ADSL için sabit telefon zorunluluğuna darbe!

Rekabet Kurulu'nun aldığı yeni karar, ADSL için sabit telefon zorunluluğunu tarihe gömebilir...

ADSL için sabit telefon zorunluluğu kalkıyor mu?

Rekabet Kurulu, ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunun kaldırılmasını istedi. Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009'da aldığı kararlar, Kurumun internet sayfasında yayımlandı.

Buna göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından ADSL bağlantısı için sabit telefon hattının zorunlu tutulmasının, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna aykırı olduğu iddiası üzerine inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verildi.

Ancak, söz konusu şirket tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve şikayet konusu uygulamaya son vermesini teminen 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak, Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi kararlaştırıldı. Bu konuda, Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na görüş yazısı gönderilmesi için Başkanlığa yetki verilmesi karara bağlandı.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

adsl olmasa telefonu kapatacağım

inşallah uygulamaya konulur böylece yazlığa adsl naklettirebilirim :D....

bir an once yapılsın her ay her ay fazladan 9-10 lira veriyoz(adam gibi bir hızı olsa helal olsun ama hızda yok)

oh be hele şükür yıllardır tonlarca boşu boşuna para ödedik yeter artık bu ay 15 YTL geldi sırf internet için mecbur kalıyoruz ödemeye

hukuk a güvenmekten başka çaremiz yok, tamam da;
hukuk a aykırı işlem yapılması neden bu kadar kolay?
buzdolabı satanın çamaşır makinasını zorunlu satması ne kadar doğal ise telekom un uygulamaları da bu kadar doğal!
hırsızlık yapana "arkadaş bu yanlış, bundan sonra da lütfen yapma, gerekçeli kararı bekle" bence yaşadığımız bu ...

bulgaristan gibi züğürt bir ülke bile 50-60 liraya vdsl2 hızını yakalarken 32mbit internet o kıytırık kablo altyapısına rağmen türkiyede 150 lira buda rekabete aykırı değilmi?

aaaa!! tabi tabi haklısınız bizde rakip yoktu değilmi unutmuşum biz tekelistanda yaşıyorduk pardon karıştırdım.

bence çok geç karar verilmiş bi uygulama ama ne demişler geç olsun güç olmasın.

Bu durumda daha önceden alınan Abonman Ücretlerinin tamamının da faiziyle birlikte iadesi gerekir.

Rekabet Kurulunu alkışlıyorum görsün ttnet nası at koşturuluyormuşşş...

Bu kanun yürürlüge girerse adsl baglatacam (a) Yaşasın Rekabet kurulu !!1 :p

Umarım ADSL için sabit telefon zorunluluğu kalktıktan sonra, acısını başka şekillerde çıkarmaya çalışmazlar. İnsanoğlu bu, kazandıkça illa daha çok kazanmak isteyecek, sanki dünyaya kazık çakacak. İndirin işte şu fiyatları güzellikle, millete dolap yapmayın.

Evet yani en düşük hız 4 mbit olsa helali hoş olsun :D

en sonunda bir güzel haber.ama ttnet hiç güzel haber ggelmiyor ne zam ne de indirim nede hız var ttnet'te sömürücü ttnet.çıktığından beri hep aynı fiyat kaç yıl oldu zam veya indirim yapmayalı adsl vede hız.

adsl için sabit telefon saçmalığı bi mozambik te var bir de türkiyede...

Bir telekomcu arkadaşım TT.NETin 70mbps lik bağlantı hızlarına sahip olduğunu söyledi ama amerika Türk'lerin hacker olmasından korktuğu için bu hızı bizim hizmetimize vermiyormuş? Vaybe amerika bu kadar bizden korkuyor ha? Geçmiştede bulgaristanın başına gelmiş bu problem. Amerika bulgaristana yüksek bağlantı hızı verince bulgarlar bir anda hacker olmuşlar. İşte bu yüzden amerika bizim ülkemizde internet hızını düşük tutuyor. Yoksa pentagonda bizim chatçiler cirit atarlardı.

10 numara karar umarım sonuç ta böyle olur

yıllardır adsl için telefon hattım açık ama telefon takılı değil her ay vergileri ile beraber 12 lira vermek zoruma gidiyor açıkçası. küçük bir hesap ile 12TL x 12 ay x 3 yıl = 432TL (ortalama) telekoma fazladan para ödemişim. yazık ya bu millete.

Çoğu insan sırf ADSL var diye telefonunu açık tutuyor. Telekom artık tüm vatandaşları bezdirmiş durumda. Kazık atar bir uygulamanın yanısıra, yabancılara da boşuna paramız gidiyor. Evimde iki telefon hattı vardı. Diğerini kapattım. Şuankini de ADSL için tutuyorum. Haydi bakalım bu uygulama da çıksın da o hatta ELVEDA diyeyim...

umarım gerçekleşir.. umarım

yaşasın sonunda soygun bitiyor.

çok önceden yapılması gereken bir olaydı bu ah yakın bir tarihte de bir elektrikten adsl olayına geçebilsek ne var sanki :?:!

türk telekoma çok kızıyorum :@:@

telekom milleti kazıklıyor konuşmadığım halde neden bir sürü para vereyim ben

Türk Telekomun tekelini yıkmak için sabit telefon zorunluluğunun kalkması kesinlikle gereklidir.Umarım en kısa zamanda bu zorunluluk ortadan kalkar.

Bu internet üretlerinde vergi indirimi olmuştu.nerde bu indirimler.Krizdeyiz iş yok güç yok bari internette takılalım.

Kan emici Telekom bir yolunu bulur yine kanımızı emmeye devam eder.

Türk Telekom bana göre sömürge devleti gibi Türk milletini böyle gereksiz yere aldığı paralarla soyarak normal yollarla sömürmeye çalışıyor.Umarım Borsada tepetaklak olur batar en kısa zamanda.Bu kararı kaç aylardan beri bekliyorum.Geçenlerde Smile adslye geçtim bu karar da çıksın telfonuda söktürücem.Türk telekom gibi her sirkete giden her kuruşumun arkasından içim cız ediyor.Yeter soyulduğumuz.Bu soygunculuk yeter.Benim gibi 10 kişi bulsam Kadıköy meydanında gösteri bile yaparım...

Türk Telekom'u bizim kanımızı emecek şekilde tekel olarak özelleştiren hükümeti kınıyorum. Rekabet namına hiçbirşey yok. Başka bir sabit telefon şirketi yok. Diğer internet servis sağlayıcıların büyümesinin önünüde kesiyor. Neyse ki Türkcell Vodafone var. Yoksa fiyatlar çok daha uçuk olur...

Rekabet kurulunu uykusundan uyandığı için kutluyorum. Ancak tekel bir şirketn özelleştirilmesine nasıl onay verdi? Sabit ücretin tamamen kaldırılması taraftarıyım...

YAŞASIN ADALET.

GEREKÇELİ KARA ÇIKSIN DA DAHA SONRA TELEKOMUN (TÜRK TARAFI KALMADIĞINDAN BAŞINA TÜRK KOYMUYORUM) YÜREĞİNİ CIZLATACAK HAT KAPATMA DİLEKÇESİNİ KENDİLERİNE UÇAK YAPIP İLETECEĞİM.

Arkadaşlar düşüncelerinizi paylaşıyorum,çok haklısınız.

arkadaşlar boşuna sevinmeyin belki telefon zorunluluğu kalkabilir uzun sürsede kalkması o aşamaya kadar telekom bulur yeni yöntemler.fakat işin kötüsü bişi değişmez aynı ücreti öderiz bu defada hat kirası die bir ücret talep eder telekom malum adsl için hattı tutuyoruz ya telefon hattı için bir hat kirası olayı çıkar buda kaçınılmaz zaten o yüzden boşuna sevinmeyin.olan millete olur yine yolmaya devam telekom

Bütün sabitlerin kalkması umuduyla! Devletteyken sabit ücret bugünün değeriyle ortalama 1 TL iken, bugün vergiler hariç ortalama 10 TLdir. Türk Telekom'un 27 milyon kullanıcısı x 10 tl x 12 ay = yılda 3.24 milyar TL sabit kaynağı vardır. Üstelik bunlara konuşma ve diğer hizmetlerin getirisi dahil değil. Hatırlatırım 2005'te Türk Telekom'un %55'i 6.55 milyar ile özelleştirildi. Bir bakıma şirketin değeri 12 milyar TL. SIRF ALDIĞI SABİT ÜCRETLE KENDİNİ 4 YILDA AMORTİ eden bir şirket ne görülmüştür ne duyulmuştur !

ADSL kullanırsın konuşmadığın hattın sabit ücretini ödersin, Uydunet kullanırsın(eski adı kablonet) iki çanak antenin varken birde sana kablo televizyon zorla satılır...
Ben sadece internet satın almak istiyorum o kadar beyler...

telekomun abone sayısı 7.5 milyon beyler.

insallah böle bi sistem gelir fakat bi yolunu bulup o sabir tl hattının parasını gene alırlar

3 KİŞİ KARAR VERİR TÜRK TELEKOMU ARAPLARA BELEŞE SATAR. ARAP TELEKOMUN BAŞINDAKİ FELLAH KARAR VERİR 15 TL SABİT ÜCRET ALAYIM DER. KİMSE DE SESİNİ ÇIKARMAZ. FELLAHLARIN İŞBİRLİKÇİLERİ ÇIKMASINA İZİN VERMEZLER.

gelin ev telefonlarını adsl hatlarını kapatalım mecbur kalsınlar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play