Adobe Photoshop çeyrek asırı devirdi!

Çirkini güzelleştiren, şişmanı zayıflatan efsane yazılım Photoshop, bir kilometre taşımı daha geçti!

  • Kürşat Zaman
Adobe Photoshop çeyrek asırı devirdi!
Adobe Photoshop çeyrek asırı devirdi!

Grafik tasarım denilince akla gelen ilk program olan Adobe Photoshop, geçtiğimiz gün 25 yaşını devirdi. Adobe, efsane yazılımının 25. yaşını, 25 yaş altındaki sanatçıların çalışmalarından oluşan bir sergiyle taçlandırmayı planlıyor. Bu 25 çalışmadan esinlenen eklentileri ise , programın içinde bir araç kutusu olarak kullanıcılara sunacak.

19 Şubat 1990'da çok kısıtlı bir kaç eklenti ile yola çıkan Photoshop zaman içinde muazzam değişiklikler yaşadı ve ilk günden beri yüzden fazla yeni düzenleme aracına kavuştu.

Adobe, 25.yıla özel olarak "Dream On" adını verdiği ve Aerosmith'in unutulmaz şarkısından güç alan bir televizyon spotu da hazırladı ve Pazar günü Akademi Ödülleri gecesinde yayınlamayı düşünüyor. Gone Girl, Avatar ve How To Train Your Dragon 2'ye göndermeler görebileceğiniz TV spotunun amacı elbette programın Hollywood'a sunduğu katkıların da altını çizmek.

Başlatılan "Top 25 Under 25" çalışması ise, 25 yaşın altındaki genç tasarımcıların eserlerini Behance.net altına "Ps25Under25" tag'ini kullanarak yüklemeleri şeklinde şekillenecek. İlk 25'e girmeyi başaran tasarımcılar Photoshop'un Instagram hesabına erişim kazanacak ve hesaba giriş yapabilecekleri 2 hafta süresince kendi eserlerini dünya ile paylaşma şansı yakalayacaklar. Kutlama, 24 yaşındaki Meksikalı tasarımcı Fredy Santiago ile başladı bile... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kendimden utandin photoshop yapiorum cirkinmiyim ben sismanmiyim chip :@sadece photoshopda kendimi daha iyi goruyorum hayalimi yasatiyorum litfen chip kullandigimiz cumlelere dikkat edelim :))) yoksa bayanlarin gazabina ugrarsin ;))

GIMP bir türlü düzelttiremiyoruz ama dünyanın Fireworks tarzı bir GIMP'e ne kadar ihtiyacı var aslında...

@cleverman Windows için Photo shop alternatifi Paint.net'tir

Şu anda photoshop aylık 17 tl, bu kadar sözüm ona photoshop ile yapılan materyal ortada bulunmakta. Acaba kaç tanesi para verip bu lisansı aldı merak ediyorum. Ben Linux kullanıcısıyım ve gimp, kullanmayı bilen için photoshop'a karşı ücretsiz ve kaliteli bir alternatif. Sakın photoshopla şunu yaptım derken lisanssız(yani korsan) demeyin, kimse sizi ciddiye almaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play