Adobe: En mutlu günleri zehir oldu!

Adobe, Photoshop'un 20. yaşını kutlarken başına gelen yeni felaketle sarsıldı...

  • Ali Güngör
Adobe mutlu gününde sarsıldı
Adobe Photoshop'un 20. yılında güvenlik krizlerinin sonu gelmiyor

Adobe Photoshop'un 20. yaşını kutlarken son zamanlarda şirketin yaşadığı güçlükler gündemden düşmüyor.

Steve Jobs başta olmak üzere büyük firmalar tarafından Flash'ın bitirilmek istenmesi bir kenara, Windows 7'nin güvenlik sisteminin çözülmesinde bile Adobe açıklarının rolü olduğu açıklanmıştı.

Internet Explorer yerden yere vurulurken, Firefox'ta keşfedilen pek çok açık kullanıcıları şaşırtırken sadece Flash değil, Adobe Reader açığı ve zehirli PDF dosyaları da korku saçtı. Aslında suçlu görünen başkaları olsa da pek çok güvenlik krizinin arkasında Adobe'un ürünlerinin sorumlu olduğu açıklar bazen küçük, bazen büyük rol oynadı.

En son açık, Adobe'un mutlu gününde ortaya çıktı. Adobe Download Manager'in uzaktan kod çalıştırmaya imkan tanıyan güvenlik açığı bir güvenlik uzmanı tarafından keşfedilerek yayınlandı.

Adobe'un bu açığı ile kullanıcıların sistemlerine güncelleme kurmakta faydalanılan sistem tehlikeli bir hacker aracına dönüşüyor. Adobe bu konuyu araştırdıklarını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Adobe' nin programlama anlayışı nasıldır bilemem ama yazılımları makinaları kastırıyorda kastırıyor...!!! ok bol ram yemesi ve bazı işleri çok uzun uzadıya yollar ile çözdürmesi (flash ve photosop) kullanıcıları bezdirmekte... AMA SENELERDİR BUNUN FARKINA VARAMADI...!!!

photoshop eşdeğeri aynı işlemi başka bir programda yaptığınız zaman (mesela Corel Photo Pain

harika bir haber..

s. jobs iyice bunamış orayı geçelim.
adobede açık varsa ne yapalım herşeyde açık var teknoloji bu değil midir.açık oluşması ve bu açıkların nerelerden oluştuğu bunları çözmek için gereken mantık ve zeka işte budur teknoloji.şunda açık var kullanmayın bunda açık var sisteminize virüs,hacker girer şunda şu var pc çöker.işte teknolojinin merkezi burasıdır bu açıkları virüsleri ortadan kaldırıcak olan zamandır.eğer tersini düşünüyorsanız kullanmayın hiçbirşey olsun bitsin.
koskoca google neden youtube'de QuickTime değilde flash kullanıyor. hihihihihiihihii.

Bence bazı konularda Steve Jobs haklı. Flash konusunda rakipsiz olduğu için Adobe yenilik yapmak, açıkları kapatmakta çok yavaş davranıyor.

adobe Dw, Fw, Ps, Ai v Fl bunları hiçbişeye değişmem. corelmiş flan pehh..
hepsi birbiriyle uyumlu çalışıyor. war mı böle kollektif sistemler yapabilen başka program grubu

Photoshop kadar kullanılması zorlaştırılmış bi program görmedim,gereksiz zorlaştırılmışki kitapları satılsın ve kursları olsun ekstra para getirsin diye düşünüyorum.
photoimpact le yaptığımı photoshop ta yapabilmek için deveye hendek atlatmam lazim

Steve jobs o zaman maclerde adobenin ürünlerini kullandırmasın Creative Studioda dahil o zaman :)
bakalım o grafikerler, videocular mac mi kullanacaklar pc mi ? :)

bir pdf reader nasıl bu kadar sorun olabilir ve bu kadar açığa sebep olabilir? flash eklentisi nasıl bu kadar hantal olabiliyor ve bu kadar kasabiliyor Steve JOBS'a katılıyorum tamamen tembel ve beceriksizler. para verilen programları süper yapalım diğerleri nasıl olursa olsun şeklinde davranıyorlar resmen.

Bu senenin sonunda göreceğim Flash'ı, bakalım bu kadar yavaş davranabilecek mi. Geleceğin standardı HTML5. Tüm tarayıcılar desteklemeye başlıyor. Şu anda Safari, Chrome resmi olarak destek veriyor.

Photoshop kadar kullanılması zorlaştırılmış bi program görmedim,gereksiz zorlaştırılmışki kitapları satılsın ve kursları olsun ekstra para getirsin diye düşünüyorum.
photoimpact le yaptığımı photoshop ta yapabilmek için deveye hendek atlatmam lazim
_____________________________
sandığın kadar zordeğildir hatta kullanımı en basit olan photoshop programıdır bana göre

Öldürün Flash'ı, vurun Flash'a, devir silverlight devir... :D

Zaten grafikerler Mac kullanıyor onlara göre Pc Büyük hesap mekinesi modunda

Wav 20 yılmı olmuş bizim efsane ama hiç eski kalmamış hep yenilenmiş çağı yakalamış. Photoshop kullanmayı beceremeyipte başka phrogramlarla photsopu kıyaslayanlara tek sorum var hangisinin sonuçları daha kaliteli? Hem photoshop paintten bile kolaydır tabi bilene.
Düzeltir pdf yide flashıda, adobe bu merak etmeyin. Admalar güvenlik şirketi değilki başlarına yeni geliyor böyle şeyler alışacaklar zamanla.

flash hın açığı olduğunu ilkez youtubede bulmuştum. hemde kendi kendime çözmüştüm. sistede çalışması için flasşın sonundaki uzmantıya bir sayı giriyordum. dosya bulunamadı diyince bir hata rapor sayısı veriyordu. o sayayı bu kede sonuna sayı eklediğim flash ın sonunan nokta koyup yazıyordum aynı sayfa içindekiler bir görsellik içinde klasör gibi açılıyordu :D
gerçi pek keyfini süremedim 3-4 ay sonra o işlem kladırıldı :(
vidoe indiriyorum şimdilierde hiç bakmadım :D

Sen de yorum yaz