Adobe'den Flash açıklaması!

Adobe, Android için resmi olarak öldürdüğü Flash hakkında ilk resmi açıklamasını yaptı. İçeride...

Adobe'den Flash açıklaması!

Adobe, dün yayınladığımız haberimizde de belirttiğimiz gibi, artık Android işletim sistemi için Flash desteği sunmuyor. Öyle ki kullanıcılar, artık Flash'ı Google Play üzerinden bile indiremiyor.

Peki ama bu durum ne anlama geliyor. Eski Android sürümlerini kullananlar da Flash'ı kullanamayacak mı? Bundan sonra ne olacak? Kafaları karıştıran bu sorulara Adobe, resmi olarak kapsamlı bir açıklama ile açıklık getirdi. Biz de Adobe'nin bu açıklamasını, noktasına virgülüne dokunmadan, aynen yayınlıyoruz.

"Adobe olarak Adobe AIR ile birlikte PC web browsing ve mobil uygulamalarında kullanılan Adobe Flash'a odaklanmış olduğumuzu 2011 yılının kasım ayında bildirmiştik. Bu anlamda mobil tarayıcılar için Flash Player geliştirmelerine devam edilmeyeceğini açıklamak isteriz.

Adobe Flash Player tarayıcı eklentisi, cihazın tarayıcısı ve multimedya alt sistemleri ile sıkı bir şekilde entegredir. Bu da iş ortaklarımız tarafından yapılan çeşitli uygulamaları gerekli kılmaktadır. Adobe Flash Player uygulamalarının kullanıcılar için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaya devam etmesi için iş ortağı programımız, bir sertifikasyon programına sahiptir. Sertifikasyon için, içeriğin beklenen şekilde çalıştığından ve Adobe Flash Player'in cihazın dengesini olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmak amacıyla kapsamlı testler yapılmaktadır. Flash Player sertifikalı cihazlara tipik olarak fabrikada veya sistem güncellemenin bir parçası olarak önceden yüklenir."

Devamı haberimizin ikinci sayfasında...

 

 

"Yine de Flash istiyorum" diyenlere...

"Üretici tarafından Adobe Flash Player sağlanmayan cihazlar genellikle sertifikasızdır, yani üretici, sertifikasyon test gereksinimlerini karşılamamıştır. Sertifikasız cihazların kullanıcıları genellikle Adobe Flash Player'ı Google Play Store'dan indirebilmiş, uygulama da genellikle çalışmıştır. Ancak Android 4.1 ve sonrasının Flash Player tarafından desteklenmemesiyle, bu durum artık geçerli olmayacaktır.

15 Ağustos'tan başlayarak Google Play Store'daki yapılandırma ayarları kullanılarak Flash Player kurulu olan cihazlarda Flash Player güncellemelerine erişim kısıtlanacaktır. 15 Ağustos'un ardından bu uygulama Google Play Store'dan indirilemeyecektir.

Kullanıcıların Android 4.0 veya daha erken sürüm cihazlarında Adobe Flash Player'a erişebilmeye devam etmesinin en kolay yolu sertifikalı cihaz kullanmak (() ve Adobe Flash Player'ın üretici tarafından kurulmuş veya 15 Ağustos öncesinde Google Play Store'dan indirilmiş olduğundan emin olmaktır.

Kullanıcının cihazı Android 4.0'dan Android 4.1'e yükseltilmiş ise, beklenmeyen bir duruma geçerek cihazın dengesini bozabileceğinden Adobe Flash Player kaldırılmalıdır. Android için Adobe Flash Player sürümlerine ulaşmaya devam etmek isteyen geliştiriciler için bunlar, Adobe Flash Player sürümleri arşivinde (() yer almaya devam edecektir. Arşivden yapılan kurulumlara Google Play Store aracılığıyla güncelleme gelmeyecektir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

google flashın ölü teknoloji olduğunu görüp desteğini çekti. adobe de aklı sıra misilleme yapıyor. güle güle flash. yeter pcleri sömürdüğün.

kusura bakmayın ama flash için ağlayan kimse olmasaydı html5 işi bitirecekti.

Flash bu kadar önemli mi? İnsanlar Flash player'ı neden bir gereksinim olarak görüyor, tam bir saçmalık. HTML5 deli gibi gelişti, internet devlerinin hepsi HTML5 desteği vermeye başladı. Ama insanlar hala Flash player'ı önemseyebiliyor.

andoridde bitiyo yavaş yavaş zaten saçma sapan bir işletim sistemi

adobe u anlıyorum flashın geleceği yoktu mobilde ve terketti. Apple a da fazla inatlaşmadı. Fakat en azından alternatifi olan html5 in tam oturmasını beklese idi. Yada ne biliim adobe air in mevcut flash dosyalarını rahatlıkla görüntüleyebilseydi

biraz once adobe'a mail attim. soyle yaziyordu; "html5'in daha hizli gelismesine yol actiginiz icin tesekkur ederim :)" pc'de bile kullanmamaya karar verdim flash zimbirtisini. tabii bu haber adobe'un itibarini zedelemez. photoshop sen bizim her seyimizsin.

Sen de yorum yaz