Adobe: Güvenlik açığı var; yama yok!

Acrobat ve Reader'da ortaya çıkan güvenlik açığı korkutuyor; korkutmaya da devam edecek...

  • Halil Mollaoğlu
Adobe: Reader ve Acrobat'ta güvenlik açığı
Adobe Reader 9: Güvenlik açığı ancak martta kapatılacak.

Yazılım üreticisi Adobe "Adobe Reader" ve "Adobe Acrobat" yazılımlarında bulunan kritik bir güvenlik açığına karşı uyarıyor. Açık, tüm işletimlerini kapsıyor ve bilgisayara zararlı bir yazılım bulaştırmak için kullanılabiliyor.

Fakat Adobe bu açığı kapatacak yamayı ancak 11 Martta yayımlayacağını bildirdi, ayrıca güncelleme sadece programların 9. Sürümü için sunulacak. Eski 7 ve 8 sürümlerine has yama daha sonra çıkarılacak.

Bu davranış şaşırtıyor, zira güvenlik uzmanlarının açıklamasına göre açık siber suçlular tarafından çoktandır kullanılıyor. Fakat açığın kullanılabilmesi için öncelikle modifiye edilmiş bir PDF dosyasının açılması gerekiyor. "Enable Acrobat JavaScript" seçeneğinin devre dışı bırakılmasıyla güvenlik açığının kullanılması engellenebiliyor. Ayrıca bu yeni zararlı "Trojan.Pidief" ismi altında bazı anti virüs üreticileri tarafından tanınıyor ve bloke ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

en iyisi foxit reader hem boyutu cok düşük hemde hızlı

Bende toplam 10gb , 750 tane ebook var hiç virüse rastlamadım .

foxit kullanın gitsin sorun mu buda yani

foxit reader kullanmak daha mantıklı hem daha hızlı daha güvenli olduğunu düşünmüyordum ama artık daha güvenli olduğunu da görüyorum. 7 mb yer kaplıyor. Türkçe dil desteği de mevcut.

Adobe'un açığı bilmesine rağmen yamayı çıkartmak için neden 11 Mart'ı beklediğini merak ediyorum !
Neyse ki ben 1 hafta önce Adobe Reader'ı silmiştim :)

Chıp dergisinin bu yazılıma altarnatif olacak yazılımı var onu kullanın.Hem ttnet ve telekom artık online faturaları e-mail olarak göndriyor ama okumak için se bu tarz bir programa gerek var.Zaten benimde bu faturalardan başka işime yaramıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play