Adobe Flash Player, yine bildiğiniz gibi!

Yapılan bir araştırma, Flash'ın her geçen gün daha da dibe battığını kanıtlıyor!

  • Onur Seven
Adobe Flash Player, yine bildiğiniz gibi!

Adobe Flash eklentisi bugünlerde güvenlik alanında çalışanların pek hoşuna gitmiyor. Pazartesi yayınlanan yeni bir çalışma siber suçluların bilgisayarlara sızmak için kullandıkları en gözde yolun halen Flash olduğunu gösteriyor.

Kötü niyetli kişiler tarafından tarayıcıların içerisine yerleştirilen ve 100 kadar türü bulunan zararlı yazılım, kullanıcılar bir sayfayı kullandığında sistem zayıflıkları hakkında araştırma yapıyor.

Recorded Future isimli siber güvenlik firmasının yaptığı araştırmaya göre zararlı yazılımların hedef aldığı en önemli 10 zayıflığın sekiz tanesi Adobe Flash Player'da bulunuyor.

Recorded Future, yazılım zaafiyetlerini araştırırken en popüler istismar araçları olarak bilinen Angler, Neutrino, Nuclear Pack ve Ocak-Eylül ayları arası hacker forumlarında tavsiye edilen yazılımları göz önünde bulundurduğunu söylüyor.

Firma "Flash'ın sahip olduğu güvenlik açıkları siber suçlular için artık sıradan bir yola dönüşmüş durumda" diyor.

Adobe'un yıllardır Flash kodlarını gözden geçirerek daha güvenli hale getirmeye çalıştığı biliniyor. Ancak neredeyse 20 yaşında bir yazılım için bunu yapmak pek de kolay görünmüyor. Adobe genel güvenlik önlemleri yayınlarken, öngörülemeyen güvenlik açıklıkları için acil yamalar yayınlamayı ihmal etmiyor.

Apple kurucusu Steve Jobs'un, iPhone telefonların Flash çalıştırmaması konusunda ağırlığını koyduğu biliniyor. Bu yıl diğer birçok firma da Flash ile yollarını ayırmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Facebook CSO'su Alex Stamos, Temmuz ayında Twitter üzerinde "artık Adobe için Flash'ın ömrünün tamamladığını duyurma vaktidir. Firma aynı gün içerisinde tarayıcıların da yollarını ayırmasını istemeli" şeklinde sert bir tweet atmıştı.

Eylül ayında ise Google, Flash Player'ın otomatik olarak çalışmasını engelleyeceğini duyurmuştu. Ayrıca "Occupy Flash" isimli hareket internet üzerinde bulunan her şeyin HTML5 ile çalışır hale getirilmesi için eğlenceli bir kampanya başlatmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Adobe flash player beta kullanın daha güvende olun :)

Steve Jobs, o günler zaten zayıf olan cihazların işlemcisini zorlamasın ve Flash içinden uygulama satılmasın tüm parayı Apple kontrol etsin diye Flash'ı istemiyordu. Güvenlik konusunu aklının ucundan bile geçirmedi. Her konuyu dönüp dolaşıp Steve Jobs'a bağlamanın anlamı yok.

@10 Kasım 2015 12:00 Ne alaka kardeşim? Ortaya iddia atıyorsun ama dayanağın yok. Adamın kendi ağzından söylediği, güvenlik sebebiyle istemediği bilinmekte. Bırak cahil cahil konuşmayı. Olmayan şeyleri olmuş gibi göstermeye kalkmayın!

@10 Kasım 2015 12:00 Akıl okuma sanatcısımısın yoksa yakın dostlarından birimisin yada ermişte olabilirsin. Bu kesin bir bilgi ermişsin sen.

flash ı komple durdursunlar artık şununla ilgili hiç bişey görmek istemiyorum flash olmadan hayat duruyosa dursun arkadaş bu nedir ya html5 varken flash da noluyo.

steve jobs zamanında olayı çözmüş ama bizim kas kafalı küçük beyinli insanlara bazı şeyleri anlatmak hakikaten çok zor :) cahille hiçbir zaman tartışmaya girmeyeceksin diye boşuna dememişler....

@10 Kasım 2015 14:18 Sen hangi ırktansın da bizi atıyorsun ulan?Ama haklısın dediğin çok doğru.Maalesef bizim ırk kendini beğenmiyor gözü hep yükseklerde.Ulan bir kere de yaşadığınız güne şükredin be!Dünyada 300e yakın ülkenin yaklaşık 250'si bizden kötü bunları niye görmüyorsunuz? Ve şunu da bir kenara yazınız, çünkü bu, benden szlere bir tarihi not:Türkiye bölünürse, prçalanır ve yıkılırsa, bilin ki bu bizim ülkemizi, devletimizi, milletimizi sürekli şikayet edşimizdendir! Braz ülknize shp

@10 Kasım 2015 17:48 Güzel yazmışsın ama sanırım haberleri veya yorumları karıştırdın arkadaşım.

Berbat birşey olmaya başladı bu flash. Artık bitmesi lazım, kaldırsınlar komple tüm platformlardan da rahat edelim..

BB adobe ile sözleşmek için masaya oturmuştu ki güvenlik açısından bir sorun teşkil edecek idiyse bb anlaşmak istemezdi.Ayrıca flash player cep sürümü olmadığı için güvenlik açıklarının olup olmayacağını hanginiz nereden biliyorsunuz. Flash playerda bu kadar açık bulunmasının sebebi; Flash kullanmanın apple ve google ın işine gelmemesindendir.

@10 Kasım 2015 17:34 Aynen.Asıl sorun flash da değil. Hırsızın hiç mi kabahati yok derler adama değil mi ?

Elmalarla armutları birbirine karıştırmamak lazım. Bu saaten sonra flash ile web tasarlamak ne kadar sakıncalıysa, hiçbir zaman güncellenmiyecek milyarlarca flashlı sayfayı silip atmaya çalışmak o derece sakıncalı. ABS leri yok diye bütün eski otomobilleri klasikler dahil hurdaya atmak gibi bişi.

Sen de yorum yaz