Adobe Apple'la böyle dalga geçiyor...

Apple'ın MS ile dalga geçen videolarına alıştık ama bu kez; Adobe Apple'la dalga geçiyor...

  • M. Oğulcan Gökçe
Adobe'dan Apple'a, tartışılacak yanıt
Bu gidişle iPhone'larımız Flash ile tam uyumlu çalışmaya başladığında, iş işten geçmiş olacak!

'Adobe Flash, iPhone'da kullanılamayacak kadar yavaş çalışıyor.' Apple Computer'ın kurucu ortağı ve CEO'su Steve Jobs'ın ses getiren açıklamasının tam 1,5 yıl ardından Adobe, bu iddiaları çürütmek için hummalı bir PR çalışmasına girişti. Başlıca silahları ise televizyonlarımızda 'Efsane Avcıları' adıyla gösterilen ve şehir efsanelerini çürütmeyi kendilerine misyon edinmiş iki kafadarın sunduğu MythBusters'ın bir parodisi olan MythHackers adlı viral video oldu.

Üç buçuk dakikalık videoda, 'Cupertino'dan Steve'in; 'Flash, iPhone'umda çalışmıyor' konulu mektubuna yanıt arayan ikili, önce bu entegrasyonu gerçekleştirmek için akla hayale gelmeyecek yöntemler deniyor. Sonrasında Adobe mühendisleriyle temasa geçerek, Flash uygulamalarının iPhone'da 'bağımsız sistemlerde' sorunsuz bir şekilde çalıştığını ispat ediyor!

Apple arkadaşlarıyla iyi geçinmezse...

Flash'ın Ürün Pazarlama Müdürü Adrian Ludwig'in, MythHackers videosunun da gösterildiği MAX Konferansı'nda yaptığı açıklamaya göre, yaşanan sıkıntıların temel kaynağı, donanımdan çok lisans ve erişim desteğine ilişkin karmaşadan kaynaklanıyor. Adobe'un zengin grafik içeriği sunumuna ait spesifikasyonlarını açıkladığı 'Open Screen' projesine sağlanan desteğin, şu an için yetersiz kaldığını vurgulayan Ludwig, Apple'ın mevcut lisanslama metodunun son kullanıcıya sınırlamalar getirdiğini ve Flash'ın popüler web tarayıcılarından biri olan Apple Safari'yle entegrasyonu için tam desteğin en kısa sürede sağlanması gerektiğini belirtti. Adobe CTO'su Kevin Lynch'ın açıklaması ise daha çok bir ultimatom niteliğindeydi: "Piyasada iPhone haricindeki 'smartphone'ların ve kararlı işletim sistemlerinin sayısı giderek artıyor. Apple, arkadaşlarıyla iyi geçinmezse, sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak."

Bakalım milyonlarca kullanıcın yılan hikayesine dönen çilesi ve ardı arkası kesilmeyen taleplerin yarattığı baskı, sonunda hangi firmaya yarayacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

aman gelmesin flash player web sitelerin flash reklamlarından açılmıyor zaten bence en iyisi gelmesin iphone.nun youtube uygulaması bana gayet yeterli istdigim video orada var zaten chip.com.tr haber icin teşekkürler

Teşekkürler CHIP, siz editörler tarafsız yayınlarınız biz okuyucuları çok rahatlatıyor ve doğru bilgilere ulaştırıyor, zaten evde artık sadece vaktimi geçirdiğim 4 - 5 site var ve sabah, öğle, akşam ve ara vakitler hep takip ediyorum. Başka sosyalitem bu aralar pek yok.

Ve işin güzel tarafı şu haberde bile Adobe' nin serbest yazılımı pis kurtlu çürük elmanın lisans metodlarına takılıyor ya...

bir firma bukadar pislik olamaz yaw, bu sömürücülüğünden İnşallah vazgeçmez de kullanıcılar artık bıkar ve pis kurtlu apple dan vazgçerler ve böylece piyasalar biraz daha serbest kalır ve teknoloji daha güzel ilerler. Yıkılsın artık bu engel ve sömürgeci politikalar...

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

iphone a apple ın flash playerı dahil etmemesinin basit bir nedeni var, pastadaki payının azalmasını istemiyor, şayet desteği verirse sattığı app ler azalacaktır... bir iphone kullanıcısı olarak şaşıyorum bu duruma, iphone un flash playerı kaldıracak donanıma sahip olmadığını söyleyen apple bizi kandırdığını sanıyor... ah şu adobe apple desteğini bi kesse de görsün o zaman mac satabiliyolar mı! ya psp de bile flash desteği var. apple kendi yarattığı müşteri kitlesiyle kendini çevirmeye çalışıyor ama gün olur devran döner demişler; 'Apple, arkadaşlarıyla iyi geçinmezse, sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak.' buyrun sonucu siz çıkarın :)

Adebe uyma çoluk çocuğa

Eee Flashın iphoneda sorunsuz çalıştığınıda gördük ya geriside gelir umarım:)

Bu arada bir istekde bulunacağım Chip..Videoyu altyazılı olarak güncellerseniz çok ama çok sevinirim..Saygılar..

Apple, arkadaşlarıyla iyi geçinmezse, sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak.

çok doğru...

"INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR"

Bir Notebook PC kullanıcısı (ve bir Mac+Windows kullanıcı adayı olarak) tüm Mac kulanıcılarını saygıyla selamlarım.

Not: Imac'i devasa PC'lere tercih ederim.

"Adebe"

Söyleyecek söz bulamıyorum.

Yani benim uyduruk Sony Ericsson W890i telefonum flash arayüzüyle çalışırken ,Apple'ın iPhone'da flash yavaş çalışıyor açıklaması gerçekten saçmalık :(

Tekelcilik zihniyetini iyiden iyiye hissettirmeye başladılar ...

Adobe çırpınıyor, çünkü Iphone'da flash olmaması daha çok onlara dokunuyor.
Iphone'da flash olmadığı için, flash sız sitelerin sayısı giderek artıyor.

Bütün siteler HTML5 kullansın ,flash yüzünden boşu boşuna mb'larca veri yükleniyor ve internet yavaşlıyor :(

Yakında Google Wave ve Chrome OS ile HTML 5 devrimi yapcağını duyurdu Flash ve Silverlight denen saçma programlama dilleri action scriptleri ÇÖP olacak ve animasyonlu dev gibi siteler sadece 300 kilo bit ile yüklenecek internetimizin 3-8-16 Mbit rakamlarına geldiği düşünülürse HTML 5 ile youtube da uçucaz!! :) GOOGLE!

Yani benim uyduruk Sony Ericsson W890i telefonum flash arayüzüyle çalışırken ,Apple'ın iPhone'da flash yavaş çalışıyor açıklaması gerçekten saçmalık :(

mantikli yorumuna 67% elestiri gelmis ama söyledigin dogru.
Iphone flash degil ama flv4 bazli onvp6 bazli codecslerde sorun yasarsa bunu anlarim ama normal flash videoda sorun yasamaz ayrica bu dalga gecme olayina sebebte iphone 1 ciktiginde apple yetkilisinin yaptigi aciklamadir makine performansi yetmez diye.
Flash zaten destekleniyor iphone icin ama flash vidolari okumak icinde codecs bazli program var cogu tel modelinde oldugu gibi.
Real player, quictime, ve Window media codecsin internete hakim odlguu dönemlerde hep öyle gidecek sanarak abrtmalari yok olmalarina sebeb olduki bunlardan özellikle Real codecs cok kaliteliydi kendi kendini yakti. Adobe icind ebu gecerli olucak gelisen teknolejiyi bir sekilde yeni cikan ürünlere integre etmek zorunda basarisiz olursa kaybolur.
Zaten Google Onvp6 codecs sirketini Flv4 (Flasin hd versiyonu) satin aldi yani bu yöndede piyasasini kaybedebilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play