Air A01: Telefonunuzu DSLR'a çeviren canavar!

Kompakt fotoğraf makinelerinin yerini çoktan alan cep telefonları, şimdi gözlerini DSLR'lara dikti!

  • Ercan Uğurlu
Air A01: Telefonunuzu DSLR'a çeviren canavar!

Akıllı telefonlar bir dönemin ünlü cihazları olan kompakt fotoğraf makinelerini çoktan gözden düşürmüşken, artık yeni hedef DSLR'lar gibi görünüyor. Zira akıllı telefonlarla birlikte kullanılabilen lenslerin sayısı artıyor. Daha önce Sony'nin QX serisi ile gördüğümüz entegre lens sistemlerine bir yenisi daha ekleniyor. Bu kez üretici Olympus.

Olympus, yeni geliştirdiği Air A01 modeli ile tıpkı Sony'nin QX serisi gibi bir kullanım sağlıyor. Akıllı telefonunuzun arkasına yerleştirerek kamera performansına ek güç kazandırabileceğiniz Olympus Air A01, 16 megapiksel micro four-thirds sensörle geliyor. Akıllı telefona Wi-Fi yoluyla bağlanan cihaz, tüm kontrolleri Olympus'un bir uygulaması yoluyla elinizin altına getiriyor. Üstelik cihaz, tüm akıllı telefonlarla çalışabiliyor.

Olympus Air A01 şu an sadece Japonya'da satışa sunuluyor. Diğer ülkelerde ne zaman satışa çıkacağına yönelik bir haber ise henüz yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kompakt fotoğraf makinesinin yerini aldı derken? Ucuz ve basit makineler desek tamamda 3000-4000 liralık profesyonel kompaktlar ne olacak? Dslr'larla yarışamaz bilene. O telefonların en kralının kamera sensörler 20-30 dolara imal ediliyor. Lensleride çok dandik. Telefonlar hiç bir zaman fotoğraf makinelerini yakalayamayacaklar.

@09 Şub 2015 10:54 niye heveslerini kırıyon adamların :)

@09 Şub 2015 10:54 ocuz basit piyasadaki 200 250tl lik makineler eniyi cep telefonundan daha iyi çekiyor ne yazkki .

İyiymiş fakat Türkiye fiyatı ne olucak önemli olan o. 600-700 liraya gelirse bir anlamı olmaz.

Sony QX1 daha iyi apsc sensör var ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play