Airbus'ın Yeni Helikopter Konsepti Dudak Uçuklattı!

Uçak dendiğinde akla gelen ilk isimlerden Airbus'ın Paris Airshow'da sergilediği yeni helikopter konsepti, görenleri hayrete düşürecek cinsten...

  • Ercan Uğurlu
Oynat Bu helikopter çok konuşulur! Airbus'ın Paris Airshow'da gösterdiği yeni helikopter konsepti görenleri hayrete düşürecek cinsten.

Airbus, Paris Airshow'da yeni helikopter konseptini gösterdi. Şirket, yeni helikopterinde gelecek konseptini tasarım çizgisine başarıyla taşımış olmasının yanında, 3 hedef üzerinde duruyor: Hız, çok yönlülük ve ekonomi.

Airbus'ın Racer adını verdiği yeni helikopter, şirketin daha önce hız rekoru kıran Eurocopter X3 helikopterini temel alıyor. 400 kilometre hıza ulaşacak olan yeni aerodinamik özellikler taşıyan Racer, klasik döner kanatların yanı sıra ayrıca "box-wing" olarak da adlandırılan itici pervaneleri bulunduruyor.

Racer'ın, saatte 400 kilometre hıza erişecek olmasının yanında çok düşük ses yayacak olması da önemli avantaj olarak gösteriliyor. Ancak en önemli kısım ekonomi. Zira yeni Racer normal helikopterlerden yüzde 50 daha hızlı, sadece yüzde 25 daha fazla maliyet getiriyor ve daha fazla insan taşıyabiliyor.

Airbus Racer'ı 2020 yılında semalarda görebileceğiz. O zamana kadar hemen yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz