Avea 3G, TTNET ADSL'ye karşı

İki internet hizmetini kullanıcı profilleriyle karşılaştırıyoruz. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Cepte mi iyi dizüstünde mi?

Cepte mi iyi dizüstünde mi?
Netbooklar küçük, kolay taşınıyor ve bataryaları uzun dayanıyor

Diyelim ki Mehmet cep telefonu yerine bir netbook satın aldı. Şimdi 2GB bağlantı için ayda en ucuz tarife olan 35 TL'yi ödeyecek. Tabii ki bu kampanyadan yararlandığı için böyle olacak. Eğer Mehmet 3 aylık kampanya süresini kaçırsaydı aynı parayı sadece 1GB için ödemek zorunda kalacaktı.

Mehmet ADSL'ye oranla 4 TL kara geçecek ancak kotası da ADSL'ye kıyasla 4GB'dan 2GB'a düşecek... Hızı da 8Mbps'den 2Mbps'ye inecek. Ancak hala Müzikİndir hizmetinden 2009 sonuna kadar ücretsiz faydalanabilecek. Cep telefonunda 3G'ye kıyasla 28 TL daha fazla ödüyor olacak ancak kotası da 100 MB'dan 2GB'a çıkmış olacak, yaklaşık 20 katına.

Hem cepten, hem dizüstünden mobil internete bağlanmak isterse 7+35=42 TL ödeyecek. ADSL'den 3 TL fazla ödemesine karşın tamamen mobil ve esnek olacak.

Mehmet her halükarda karda olan bir kullanıcı, çünkü sabit ücretten kurtuldu. Ayrıca ister evde, ister sokakta, ister yaz tatilinde olsun istediği her yerde 3G internete en ucuz şekilde bağlanabiliyor artık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 91 Yorum

firmalar ortak zaten:D ne karşı karşıyası:d

adsl. malesef çok pahalı 3g ilerde adsl ile aynı fiyata inerse ozaman olur

çok para bea brz daha ucuz olsa ne olur sanki :(

Ali yazın çimenlerin keyfini çıkaracak, çay bahçesine yada kafeye gittiğinde eşiyle dostuyla muhabbete koyulacak, evinde sınırsız internetini kullanmaya devam edecek ve türk telekom ve operatörlerin insafa gelip fiyatlarını düşürmesini bekliyecek :)

jotasız seçeneği yok olay baştan bitmiştir yok oşukadar bedava televizyon bilmemne bunlar boş işler beklediğimiz gibi çıkmadı bu 3g

3-5Gb kotalı olduktan sonra her yerde interneti ne yapayım..? Tabikide SINIRSIZ internet.. (Ne kadar kazık olsada)

Uzun lafın kısası yine ADSl yerine koyabileceğimiz bir şey çıkmadı. 8 mbitti 2 megabitti bırakıp biz kotasız gariplerden bahseden yok. Belki kullanıcı sayıları ve rekabet arttıkça 3G ile internet daha cazip hale gelir ama şimdilik sadece mobil cihazlar için düşük kotalarda kullanmak cazip görünüyor.

sınırsız paket olmaması cok kötü olmus 6 gb sınır hic bir işe yaramazz bence benim aylık minimum indirmem 70 gb zaten :D 3g de benim işimi görmücek:(

mehmet 1 gb sınırsıza 49 tl ve sabit hatta 10 tl ödüyor. film ,müzik ve oyun olarak aylık ortalama 60 gb veri indiriyor. internet hızından memnun olmasada altarnatif olmadığı için yetiniyor. mehmet 3G yi uzun zamndır bekliyor. ama ondanda bütçesi sınırlı ve film,oyun ve müzik ibdiren interneti özgürce gezmesini bilen kullanıcılara uygun olmadığını ard arda gelen mobil kampanyalarından anlıyor. ve hayal kırıklığına uğruyor. içinden yine kaldık ttnet denen bozuk düzene deyip ülke gerçeğini artık kabulleniyor.

Bakalım neler olucak fos mu çıkıcak yoksa baya bi tutulacakmı?Yanılmıyorsam ilk başta Avea fiyat açıklaması yaptı bakalım diğerlerinin fiyatları nasıl olucak

TTNET KULLANILMAMAYA MAHKUM ÇÜNKÜ İNANIN ALDIĞI PARAYI HAK ETMİYOR...

bende ttnet wifi yi avea kartla mobil olarak kullanmak daha kârli. düşüncelerinizi bekliyorum. bu arada bilmeyen için normal adsl kullanalara ttnet bayağı bir wifi kullanıım bedava sunuyor, ona göre kıyaslayın bide. 3g destekleyen telefonlar wifiyide destekliyor(genelde) bunuda unutmayın.

yahu bende iphone var, ben napacam bu mobilvizyon falan.

Nekadar sacma bir sistem inadına kullanmicam.Eger iyilik yapmak istiyorsanız sınırsız yapın 49tl den ucuz yapın rekabeti gorelim ve tercihimizi yapalım.sınırlı kullanmak zorundamıyım.sanki elektirik yada su kullanıyoruz.

türkcell de karşılaştırılmaya alınsa fena olmazdı

Editörün notu:
Yazının sonunda bütün servis sağlayıcılar için fiyatların açıklanmasının sırasıyla kıyaslamalar ve makaleler ekleneceği belirtiliyor. Avea ilk açıklamayı yaptı, onun makalesi yayına önce girdi.

Hem kotalı hem de pahalı. Elveda 3G. 10 yıllık teknolojidir nerdeyse. Gene de pahalı geldi. Yazık yazık.

mehmeti sanki bi yerden tanıyorum (aynadan) xD

bu nusret denen kişi benim ve kotalı(özellikle de 8mb hızım varsa) net almam.normalde 8mb kotasız kullanan adam yani ben gider 3g kotalı alır mıyım hiç.avea sen bu kotayı halletmezsen valla 3g yi iptal ederim haaa.

Hiç işim olmaz yurt dışında millet neredeyse bedavaya kullanıyo burda böyle yapıyolar...ölsemde kullanmam kimsede kullanmasın...

Şimdiye kadar chip online üzerinde okuduğum en iyi hazırlanmış makale budur. Hem seçilen anlatım biçimi hem kullanılan dil çok iyi. Belki biraz daha görsellerle desteklenebilirdi.Ancak bu eksikliğine rağmen yazarı/yazarları tebrik ediyorum.

bfirat a.k.a. unicorn

harika bir anlatım, harika bir yazı. teşekkürler.

bizler ne umduk ne bulduk adamlar 4 peşinde bize 3 yeni geldi ama ucuz değil hemde kotalı ve exta tt netle yarısamaz bu kafalarla belli cukkalı kısım elbette alır ama krizdekı bir tr için pahalı şu anda

Öncelikle bu mükemmel makale için chip online ve yazarlarına teşekkür ederiz.
Benim gibi kullanıcılar için kota demek kabus demek.99 TL'de tuzlu geldiğinden 1mpbs sınırsız kullanmak zorunda kalıyorum.
Kağnı gibi olmasına rağmen alıştık artık.En azından durup durup "aceba kota ne oldu, bu ayın sonunu nasıl getirecem" düşüncesi yok.

3N, ama TURKCELL 3N!

Al Avea'nın "üçüncü sınıf" 3N'sini, vur TTNet'in ADSL'ine!

yenilik dediğin eskisinden hem daha iyi hemde daha ucuz olmalı. burda öyle bir şey yok. tavsiye etmiyorum. kotasız tarifenin olmamasıda başka bir dezavantaj.

Ttnet ile ile aynı grubun şirketi avea'yi kiyaslamak ne kadar dogru? Sonuçta turkcell de fiyata açıkladı.

Ediörün notu:
İlk Avea açıkladığı için ilk o kıyaslandı. Sıra diğerlerine de gelecek. Yazının sonunda belirtilmiş zaten bu konuda tekrar not düşülmeyecektir.

bence 30 temmuza kadar beklemeli ve kullananlardan artılarını eksiklerini görmeliyiz.
sadece merkezi yerlerde 3g hizmeti verilecek diye söylentiler var

Sınırsız yoksa 3G de yok. Bu tarifelerle piyasanın kaymağını toplayacaklar akıllarınca.Bu tarifelere 1 kuruş vermem. Ne zaman sınırsız olur, şuan ki ttnet'in sınırısız 45 Tl nin üstüne 10 TL de fazladan verir o zaman alırım.

sınırsız tarife yok 5 kuruş vermem bu 3G zımbırtısına abartılı reklamlarlar yaptılar bumu sizin 3G niz 700mb bir dosya bir kaç dakika içinde inecekmiş 4 gb koyatlamı yapacağız bunu kaç gün yetecek kota sınırsız tarife ne zaman çıkar o zaman geçerim 3G ye

Adsl ucuzlarsa Adsl, Pahalanırsa 3g tabiki :P :D

sağlık açısından açıklama yapsınlar, ev kullanıcısı devamlı açık bırakır inteneti, 3g kullanan biri devamlı baz istasyonuna bağlı kalacak , ne derece sağlıklı olacak bu iş ..........

6 aydan önce geçmem. Eksiğini fazlasını görelim indirimlere gidilsin 3g yaygınlaşsın. Kısacası ak koyun kara koyun belli olsun ondan sonra...

arkadaşlar çıksın ilk zaman çok hızlı olacak emin olun. sonra hızlar 5-10 kb inecek görecekswiniz. o şirketlerin verdiği hızlar teorik hızlar biz kktcell'de yaşadık bunu... göreceksiniz.

3g ile adsl i kıyaslamak mantıklı değil..

net limitsiz vardı Ali de 8 mb bit dediler 4 den yukarı cıkaramıyoruz dediler.. Ali nin bu işe aklı ermedi.. gitti kendini sopalatttı.. masal böylece bitti. the end .

sınırsız tarife olmadığı için suan 3g ye geçmek imkansız benim için ayrıca ben internet hızının 7 mgbts olaccağına inanmıyorum ayrıca internet yer yer yavaşlayacaktır heryerde sebeke nin full çekme ihtimali yok tabi sadece bu kendi görüşüm ne olduğunu tam bilmiyoruz. sınırsız olsaydı dusunebilirdim benim aylık download miktar yaklasık 25-30 gb arasında değiştiği için bu tarifeler beni tatmin etmiyor

Bence GSM firmaları daha ucuz yapmak istemiştir ama bir yerlerden baskı görerek fiyatları ltnet-lübnan telekom dan daha yüksek tutmak zorunda kalmışlardır

bütçeye 2 milyar tl para gitti rklemlara 2 aydır vermedikleri para kalmadı eeee şimdide sağıyolar akıllarınca yok onlara 3g abonesi falan adam olsunlar versin ler 19 tlye sınırsız 3g almazsam şerefsizim

Sınırsız internet, internet değildir...

ttnetin 3g teknolojisinden sonra adsl tarifelerinde fiyat inidirmine ve hız arttırımına gitmesini bekliyorum. 8 mb dediler net limitsize hikaye hepsi. 3g sınırsız 30 tl gibi fiyatlara inerse 3gye hiç düşünmeden geçerim. bu tarifeler bizim gibi internet kullanıcıları için çok yetersiz. zaten 3-5 yıl içinde 4gde çıkarsa ttnet yalan olur. 1gb hızlardan bahsediliyor. yani işin özü türk telekom alt yapısını komple yenilemeli ve müşterilerine yeni seçenekler sunmalı. yoksa kısa zamanda zarar eden bir kurum haline döner.

3 G 3G diye diye günlerdir reklam yapılıyor.
Bugün şu ana kadar 3G ile görüntülü konuşma yapmak halen mümkün değil.
Durumu Turkcell'e de ilettim, aksaklığı onlar da kabul etti.

yine TTNET kazanır

:) Ahmet yazlığında 3G ile internete bağlanacak deniyor ama benim bildiğim 3G sadece 81 il merkezinde var, yani Ahmet'in yazlığının il merkezinde olması lazım, ama yazlıklar genelde il merkezinden uzakta olurlar.

daha bunlar giriş tarifeleri ileride rekabet kızışabilir ve çok daha makul duruma gelebilir 3g.... 3g li telefonlar yaygınlaşıp rekabet dahada kızışınca adsl fiyatlarının düşmesi kuvvetle muhtemel gibi görünüyor

Yok be abicim bu paraya kullanılmaz....Kota işi ne olacak herkesin dediği gibi....

yanılıyosun. kendim yaptım video konferansı. Gayette güzel çalışıyor. İlk gün olacak o kadar. İyileştirmeler olacak. Tespitler olacak. ama asla mükemmel olmayacak tıpkı diğerleri gibi.

3G'nin il merkezleri dışında yayılması demek baz istasyonlarının sayısının artması demek. 20 yıl sonra çok tehlikeli sonuçlarla karşılaşacağız.

bence oparatörler zarar edicek o kadar 3g reklamı yapıp para harcadılar kaç kişi geçeicek allahınızı severseniz!!

çok ucuzmuş!

3g bikaç yıl sonra iyice ucuzlaşmaya başlayınca büyük ihtimalle adsl ve ttnet devri kapanacak...
bireysel kullanıcıların hepsi 3g e geçecek....
3g şimdilik pahalı...

Bülent yurt disinda sinirsiz kotasiz 3G hizmeti veren ve Türkiye de karsilikli ucretsiz uluslararasi dolasim anlasmasi bulunan bir firmaya abone olmayi tercih edip hem cok daha ucuza hem de kotasiz internete Türkiye de bireysel sözlesme ile kavusamayacagi bilincli tüketici hakkina uluslararasi dolasim ve sözlesmeler garantisi ile kavusacak, Buna aykiri kartellesmeye girisecek firmalarin lisanslarinin iptaline ya da cok buyuk tazmin yukumlulukleri ile karsilasma ihtimallerini gören sirketlerin de Turkiye de daha insafli tarifelerle kotasiz gercek özgür internete kavusmalari icin bireysel cözumlere başvuracak.

mehmet ayrıca paraya kıyıp bi 3g telefon alıyor telefon ortalama bişeyse 800 lira veriyor aylık 7 tl veriyor buda 84 lira yapıyor 884 lira 2 yıl kullanıyor ve aylık yukarı yuvarlarsak 37 lira para ödemiş oluyor. 2 sene sonra telefon tekrar değişmek zorunda kalıyor falan filan... ucuz falan değil 3g şu anda...

Editörün notu:
Mehmet'in PC'ye verdiği 1500 TL'yi bölersek 12'ye ayda eder 125 TL. Kısacası yorumunuz mantıksız, bu hizmetleri kullanmak için alacağınız donanım ister PC ister dizüstü ister cep telefonu olsun bu hesaba katarsak işin içinden çıkılmaz.

Nerde bu 3G? Çekmeköyde çekmiyor Turkcell 3G :)))))

aslında pek palı diil ama internet hızı oranla oldukca pahalı acaba normal adsl int ile online girdigim oyuna 3g ile nasıl baglanırım pc kasma yaparmı bilgi verirseniz sevinirim

aslinda fazla bir fiyat farki yok ve heryerden internete girme imkanin olacak ben olsam 3g internet kullanirdim en azindan heryerden internete girebilirim sadece evden degil:)

80-100gb aylık download yapan biri ne kadar öder?

birde bu 3 3g internetten gezdiklerinden google yi açmayi bile kotaya işlerser görün komediyi

arkadaşlar 3g, 4g 5g bunların hepsi para tuzağı. adamların amacı ne yaparız da faturalarının yüksek gelmesini sağlarız düşüncesi. halkı yolunacak kaz gibi görüyorlar hesaplayın bakalım 1 mb kota aşımından 1gb indirsen kaç tl yapar biz millet olarak bilinçlenmedikçe onlar bizi soymaya devam edecek.

3g cep kullanımı için ideal yoksa bilgisayarda kullansanız hem yavaş hem limiti aştımmı hapı yuttunuz demektir...

3g taşınılabilinir olması ve getirdiği yeniliklerle,adsl hız ve fiyatıyla iyi

kota her yerde gider zaten 1 resim bile açsan gider neden google'ı açtınmı gitmesin :)

hıc olmassa adsl fiyatları duser :)

Kardeşim 3G de çıktı artık insanlar tam antisosyal olacak zaten insan ilişkileri her geçen gün azalıyor bu 3G yüzünden insanlar artık sokakta bile internete bağlanacağı için birbirlerine selam vermez hale gelecekler bence :(

100 mb da hiçbirşey değilki

HERŞEYİN EN KISA ÖZETİ BUDUR :))

"Ve muhtemelen alışkanlıkları dolayısıyla sınırsız ADSL'yi sürdürecek, 3G mobil interneti iptal ettirerek kafelerin kablosuz internetinden, yerel ağlardan faydalanmaya devam edecek. Cep telefonunda ise sadece posta alıp atmak için daha uygun bir tarifeye geçmesi muhtemel. Sonuçta medya açlığını evde sınırsız ADSL ile giderecek"

ben 8 mbps hızla internete giriyorum 2tl fazla ödüyorum çok fark ediyor internette gezerken takılmıyon download hızlı oluyor

3g 8 mbps adsl e rakip olamaz

ttnete çeşitli laf sokmalar oldugu için cok mutluyum :'))

ttnet e rakip olsunda ne olursa olsun.

birde adslye 8 mbps diyolarya deli oluyorum ben denedim en falza 400 kb hızına ulaşıyo oda gecenin en kuytu saatlerinde.bence yakın zamanda gsm şirketleri bu 3g olayını geliştirirse adsl diye bişey kalmaz tabi fiyatları da biraz bıdamak şart.telekomun milyar dolarları bulan alt yapı yatırımı ilerki zamanların çetin rekabetinin habercisi gibi. 3g ve adsl rekabeti yakın zamanda dünya standartlarını yakalamamızı sağlayabilir

iyide avea ile ttnet ortak çalışıyor 3g için

56K MODEME DEVAM :)

saçmasapan soygun tarifeleri.

3G servisinin sizlere getirisi: Artık karınıza veya kocanıza yalan söyleyemeyeceksiniz. Ben işteyim lafı yutulmayacak her an her saniye gözlem altında olacaksınız. Paranızı boşa savurmaya devam edeceksiniz. Evde internet + cepte 3G = size pahalıya çıkacak. Telekom grubu soyguna devam edecek. Yeni servisler ile beyninizi yıkayıp üye olmanızı sağlayacak.

Ya bu kotasız internete kafayı takanlar download dan başka bi şey için interneti kullanmazsınız internetten bi habersiniz sonrada yok öyle yok böyle bana yetmez muhabbetleri. Dikkat etseniz hiç bir operatör sizleri o kadar umursamıyor. Tek yaptığınız asla tam olarak seyretmıyeceğiniz yada dinleyemeyeceğiniz kadar veri indirip bunları saklayacak yerler aramak. Turkcell ipone 3g kullanıyorum yaklaşık 1 yıldır evdede 2mb adsl kullanıyorum ikiside oldukça yeterli geliyor bana.
Editöre not:Bu kadar karmaşık makaleye ne gerek var ki Millete diyeceğiniz sadece şu kadar kota bu kadar fiyat. Ahmete mehmete senaryolara ne gerek var.

AVEA 3G ,TTNET ADSL ye karşı olamaz çünkü ikiside Türk Telekom Grubundan.gerisini siz düşünün

8MBİTE KADAR TTNET DE ESKİDEN 1MBİT LİMİTSİZ KULLANIRDIK NAPALIM KADER DERDİK ŞİMDİ NE DİYECEĞİMİZ BELLİ ALLAHINDAN BUL TTNET

BU TTNET NE YAPTIGINI SANIYOR İNTERNETİM DAKKADA BİR KESİLİYO

KAFALARINA GÖRE İNTERNETİ KESİYORLAR EN KALİTESİZ HİZMET NET LİMİTSİZ 8MBİTE KADAR A 49 LİRA ALIYOLAR YUH ARTIK TTNET

TTNET KENDİ ÇALIŞANLARINA BEDAVA İNTERNET VERECEGİNE DÜZGÜN HİZMET VERMELİ

ben olsaydım 2 sinide seçmezdim chip :)

Tabiki de ADSL ! Internet erişimi en güzel ve kaliteli Bilgisayar platformunda erişim imkanı vermekte. Bu düşünceme katılmayanlar kesinlikle olacaktır. Mesela şöyle bir cevapla '' Gittiğin Her Yerde Internet 'e Erişmek Kötümü Olur Diye ''. Evet doğru bir düşünce ama böyle bir karşılaştırma yapılınca ADSL tercihim. Çünkü Internet 'i olduğu yerde kabul edin.

3gnin kat edeceği daha çok yol var, ayrıca bu nasıl 3g avrupada adamlar 8mbps kullanıyorlar 3g yi.

kesinlikle quiknet adsl

Cepten 3g servislerine para ödeyip dizi, film, tv falan izlemek, haberleri takip etmek çoook komik. Stick modemini alırısın dizüstü bilgisayarın varsa istediğin yerden internete girer, istemediğin kadar bedava film mp3 program haber herşeye bakarsın, 3g nin cepler için en faydalı özelliği görüntülü kouşmadır. Servisler falan hikaye. seto

mobil anlamda düşünürsek 3G derim. 3G destekli şebekenin yakınında olduğun sürece dağda bile olsan internet hemen elinin altında. Yalnız ev ortamında adsl'ye biraz zor rakip olur.
1-ADSL'de limitsiz seçeneği var.
2-ADSL 3G'den hemen hemen her yerde daha hızlı.

arkadaşlar bundan 3 yıl kadar önce henüz daha adsl yeni yeni yaygınlaşırken telsim grps üzerinden sınırsız aylıks abit ücretle paket satıyordu ozamanlar tam 400euroya motorola accompli 007 touch screen cep telefonu almıştım ve sn de 4kb download hızım vardı konumumda tam merkezde 300 metre ilerde kavşakda baz istasyonu vardı çekmediğim kalmadı, aradan 5 ay geçti adsl geldi rahata erdim yazik olsun verdiğim paralara... 3g mi benden uzak olsun!

stabil bir bağlantı bekleyemezsiniz düşüp düşüp durursunuz, şarj sorunu ve download hızları düşük olur vede en önemlisi, latency(aynı anda gönderme/alma) süresi çok yüksek olur, kablo/adsl bile yeterli değilken insanı çıldırtır cep telefonundan internet...

ttnetın net lımıtsız tarıfesını kullanıyorum 49 tl verıp,ustelık lımıtsız fılmlerı ındırıyorum harıka ya

karşılaştırılması bile abes

Karşılaştırma bile yapmam adsl'nin eline su bile dökemez 3g...

şunu artık kafalarına soksalar bu işte bir arpa boyu yol alırlar belki,bu 3g kampanyalarını nekadar allayıp pullasalarda sonuçta limitli kardeşim, limitsiz olmadığı sürece isterse 10000mgt hız 3g olsun ne fark eder

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir