Adware yükleyen "arsız" yazılımları tanıyın!

PC'nize haberiniz bile olmadan kolayca yüklenen, zor silinen bu "arsız" yazılımları tanıyor musunuz?

 • Cem Şancı
Adware yükleyen "arsız" yazılımları tanıyın!

Lenovo bilgisayarlarında, görsel arama motoru olarak fabrikada yüklenmiş biçimde gelen Superfish'in, kullanıcıların arama sonuçlarını değiştirerek kendi reklam verenlerinin ilanlarını üst sıraya koyduğunun anlaşılmasından sonra, antivirüs yazılımlarının virüs olarak görmediği ancak kullanıcıların bilgisayarlarına sızıp arama sonuçlarından web sörf performansına kadar pek çok konuda zararlı işlemler yapan yazılımlar tekrar gündeme geldi.

Ne yazık ki, yüklemesi çok kolay ama kaldırması neredeyse imkansız olan bu arsız yazılımlardan korunmak için en önemli yöntem, bilinçli olmak ve onların kurulmasını en baştan engellemek.

Yasal ve güvenli olarak bildiğimiz indirme sitelerindeki freeware ve demo yazılımlarla bilgisayarlara kendini kopyalayan bu arsız yazılımların en bilinenleri ise şunlar:

 • Sendori
 • Purelead
 • Rocket Tab
 • Super Fish
 • Lookthisup
 • Pando
 • Wajam
 • WajaNEnhance
 • DO_NOT_TRUSTFiddler_root 
 • System Alerts, LLC
 • CE_UmbrellaCert2

Eğer bilgisayarınızda bu yazılımlardan birine rastlarsanız, antivirüs yazılımınız yardımıyla yazılımı karantinaya almanız yapabileceğiniz en doğru hareket olacaktır. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Adamlar parasını verip, Lenovo bilgisayar alacak, yetmeyecek zehir gibi reklamlaara maruz kalacaklar...Şirketler günm geçtikçe daha da doyumsuz ve ahlaksızlaşıyor...

Ağırlıklı olarak Windows kullanıyorum ama Tanrı'ya şükürler olsun virüs yüzü görmeyeli yaklaşık 10 sene oldu. En tehlikeli sitelere girsem, kasıtlı olarak zorlasam, sistemlerime yine de virüs bulaşmaz, casus yazılım yüklenmez. Sistemlerim kuru, keyfim yerinde!:) En son 4 sene önce format attım, en az bir 4-5 sene daha format atmaya niyetim yok. Sistemlerim ilk günkü gibi. >>>>>>>>>>>>>>> Virüsler ile işim olmadığımı halde sistemlerime deneyesel bir koruma kalkanı kurdum. Comodo IS'i bir "Tam Tarama" ve 11 "Hızlı Tarama" olarak programladım. Sistem 2 saatlik aralıklarla boşa düştüğünde "Hızlı Taramalar" ile taranıyor. Bellek, En Çok Etkilenen Bölgeler, Documents&Settings, Driver Cache, PCHealth, System32 dosyaları 20 dk'lık bir sürede tek tek kontrol ediliyor ama dediğim gibi 2 saatte bir ve sistem boşa düşerse. Screensaver kullanmadığım için ve 5 dk beklemeden sonra monitörler kapandığı için sistem hemen boşa düşüyor. HDD sürekli açık. Her gece ise sistemler rutin olarak "Tam Tarama"dan geçiyor ve birşey bulunamazsa, otomatik olarak kapanıyor. Tüm taramalar "Arkaplan Modu"nda gerçekleşiyor. Bu yüzden sistem idle'dan çıksa bile taramalar sisteme önemli bir yük oluşturmuyor. Bunlardan geriye kalan saatlerde ise sadece bellek taranıyor. >>>>>>>>>>>>>>> Aslında belleği, boot sector'leri ve registry'leri 10 dk'da bir arkaplanda taramadan geçirmek istiyorum ama Comodo ile ne yazık ki böyle bir konfigürasyon yapabilmek mümkün değil. Umuyorum ki ilerleyen günlerde bu basit özellikler de gelir. Asıl istediğim özelliklerden biri ise, file system altındaki dosyaları tarayabilmek. <<<<<< Modified&Configured UltraFast XP SP3 + High Level Configured Comodo IS + DeepFreeze + Restricted Account + Router Security + 100% Clean&Quality 3rd Party Softwares + Only Removable&FTP Storage + No Sharing + Zero Junk.>>>>>> Raging Tiger(Server)&Invincible Dragon(Notebook1&2) Demek ki oluyormuş! <<<Art of Security>>>

2 3 yıl önce bunlardan başım fena dertteydi nefret ederim gördüm içim bir kötü oldu kurtulamıyodum *** yazılımlarından.

Fiddler hakkında yazdığınız talihsizce olmuş. Fiddler tarihteki en kaliteli http debugger' dır. Microsoft elemanı tarafından yazılmış sonrasında da Telerik tarafından satın alınmıştır. Kurması ve kaldırması son derece kolaydır. Virüs değildir. Sizin bilginiz dahilinde giden/gelen http paketleri loglar. Session olarak kaydeder. https i debug edebilmek için de sahte sertifika kurar. Böylece araya girip dinler. Kesin olan şudur ki 10 numara bir programdır.

İLLevid Yada Portal sepetinden bahsetmemişsiniz benim rasladığım en berbatları bunlardı

Bilmediğiniz yazılımları deep freze yada sandbox ile denemiyorsanız helal olsun !

Bu tür solucanları kullanıcaılar farketmeden kuruyor malesef. internetten bir program indirip kurduğunuzda kurulum sırasında sürekli next e basmaktan kaçının. çünki arlarda onaylı bir şekilde başka programlar kurulsunmu diye soruyor. onlardaki onay tiklerini kaldırmayı unutmaynız. acizane yardımcı olmak isedim...

@26 Şub 2015 23:43 aynen ben de 11 yaşındayken windows 98 e oyun yükleyeceğim zaman okumadan hep next e basardım yaşı 11 den büyük herkesin bi neye next dediğine bakması gerek.

İstenmeyen program, adaware, toolbar ve eklentiler için tedbir olarak Unchecky ve Sandboxie programını kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play