ADSL modeminizdeki tehlike!

Hemen hepimizin evlerimizde kullandığımız ADSL modemlerin altında, meğer bakın neler gizliymiş...

ADSL modeminizdeki tehlike!

Güvenlik uzmanları, ADSL modemlerdeki önemli bir açık konusunda kullanıcıları uyarıyorlar. Linksys, Netgear, Cisco ve diğer birçok markanın ADSL modeminde görülen bir açık, hacker'ların doğrudan modemin kontrolünü eline geçirmesine ve ev ağlarına sızmalarına neden oluyor.

Hacker'ların kullandığı özel bir kit, kullanıcıların modemlerini resetleyerek tüm verileri fabrika ayarlarına çeviriyor ve şifresi ortadan kalkan veya fabrika ayarı olarak standart şifreye geri dönen modemi kolayca ele geçirebiliyorlar.

Eloi Vanderbeken isimli bir kullanıcının, şifresini unuttuğu Linksys modemine erişmek için bir yol ararken keşfettiği bu açık, sadece Linksys'te değil, pek çok ünlü markanın ADSL modeminde yer alıyor. Yani, kullanıcıların hacker'lardan korunması sadece şanslarına kalıyor. Herhangi bir hacker çok rahatlıkla bir modeme sızabiliyor ve internet bağlantısında, ağdaki bilgisayarlara kadar istediği her yere ulaşabiliyor.

Ancak neyse ki bu saldırıyı sessizce yapmanın bir yolu bulunmuyor. Hacker modemi resetlediğinde, modemin tüm bağlantı ayarları da bozuluyor ve kullanıcı internete girmek istediğinde bağlantı kuramıyor. Bu sayede modeminin restelenmiş olduğunu ve saldırı altında olduğunu fark edebiliyor. Fakat elbette kullanıcıların bu saldırı yöntemi hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Ağa dahil olmadan yapılamıyor bu hack. Uyduruk Chip'in uyduruk haberi.

günaydın chip ve okurları :) bayat haber

tek merak ettigim şey diyelimki modemi fabrika ayarina getirdi biliyor giriş şifresini. sormazlarmi adama sen bilgilerini girmemişsin nasıl nete giriceksin. adam nete giremezken hacker nasil aga giricek :)

zyxel kalitesi ve güvenliğiyle kafamda cebimde fazlasıyla rahat....

modem içinde bulunan vps ile modeme sızılabiliyor. bu yöntemle 6 adet modeme sızabildim ve hepsinede bağlanabiliyorum

@09 Oca 2014 15:46 şifre konulmadıysa tabi

@09 Oca 2014 15:46 vps etkin vaziyetteyken modem üzerindeki düğmeye basmadan nasıl erişebildiğini de açıklar mısın palavra atmadan önce.

@09 Oca 2014 15:46 dikkat et de kendine sızma....

@black_flood vps kıralabiliyor. biraz araştırma yaparsanız bulabilirsiniz. burada link vermem etik olmaz

@09 Oca 2014 16:27 wep/wpa/wpa2 bütünü algoritmalar max. 3 saatte kırabiliyorum. dileyen olursa forumda videosunu koyarım

@09 Oca 2014 15:46 aferin sana hatırlat bi çukulata alayım.

@09 Oca 2014 23:44 eğer dediğin olsaydı aylık maaşın 9 milyon dolardan başlardı profesyonel güvenlik uzmanı olarak google işe alınırdın. max 11 yaşındasındır zaten. takmayın

yeni modemlerde format atsaniz bile ttnet hemen ayarları otomatik yapıyor ve internet baglantiniz gerceklesiyor bu yolla formattan sonra internete girebilirler :) fiberlerde boyle ama adsl de bu ayarlar otomatik oluyor mu bilmiyorum

zyxel kalitesi diyen arkadaş çok komikya sanki o modem değil

@09 Oca 2014 18:37 Zyxel'er almam:)

WPA, Web wpa2 farketmez, wps özelliği ile zaten hepsi 5 saatte kırılabilir. İsterse 100 haneli şifre bulunsun yine farketmez. Reaver sağolsun.

@10 Oca 2014 08:02 Çok şey bildiğin böyle belli oluyor mr. superlamer. 100 haneli en dandik wpa şifresini kırman 9000 yıl sürer (ortalama bir pc ile) birşey biliyormuş gibide konuşma reaver sadece kod yazmayı bilmeyenler ve terminalden anlamayanlar için yapılmış bir gui sadece.

@10 Oca 2014 08:02 Haa bu arada 3 başarısız denemeden sonra o pcnin mac adresine wps'i kapatırsa rüyanda görürsün 3 başarısız deneme 30 dk bekleme olsa ohooo.

@10 Oca 2014 17:05max. 3 saat :=) bilmediğin konu üzerinde yorum yapma derim

Düz mantık kurarak söylüyorum ki: Kimse girdiğin siteleri görebilmek için senin evine girip modemini almaz. Gelmişken bilgisayarını taşınabilir disklerini vs. alır neye girdiysen, ne indirdiysen yerinde. görür

WPS'te açık olduğu doğru wpa2 bile olsa şifrelemede wps kullanan cihaz varsa şifre ele geçiyor... WPS kullanmayın... güncellenmiş cihazlarda sorun yok...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir