ADSL’e geçiş rehberi

ADSL, şu an ülkemizdeki fiyat/performans oranı en iyi internet bağlantı şekli. Bu avantajı korumak için ise en iyi modemin seçilmesi de şart. CHIP, bu konuda size yardımcı oluyor.

ADSL’e geçiş rehberi (Sayfa 2)

Diğer taraftan,üç kat daha hızlı ve kesintisiz bağlantı için talep edilen ücretin yalnızca 49 milyon TL olduğu düşünüldüğünde, k esintisiz bağlantının da ekonomik ve herkese uygun olabileceği ortaya çıkıyor. Üstelik bu bağlantı için gereken ADSL modemlerin fiyatları da hiç de tahmin edildiği kadar yüksek değil. Yeter ki tercihinizi doğru yapın. İhtiyaçlarınıza uygun en ekonomik modemin hangisi olduğu ve ülkemizde satılan ADSL modemlerle ilgili bilgileri ise yazının devamında bulabilirsiniz.

Hazırlıksız satıcılar şimdilik ADSL modem talebini karşılayamıyor

Türk Telekom’a başvurduysanız ADSL hizmetinden yararlanabilmek için donanım temininden başka yapmanız gereken fazla bir şey yok.Ancak içinde bulunduğumuz günlerde bu işlem de biraz zorlaşmış durumda. Çünkü Türk Telekom’un, y eni portları hizmete açtıktan sonra kullanıcılara tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde sunmasıyla hazırlıksız yakalanan satıcılar,şu an müşterilerin taleplerini karşılayacak durumda değiller. Bu durum belki de yılbaşına kadar düzelmiş olur ve yeni markalar da rekabete katılır. Ancak şu an için durum çok da iç açıcı değil. Dolayısıyla hattınız açılmış olsa bile var olan az sayıda modem markası arasından herhangi birini gözünüz kapalı,kar aborsa,yüksek bir fiyata almak yerine,ist ediğiniz modemler stoklara gelip yaygınlaşana kadar beklemenizi öneririz. Bu şekilde ekonomik bağlantınızı kullanmaya da ekonomik bir şekilde başlamış olursunuz. Eğer aceleniz varsa ve markası ne olursa olsun bir ADSL modem alacağım diyorsanız da bir diğer önerimiz 100$’dan fazlasını vermemeniz olacaktır. Çünkü şu an için ev ve küçük orta ölçekli işletmeler için uygun modemlerin fiyatları ortalama 70 $ ile 100 $ arasında değişiyor. Şimdi kullanım ihtiyaçlarına göre Türkiye pazarındaki 100$ altı ADSL modemlere kısaca bir göz atalım.

Türk Telekom’un uzun bir süre yeni port açmaması nedeniyle ADSL kullanımı eski kullanıcılarla sınırlı kalmıştı. Dolayısıyla da ADSL modemler satıcıların stoklarında çok fazla yer bulamamıştı. Şimdilerde ise onbinlerce yeni ADSL kullanıcısı var. Ancak tercih edilebilecek marka sayısı halen birkaç marka ile sınırlı. Onları da zaten stoklarda bulmak pek de kolay olmuyor. Bu konuda en fazla ADSL modem markasını bir arada barındıran www.hepsiburada. com başvurulacak ilk adres olabilir. En ekonomik fiyatları bulabileceğiniz bu online mağazada “Bilgisayar” bölümü altında “ADSL” sözcüğünü arattığınızda, satılan tüm markalara ulaşabilirsiniz. Peki tercihinizi hangisinden yana kullanacaksınız?

ADSL modem seçerken bunlara dikkat edin

Türkiye’de yurtdışı ile kıyaslandığında çok fazla marka ADSL modem bulunmasa da Apache,A ztech,A rescom, Corecess, M egaspeed,N etmaster,Z oom ve Zyxel gibi kendini ispatlamış tüm markalar yer alıyor. 200.000 yeni portun da yolda olduğunu göz önüne aldığımızda bu listeye yenilerinin de ekleneceğine eminiz. Türkiye’de satılan modemlerin büyük bir çoğunluğunun fiyatı 65 ile 100 dolar arasında değişiyor. Zaten desteklediği hız ve bağlantı protokolleri gibi birçok özelliği aynı olan bu markaları sadece üzerinde dahili hat filtresi,splitter( dağıtıcı), firewall (güvenlik duvarı), router (yönlendirici) ve DHCP sunucu olması gibi özellikler ayırıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir