Aduket'ten Şoryuken'e Street Fighter tarihi

Street Figter 4'ün piyasaya çıkışı şerefine, 22 yıllık efsaneyi mercek altına aldık.

Aduket'ten Şoryuken'e Street Fighter Tarihi

Street Fighter 4'ün resmi çıkışının şerefine nostaljik bir inceleme ve dev bir galeri hazırladık.

Orijinal yazılışları Hadouken ve Shouryuken olabilir ancak gençliğini "atari salonlarında" geçiren oyuncular bu iki süper hareketi söylendiği gibi bilir ve yazar.

İlk Street Fighter oyunu 1987 yılında çıktığında görselliğiyle oyuncuları hayran bıraktı. Kendisinden önce gelen One-Two Kung Fu ve Karate Champ gibi oyunların en iyi yönlerini birleştiriyor ve çok daha ötesine geçiyordu. Atari salonları bu heyecanlı ve bağımlılık yapıcı oyunu oynarken ceplerindeki jetonları boşaltan insanlarla doluydu.

Salonlardaki makinaların kolları ve tuşları doğrusu iyi dayanıyordu.
Atari salonlarındaki makineler demişken, işin ilginç bir detay var. Bu da oyun ilk çıktığında sadece iki saldırı tuşu bulunması. Bu tuşlar basınca göre hafif, orta ve sert saldırı yapmaya yararken, insanların kafası çok karıştığı için altı tuşlu sisteme geçilmiş. Sonuç: bir elde deli gibi sallanan bir joystick, diğer el ise altı tuşa hırsla basmakta. Yüz ifadesi değişmiş, hırslı ama sonuçta mutlu ve rahatlamış oyuncular.

7 Temmuz 2009 itibariyle resmi olarak satışa sunulan Street Fighter IV'ün PC sürümünün bu açılış gününe özel sizler için bir Street Fighter Özel Dosyası hazırladık.

İlk oyundan karakterler

Pek çok karakter değişse de Sagat değişmiyor

Beyaz karate kıyafetleri içindeki Ken ile başladığımız oyunda birbirinden çok farklı ve çok renkli düşmanlarla savaşıyorduk.

Ken bir Shotokan karate ustasıydı. Ryu onun eğitim partneriydi ve oyuna ikinci oyuncu girerse Ryu oluyordu. Punk saç modeliyle okullarda çok konuşulan Birdie güreş ve boksun harmanını kullanıyordu. Onun gibi İngiltere'den gelen Eagle zengin bir ailenin korumasıydı ve odun kullanıyordu.

Pençe kullanan bir ninja olan Geki ve kovulmuş bir Kempo hocası olan Retsu Japonya'dan rakiplerdi. Amerikadan yer altı dövüşçüsü >Joe ve iri yarı eski bir ağırsiklet boksör olan Mike geliyordu. Bruce Lee kopyası Lee ve kendi suikast stiline sahip olan Gen Çinliydi.

Hepsinden meşhur olan Sagat, Tayland'dan Muay Thai'nin İmparatoru ve oyunun son boss'uydu. Tabii ki ona ulaşmadan önce öğrencisi Adon'u yenmek gerekiyordu.

Önce serideki bütün oyunları görelim sonra da Street Fighter tarihine galeriyle devam edelim, serinin bütün oyunlarını görüp çıktıkları tarihi hatırlayalım. Buyurun nostaljik bir yolculuğa...

Serinin bütün oyunları

Kalabalık bir seri ve sayısız dövüşçü

İşte gelmiş geçmiş bütün Street Fighter oyunlarının listesi:

Street Fighter
Street Fighter 2
Street Fighter 2 Champion Edition
Street Fighter 2 Turbo
Street Fighter 3: New Generation
Street Fighter 3: Second Impact
Street Fighter 3: Third Strike

Street Fighter Alpha
Street Fighter Alpha 2
Street Fighter Alpha 3
Street Fighter Alpha 3 Max
Street Fighter Alpha 3 Upper
Street Fighter Alpha: Anthology

Street Fighter Anniversary Collection

Street Fighter EX
Street Fighter EX 2
Street Fighter EX 3

Street Fighter Zero
Street Fighter Zero 2
Street Fighter Zero 3
Street Fighter Zero 3 Upper Upper
Street Fighter Zero: Fighter's Generation

Street Fighter 2 Super Turbo HD Remix
Street Fighter 4

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Ne günlerdi be? Keşke King of Fightersta incelense Capcomdan 1000 kat daha iyidir

gençliğimi çürüttün Ryu
aduket, horyuket, apdaptapduket.
çelme ket:D

benin oyunum Final Fight 95 ti :) capcomdan bu oyunun yeni jenerasyonunu bekliyorum.

ken ve blanka psıkopatlar :D

SF4 Pc versiyonunu biraz oynadım, harika olmuş.

SF4 Pc versiyonunu biraz oynadım, harika olmuş.

Helal olsun capcom Street fighter 4 PC versiyonu gercekten muhtesem olmus insallah namco da capcomu ornek alir

Oyunu oynadım fakat pek beğenmedim.Ex Plus'ı geliştirirlerse bir nebze daha hoş olur

guile da iyioyuncudur, hepsi ile bitirmişimdir oyunu :-) ama atari salonunda, bilgisayarda ve konsollarda oynamayı beceremedim bir türlü ama süper...

guile da iyioyuncudur, hepsi ile bitirmişimdir oyunu :-) ama atari salonunda, bilgisayarda ve konsollarda oynamayı beceremedim bir türlü ama süper...

Efsane bir oyun.

harbi efsane oyun chip zaten herşeyi anlatmış oyuna bakışımızla ilgili durumları ama yine de bunu söylemeden geçemeyeceğim ilköğretim 7. sınıftaki en büyük hedefim tek jetonla ve KEN ile oyunun sonunu getirmekti :)

beğenmedim grafikler vasat sıkıcı oysa ne kadar hevesle beklemiştim yazık grafik olmamiş yenilik yok

Ken ne zaman beyaz giyiniyordu ya, ben onu kırmızı hatırlıyorum. Ayrıca son Boss Sagat değil de Mr.Bison dı diye hatırlıyorum. Farklı sürümlerden mi bahsediyoruz acaba..

ataride daha dün'e kadar başında ayrılmazdık vay bee..

Heyt bea ne oynardik ateri salonlarinda harbi resmen makinaya jeton boşalırdık orda uykuya kaldığımı bile hatirliyorum.Ve unutmadan gerçektende oynarken bi elimde joy stick sallanıyordu diger elimlede tusları içeri gömercesine basiyordum :).

ne günlerdi be nasılda bu oyun için paramızı harcardık çok güzeldi o günler keşke geri gelse o günler en sevdiğim karakter kendi

abiler ben her ne kadar zamane çocuğu olsam da yine de street fighter ı çok seviyorum zamane çocukları gibi playstation bağımlısı değilim . ben de sizingibi o günlere geri dönmek istiyorum. ah eskiler ahhhhh.......

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir