Adım Adım Örneklerle Overclock

Ne yazık ki piyasadaki sayısız farklı anakart ve işlemci modelini düşününce, her kullanıcının sistemi için geçerli olacak bir “overclock kılavuzu” oluşturmanın olanaksız olduğunu anlıyoruz.

Adım Adım Örneklerle Overclock (Sayfa 2)

2- İşlemcinizin ve anakartınızın özelliklerini tanıyın: Kullandığınız işlemci hangi model? Kullandığı veriyolu kaç MHz? İşlemciniz kaç volt gerilim ile çalışıyor? Sisteminizin belkemiğini oluşturan anakartınız kaç MHz hızında işlemcilere kadar destek veriyor? Anakartınız işlemcinin gerilimini elle değiştirmenize izin veriyor mu? İşte bütün bunlar, overclock için girişmeden önce bilmeniz gereken noktalar. Bu bilgileri bulmak için başvuracağınız ilk kaynak anakartınızın yanında verilen kullanım kılavuzu. Eğer söz konusu kılavuzu kaybettiyseniz, anakart üreticisi firmanın web sitesine ulaşarak kılavuzu download edebilirsiniz. İşlemciniz için gerekli bilgileri ise yine anakartın kılavuzundan, eğer oradaki bilgiler yeterli değilse işlemcinin üreticisinin web sitesinden elde edebilirsiniz. İşlemci ile ilgili bilgileri işlemcinin üzerindeki etikette de bulmanız olası.

3- Soğutma: Demin etiketini okumak için söktüğünüz işlemcinizi yerine taktıktan sonra, özellikle üzerine soğutucu düzeneği yerleştirirken çok dikkatli olun. Soğutucunun alüminyum kısmı, işlemci çekirdeğine tam olarak oturmalı ve arada boşluk kalmamalı. Kasanın içerisinde oradan oraya uzanan sayısız kablonun da soğutucunun fanına takılmamasını ve hava akışını kesmemesine dikkat edin.

Siz ne kadar uğraşsanız da, işlemcinin çekirdeği ile alüminyum soğutucu arasında mutlaka mikroskopik boşluklar kalacaktır. Bunun nedeni, gerek işlemci çekirdeğinin, gerekse soğutucunun alt yüzeyinin mükemmel düzgünlükte olamamasıdır. Göze düzgün gözüken bu yüzeylere mikroskopla bakarsak, oldukça engebeli bir yapı görürüz. Bu çıkıntı ve girintiler yüzünden işlemciden soğutucuya ısı akışı aksayacaktır. Bu sorunu aşmanın yolu ise, elektronikçilerde Termal Gres diye satılan bir madde. Bu maddenin özelliği, ısıyı iletmesi. Genelde beyaz bir krem görünüşü ve dokusunda olan bu maddeyi işlemcinizin çekirdeğinin üzerine çok ince bir kat olarak sürerseniz, iki yüzer arasındaki ısı iletimini daha verimli duruma getirirsiniz.

4- İlk denememiz: Evet, artık 66MHz veriyolu ile çalışan ve 8.5 çarpan değerine sahip olan (8.5 x 66 = 566) Celeron 566’mızı biraz hızlandırmayı deneyebiliriz. Anakartınızın sunduğu 66MHz üzerindeki ilk hız basamağını belirleyin, bu çoğu anakartta 75MHz olacaktır. Sonra da bu hızı nasıl ayarlayacağınızı belirleyin. Çoğu güncel anakartta bu tür ayarlar açılışta DEL tuşuna basarak girdiğimiz SETUP ekranında yapılmaktadır. Bazı anakartlarda ise veriyolu hızı ayarları anakart üzerindeki küçük elektrik anahtarları (dip-switch’ler) ya da köprüler (jumper) ile yapılmaktadır. Anakartınızın hangi yöntemi kullandığını anlamanın yolu, yine anakart kullanım kılavuzundan geçiyor.

Hazır kullanım kılavuzunu elinize almışken, eğer anakart destekliyorsa, işlemci gerilimini nasıl değiştireceğinize de göz atın. Bu ayar da SETUP ekranından ya da anakart üzerinden yapılabilir.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

overlockla 5000mhz izleyin
http://www.youtube.com/watch?v=eDdrkyZUCDU

teşekkürler yararlı bir döküman olmuş

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir