insanlar indirme yapmasalar bile, artık bilgisayardan anlamayanlar bile kotayı online dizi, film ve müziklerle rahatlıkla doldurabiliyorlar. AKK 75 yerine 100 verseler de bir, hızı 3 yerine 5 Mbit'e düşürseler de anlamsız!

3 Mbps dediği de 300 kb hız

hırsızlar. Paramızı çalıyorlar. Tekelciliği tek firma değil topluca aralarında anlaşarak yapıyorlar. Birde yetmezmiş gibi hergün arayıp "biyifindi 35 cikabayttan 70'e çıkartalım 10 lira daha verin diyorlar." Ulan zaten verdiğim paranın hakkı 70 GB'tan fazla. Altyapımız yetmiyor derler, reklama gelince şu kadar km fiberimiz var. Modern hırsızlar. Az kaldı yabancı yatırımcılar ülkeye girsin bakim o zaman halkı soyabiliyormusunuz!!!

@04 Şubat 2016 18:44 Türk Telekom yerli sermaye zaten değil mi ? :D Yahu o da Arap şirketinine verildi. Devlet para karşılığı tekel hizmetini sözleşmeyle kiraladı diyelim. Biraz daha uyanık olun lütfen ;-)

Madem altyapı yetersiz, hız düşüyor diye bahane buluyorlarsa. AKK yi kaldırmasınlar. Peki bu bahane gecedemi geçerli oluyor. Bırakın gece 12:00 den sabah 08:00 e kadar vatandaş AKK siz rahatca kullansın internetini.

Gün gelecek herkes AKK'siz olacak...

Ya daha fazla lota daha fazla soygun. Bu soygun tipleri hayatınızın her alanında karşınıza çıkmıyor mu? Bu soygunlara dur demeyen bir anlayışla karşı karşıya olduğumuz aşikar ama asıl kabahat bizde eşek olunca semer vuran çok oluyor.

Adil kullanım kotası olsun olmasın,indirme hızım 4,6mbps yükleme hızım 0,3 mbps olarak sabit.Elalem ultra yüksek hızlarda internet kullanırken bizim kullandığımız hıza bakın,ayda 80TL ödüyorum ama ödediğim paranın karşlığını alamıyorum :((((((

sınırsız olsun hızı 5e düşürün herkes adil kullansın.

Bulgaristandaki internet sistemı gibi olmalı sistem tüm markalarda internet paketlerine baktım orada paketler 20 levha fiyattan başlıyor(40 tl) ve tüm paketler sınırsız ve akk yok fiyat ile değişen tek şey hız 20 levha lık paket sınırsız 16mbps 40 levha lık paket sınırsız 32 mbps

@06 Şubat 2016 22:00 Ama burası Türkiye. Amerikanın ameleliğini yapan halkın ve bağımsızız diye halkını uyutan sam amca tarafından seçilen siyasilerin(Muhalefet liderleri neden parti içinde kendilerine muhalif olanları bırakmıyorlar ? ;) ve muhaliflerinin olduğu bir ülke. Çoğu ülke gibi. Fark şu: bizi Sam amca çalıştırıyor ama örneğin bir Afrika ülkesini bir İngiliz, Fransız yada Alman... İşte bunları da unutmayın. Bu düzen (kaos düzeni) devam ettikçe aynı olacak.

sağolsunlar akk yüzünden satın aldığımız oyunları indiemeyi bırak steamdan aynarken koa derdi çekiyoruz .geçen turbo indir aldımda 24 saatte 400gb çektim. bu akk 4k yı bırak hd vidolara yemiyor real limitsizde 100tl

@20 Şubat 2016 17:43 Ne 100 tlsi akk siz 100 tl olsa gene iyi 250 tl akk siz

Bu AKK konusunda çoğu kullanıcı daha yarısını doldurmadan hızım düşüyor diyor. kullanan arkadaşlara sormal isterim gerçekten böyle mi? evime kablosuz internet almak istiyorum ne yapsam bilemedim :(

@21 Şubat 2016 23:39 Superonline fiber varsa al gerisi boşşş

milletler hakettikleri gibi yönetilirler. ortada soygun var adamın hakkı yeniyor adm abartma diyor ya..parasını ödediğin şeyin kotası mı olur ?!?..onu geçtim her şeyde dünya standartı diyoruz ya hani nerde standart ?..ilginç olan herkes kazıklanıyor ama vatandaş birbirini yiyor

akn ye ne gerek var bi 20 tl eklesin sınırsız yapsın razıyız diyeyim yeterki akn olmasın

Adil kullanım kotası = Adil kullanım Kazığı

100 TL VERMEYEDE RAZIYIM YETERKİ AKK OLMASIN

İnsanların Paralarını almak için bir sürü yol buldular önce telefon sabit ücreti kalkıyor dediler sonra ismini hat tahsis ücreti olarak değiştirdiler, sınırsız diyip paketleri yükselttiler sonra KOTA(AKK) getirdiler, nasıl bir iletişim çağındayız anlamıyorum. Bu adamlar zaten bir ayda ortalama 50TL olan 45milyon aboneden (hat kullanım ücreti hariç) 2,25 Milyon (YTL) kazanıyor ben bu hizmetteki AKK yi gerçekten anlayamıyorum. Yazıklar olsun bu çağda bize bu eziyeti ve yavaşlığı çektiren devlete

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost