ADSL’e geçiş rehberi

ADSL, şu an ülkemizdeki fiyat/performans oranı en iyi internet bağlantı şekli. Bu avantajı korumak için ise en iyi modemin seçilmesi de şart. CHIP, bu konuda size yardımcı oluyor.

ADSL’e geçiş rehberi (Sayfa 3)

Seçim kriterlerinizi bu yönde yoğunlaştırabilirsiniz. Çünkü en çok özellik içeren modem yerine en ucuz modemi tercih etmenin size ekonomi bakımından çok fazla bir getirisi olmayacağı kesin. İsterseniz aradaki küçük fiyat farkını ödeyip belki de hiç kullanmayacak olsanız da yönlendirici ve güvenlik duvarı destekli bir model seçebilirsiniz ya da aradaki küçük farktan tasarruf etmeyi de düşünebilirsiniz. Fiyat konusunda tercih tamamen size kalmış. Bu markalar arasından birini seçerken bütçenize uygunluğunun yanı sıra,ner ede kullanacağınız da çok önemli bir kriterdir.

Ev kullanıcıları için: Eğer bağlantıyı sadece evde kullanacaksanız ve tek istediğiniz yüksek hızda dosya indirip hızlı sörf yapmak ise kurulumu kolay,üz erinde yönlendirici ve güvenlik duvarı gibi özellikler bulundurmayan,ek onomik bir ADSL modem tercih edebilirsiniz. Bu noktada 67$’lık fiyatı ile Aztech DSL 206u USB modem iyi bir seçim olabilir. ADI Eagle II yonga setine sahip olan modem,ANSI T1.4B Issue 2 ve ITU-T G.992.1 (G.dmt) ADSL standardı ile uyumlu,8Mb/800Kb hızlarını destekliyor ve dahili bir splitter’a da sahip. Elektriği USB’den aldığı için bir adaptöre de ihtiyaç duymuyor.

Yine ekonomik bir tercih olmasına rağmen biraz daha fazla özellik sunan Corecess 3112 ADSL modemi ise 79$’a edinmek mümkün. 8Mb/1Mb hızlarını destekleyen bu modem ANSI T1.413 issue2 ve ITU-T G.992.1 (G.dmt)’e ek olarak ITU-T G.992.2 (G.lite) standardını da destekliyor. Web tabanlı olarak yapılandırılabilen Corecess,ek olarak Bridge/Router ve NAT özelliğine de sahip ve DHCP sunucu olarak da kullanılabiliyor. Küçük boyutları ile de dikkat çeken modemin tek eksiği üzerinde bir güvenlik duvarı bulunmaması. Bağlantı şekli olarak ise sadece USB destekliyor.

Power kullanıcılar için: Edindikleri ADSL bağlantısını evlerinde ya da küçük ölçekli iş yerlerinde iki ya da daha fazla bilgisayara dağıtmak isteyen kullanıcılar da ev kullanıcıları için önerdiğimiz ikinci modem olan Corecess’ten yararlanabilirler. Ancak sadece USB bağlantı şekline sahip olduğu için internet paylaşımı sırasında,bu modemin bağlı bulunduğu bilgisayarın kullanılmasa da sürekli açık olması gerekecektir. Eğer bilgisayardan bağımsız bir bağlantı şekli isteniyorsa bu durumda üzerinde ethernet çıkışı da olan bir modem tercih sebebi olabilir. Bu şekilde ADSL modem üzerindeki router özelliğinden faydalanarak modemi bir HUB’a bağlayıp bağlantıyı diğer bilgisayarlar arasında paylaştırabilirsiniz. Bu tip modemlerin güç kaynağının da ayrı olması gerekir.

Tüm bu özellikler istendiğinde fiyat olarak üst sınıra dayanılacağını da unutmayın. Örneğin Zoom ADSL X4 5551 USB modem,şu anda bir ADSL modemden aranabilecek özelliklerin neredeyse tümünü kullanıcıya 99$ gibi bir fiyat karşılığında sunabiliyor. Biraz önce bahsettiğimiz tüm standart özelliklere ek olarak modem üzerinde bir güvenlik duvarı da yer alıyor. Bu şekilde güvenliğiniz de sağlanmış oluyor.Ayrıca USB’ye ek olarak ethernet bağlantısı da sunan modem sayesinde,bir HUB kullanmasanız da iki bilgisayara kadar istenen bağlantı paylaşımını elde edebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir