Adobe Snow Leopard'da CS3 desteklemiyor

Mac kullanan grafikerler yandı! İki ucu pis değnekle karşılaşan profesyoneller ne yapacak?

Ya Leopard ve CS3 ya Snow Leopard ve CS4!
Eski sürümde kalmak da kötü, yeni sürüme büyük paralar ödemek de

Adobe, Creative Suit 3'ü Snow Leopard'da desteklemiyor. Grafikerlerin sadık Mac kullanıcıları olduğunu ve Adobe Creative Suit'lerin hiç de ucuza gelmediğini düşünürsek, bu karar kullanıcılara oldukça pahalıya patlayacak.

Peki Adobe CS3'ü Snow Leopard'da kullanmaya kalkınca ne oluyor? Bazı kullanıcılar düzgün bir şekilde kullanabildiğini söylüyor ancak pek çok kullanıcı fontları değiştirdiğinde çökmelerle karşılaşıyor. Snow Leopard, CS3'ten çok sonra çıktığı için ortada yapılmış uyumluluk testleri yok. Adobe da ağırlığını CS4'e ve gelecek sürümlere veriyor. Yani Adobe CS3 kullanıcıları Snow Leopard'a geçerlerse, sorunlarla kendi başlarına ilgilenmeleri gerekecek. Ancak paralı destek programına üye olan kullanıcılar teknik destek alabilecek.

Aslında CS3'ün çoğu özelliği Snow Leopard altında düzgün çalışıyor. En büyük sorun Flash panelleri ve Adobe Drive/Version Cue'da yaşanıyor.

Bütün bunlarla beraber unutmamak gerekiyor ki profesyonel kullanıcıların işleri pek hata kaldırmıyor. Sistem çöktüğünde kaybedilen işi büyük bir mali yükü olabilir; Snow Leopard altında CS3 kullanmak, CS4'e geçmekten daha pahalıya patlayabilir. Bu yüzden Adobe, kullanıcıların CS4'e geçmesini istiyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

yha nasıl bir şirket bu!!! yeter yha 3000 dolar verin gecek sinirlerim tepem cıktı offf offf :@

eh en azından ms bu denli sakat uymluluk sorunu yaşatacak adımlar atmamış durumda halen atarsa ne olacağı örneği mac oldu.

hep diyoruzda apple fanları anlamıyorlar, apple artık sömürücü bir şirket oldu, insanları zerre kadar düşünmüyor...!!

"eh en azından ms bu denli sakat uymluluk sorunu yaşatacak adımlar atmamış durumda halen atarsa ne olacağı örneği mac oldu."
----------------------------------------------------------------------------

+1

her zaman belirttiğim gibi apple firması dünyanın en yüksek binası Dubai Burcu (512 metre) kadar kazığı gene kullanıcılarına hediye etti. Hemde yanında en kaliteli şampuan hediyeli :)

bakalım mac kullanıcılıarı ne kadar dayanıklı? :)

eğer böyle devam ederse dünyanın en yüksek tepesi (8.848 metre) sırada bekliyor, ama şampuan yerine kar suyu promosyonlu:)))

stiv jobs amcanın öpücükleri de cabası...

hala mac kullananlar bunlar size tatlı geldiyse bende mac firmasında çalışmaya başlayacağım artık :)))

bu kadar rezillikten sonra sadık mac kullanıcıları; aynı her gece içki içip karısını döven kocanın sadık eşleri gibisiniz...!!!

mac kocanız her gece gelip sizi dövüyor ve sizlerde buna katlanıyor ve zevk alıyorsunuz, birde boşanmak isterseniz bile mac sistemi ve işletim sistemini satın alarak kocanıza peşinen nafakayı da ödemiş oluyorsunuz, hakimin bile yapacak bir şeyi yok. :D

eh artık devletin toplumumuzda eziyet gören kadınlar için sığınma evleri var... Siz mac kullanıcıları için de PC SİSTEMLER var hemde sizleri cağnı gönülden kucaklamak için bekliyor. :D

koca dayağı ve içkiden bıkan tüm mac kullanıcılarına çağrıdır.

INTEL PC VE WINDOWS kullanan herkese selam ve saygılarrr...!!!

Üstün olan kazansın. Altta kalanın canı çıksın! Af yok,acımak yok! Taht halen Microsoft'un! Tebrikler.

Microsoft'u beğenmiyorum ama Apple yi görünce. Vallahi Gözüme bir başka görünmeye başladı. Mac sistemlerini zorunlu olarak kullananlara bir lafım yok ama onun dışındakilere saf diyorum başka birşey demiyorum

Ilginc demekki apple dunyadaki kullanilan PC lerin 99%una yazilim gelistirse neler olucak neler?

benim bir sorum var arkadaşlar. haberde çöküyor deniyor. mac ler çökmez diye haber yapılır hep! çökmeyen sadece işletim sistemi mi? aksi halde bu haberde de gördüğümüz gibi çökmeler yaşanıyor. demek ki o kadar da mükemmel değil.

Apple kullananların yorumlarını bekliyorum. özellikle edipçiftci arkadaşımıza cevap verebilecek bir yiğit bekliyorum :D
Apple bu saçmalıklarla nereye kadar gidecek bilen yok. kendi standartlarını oluşturma hevesi dünya standartlarına uymaktan daha yoğun ve bu kullanıcıları üzüyor

ben commodore 64 ile başladım amiga larla devam ettim mac sistemlere geçtim ve sonra çok şükür kurtulup PC ye geçtim.

mac ta istediğiniz programları ve pratikliği bulamazsınız eksikleri çok arkadaşlar, tamam ekranı çok güzel bir hatunun gözlerindeki bakışları gibi olabilir, klavyesi de elleri sıcacık sevgili gibi ışıklı, AMA KARDEŞİM ELMASI ISIRIKLI --- ÖNCEDEN BAŞKA BİRİ ISIRMIŞ BU HATUNU :D

mac alıpta kuracak program bulamayanlar bulsalarda eksik ve gelişmemiş özellikte kullananlar sizler hala neyi savunuyorsunuz, sadece photoshop ve freehand ile grafiker olunmuyor; günümüz grafikerliği hızlı ve profesyonel çözümler istiyor. Hatta biraz diyaloğunuz iyiyse müşteriye iyi yaklaşıp grafik tasarımda şimşekleri gözlerinde çaktırmalısınız. Müşteriyi sıkmayacak derecede hızlı ve ekranda ilgisini çekecek kadar kabiliyetli - ayrıca çalışma büyük ebatlı ise kişiyi ağır işlemlerde bekleterek sıkmamak için ebadı küçük çalışır yada taslak çalışırsınız.

bazı durumlarda kompozisyona uygun resim aramak yerine 3d max ta objeyi 2 dk kada çizer ve hemen hazır kaplama ile önceden hazıranmış sahnemde render alır png olarak kaydederim (çünki hazır dekupeli olarak kaydeder, mac kullananlar bunu bilmezler normaldir...!!! :D) - - XARA 3D ile 3 d yazımı istediğim açı ve perspektifte gene png olarak atarım - - çekerim COREL' e ve çatır çatır müşteriye hizmetimi veririm ve eğer photoshopluk bir işim varsa bile COREL ekranından resmi seçip photoshopta yada corel photopaint te aç derim işlemi yapar kaydet dediğimde direkt COREL EKRANINA ATAR ve diske ıvır zıvır çöplük yapmaz. vs... vs... vs...

sonunda müşteri mutlu bir şekilde ayrılırken patronun yüzü gülüyordur ve bu tarz çalışmalarınızla ay sonu maaşınızı rahat rahat alırsınız.

yani bu küçük bir örnek ve PC de aradığınız herşey var yani süper render alabilen bryce 3d var objeyi herhangi bir 3d programında çiz at bryce 3d ye hazır kaplamalardan çak üzerine bi tane çek hemen Corel ekranına ve zemin istiyorsan corel - photoshop - corel photopaint yada tekture maker ile hemen oluştururum zeminimi vs... vs... vs...

yani lafın kısası PC de herşey var ve çok esnek - çoook kullanışlı
mac ise sarışın aptallar gibi çok süslü ama kabiliyet yok 2 lafı bi araya getiremez ve herkesin dediğinin aksine çökme üzerine size yemin ederimki mac üzerine yok -- çökerse en sağlıklısı aç kapa diğer türlü ayağı kırık kedi gibi çalışır. VE eğer bir doanım probleminiz olursa stiv jobs amcanız sizden bi yanak alır (yani parçalarını çok pahalıya satar).

herzaman dediğim gibi 2500 dolarlık pc ile 2500 dolarlık mac' i yan yana koy ama dikkatli olun ateş ile barut yan yana durmaz PC okadar azgındır ki mac' i alır evdeki 3 mac karısının üzerine kuma yapar.

offyaaa daha yazamam daha uykum geldi --- anlayana sivrisinek saz anlamayana sabunlu mac az (ekranı en büyük olanlardan)

bir mac kullanicisi olarak buradaki pc yorumcularina ozellikle editcift ci mi pc ci mi neci oldugu belli olmayan vatandasa aciyorum.
pc nizle size mutluluklar diliyorum. bizim pc cilerle mac&pc kavgamiz diye ize olmaz. siz sinifiniza biz sinifimiza. ordan agiz acip ciyak ciyak otmeyin. rezillikten ve karisni doven gibi yorumlari yazan ciftci veya pc ciye de aciyorum ve allahran akil diliyorum.

kalin mavi (blue) ekraninizla.

bu yazianlara bende cevap vermeyecektim ama dikkat edin birbirinizle avunuyorsunuzu :D
apple kullanicilari kolay kolay araniza katilip yorum yapmaz (muhattab almaz) ama bi sekilde de acir size. kalin saglicakla.

söyleyecek teknik lafı olmayan arkadaşlar ucube mac bilgisayarlarında ancak demagoji falan yaparlar " yok muhatap almaz " falan filan, ayrıca bana ne olduğu belli değil diyen kişi sınıflardan falan bahsediyor ve sonra da pc - mac kavgası olmaz falan cırt curt ...

yaw bana hakaret ederken o fındık beynin acaba yazdığım yazının pc mac kavgası olmadığını iş yapılabilirlik ve toplumumuzun kalkınması için daha kolay öğrenilebilir esnek bir yapının tabana yayılmasındaki heyecan desek ?

yeni yetişen neslin problemler yerine acaba gelişmekle uğraşması daha iyi olmaz mı?

mac makinalardaki spastik programlarla uğraşacaklarına PC MAKİNALARDAKİ geniş PROGRAM yelpazesi içerisinde dilediklerini seçerek kendilerine en özgür yolu seçmeleriyle sizin bana hakaretleriniz arasında bir bağ göremiyorum.

doğrusu siz ancak hakaret etmeyi becerirsiniz. ben daha kendini beğenmemiş bir mac kullanıcısı göremedim 15 yıldır. işte bu yüzden en iyi becerdiğiniz şey stiv jobs amcanıza her ihtiyacı olduğunda bi yanak vermek mesela snow leopard photoshop cs3' ü neden desteklemiyor? önce 29 dolarlık bir elma şekeri ile sistemi yükseltip bir yanak alacak sonra da adobe ile yaptığı arka plan anlaşmaları ile büyük öpücük gelecek yani cs4 ' e geçmek mecburiyetinde bırakacak.

Allah aşkına hiç böyle PC SİSTEMLERDE ve WINDOWS işletim sisteminde rastladınız mı?

mac sistemlerin kapaksız ve sürgüsüz cd - dvd sürücü diski yutup saatlerce dışarı geri vermediğinde çıldıran kullanıcıların hadi hesabı yok ve hele bu birde matbaa baskısı için film çıkartan bir mac sistemde gerçekleştiğinde, sırada bekleyen ve beklemekten sıkılan müşterileri bir görün, yaaahu zavallı mac kullanıcısı klimalı odada bile bu yüzden boncuk boncuk terler içinde çıldırırken sizlerin burda hala mac savunucusu olmanızı anlamak mümkün değil. --- Ancak buna teknoloji terörü denir " VE TEKNOLOJİ BÜTÜNÜĞÜ BÖLÜMEZ BİR VATANDIR " , kendinizi mac kullanıyorsunuz diye kendinizi özel zannederek bu teknoloji vatanını bölücü düşüncelerinizle tekelleştiremezsiniz...!!!

UNUTMAYIN Kİ grafikerlik ne PC nede MAC dinler o kişinin yaşam tarzı ve ruhundadır. bir grafiker hayatının en fakir dönemlerinde bile hayatını renklere bezeyerek gülümseyebilir Allahu Teala' ya yakarışlarında en zengin duygu sanatını icra ederken... siz en ucuz ucubesi 2500 dolardan başlayan kurtlu elmanın başında oturanlar acaba ne demek istediğimi anlayabildinizmi?

greçekten biraz zaman ayırıp linux surumlerinden birini deneyin. Kendinize uygun olan hangisi karar veremiyorsanız indirin ubuntuyu ya da suseyi bir bakın. Unix eskisi gibi değil, artık çok daha esnek ve çok daha geniş yelpazade. Artık kullanıcı dostu..
Gelecek, Unix sistemlerde; işletim sistemine para odendiği devir sona erecek. Yazılan program değil, verilen hizmetle ayakta kalabilecek firmalar. Unix bunun ilk orneği sanırım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir