Adobe da "yamacılar" kervanına katıldı

PDF açıkları nedeniyle zor durumda kalan Adobe yeni güvenlik politikası için bakın kimi örnek alıyor

  • Ceyhun Seval
Adobe güvenlik anlayışını gözden geçiriyor
Adobe aldığı yaraları sarmaya devam ediyor.

Adobe, 2009 senesinin başından itibaren birçok kez güvenlik sorunlarıyla boğuşmak zorunda kaldı. PDF yazılımı eklentilerinin yarattığı sorunlar ve PDF okuyucusundaki Javascript'in yarattığı sorunlar Adobe güvenlik ekibinin başını oldukça ağrıttı. Geciken güncellemeler ise Adobe'nin eleştiri oklarına hedef olmasına sebep oldu. Hatta Adobe kullanıcılarından okuyucularındaki Javascirpt işlevinin yarattığı kapatmalarını istemek zorunda bile kaldı.

Açıklar en sonunda kapatıldı. Ama bu Adobe'ye iyi bir ders olmuş olsa gerek, firmada bugünlerde köklü değişikliklere gidiliyor. Güvenlik anlayışını tekrar gözden geçirerek Microsoft benzeri bir yazılım geliştirme sürecine geçileceğini açıklayan ürün güvenlik ve gizlilik bölümü başkanı Brad Arkin artık sadece gerektiğinde değil, düzenli halde güncellemeler yayınlamaya başlayacaklarını bildirdi. Kullanımdaki yazılımları da önemli noktalarını tekrar gözden geçirerek risklerden arındıracaklarını söyledi.

Adobe'deki bu anlayış değişimi ilk meyvesini önümüzdeki altı ay içerisinde verebilecek olsa da bir yazılım şirketinin daha kullanıcılarını korumak için harekete geçtiğini görmek sevindirici.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

microdost olacagını tahmin etmiştim

hızlı pdf okuyucu istiyorsanız foxit reader kullanın arkadaşlar, hem çok hızlı hemde kullanışlı, bende eskiden adobe reader kullanıyordum fakat foxit reader'ın hızına alıştıktan sonra tekrar kullanmak sanırım biraz zor:)

foxit süper ya 1 kere kullandım bir daha adobe'u asla kurmam bir pdf dosyası okutacak 30-40 mb kurulum dosyası 5 dk da açılış zırt pırt güncellemeler bu ne böyle arkadaş işletim sistemi mi pdf okuyucu mu foxit çok hafif ve hızlı bir pdf okuyucu mutlaka deneyin memnun kalacaksınız

YÜKLEDİKTEN HEMEN SONRA JAVA SCRİPTİ KAPATINIZ DEDİK OLMADI İŞTE SONUÇLAR GELİYOR....

foxit reader en güzeli, en hızlısı, en güvenlisi

Foxit Reader bir numara bu PDF Reader piyasasında. Adobe zaten açıkları kapatmaktan yeni şeyler ortaya koyamıyor. :D Bakalım ne zaman Foxit'i yakalayabilecekler.

Bencede Foxit Reader çok iyi.Önceden fazla tatnınmıyodu bu program ama son birkaç sendedir Foxit Reader popüler oldu.Tabii bu başarısının sırrı çok hızlı çalışması ve küçük boyutu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir