Airbus'tan pilotsuz uçan taksiler geliyor!

Herkes sürücüsüz otomobillerden bahsederken, havacılık devi Airbus, pilotsuz uçan araçların peşine düştü!

  • Levent Öztürk
Airbus'tan pilotsuz uçan taksiler geliyor!

Eğer 50 yıl önce "Jetgiller" tarafından öngörülen ulaşım sistemini sabırla bekliyorsanız, Airbus'ın sizin için iyi bir haberi var. Hava-uzay devinin internet sitesinde belirttiğine göre firma, yolcuların akıllı telefonlarını kullanarak çağırabilecekleri bir "pilotsuz - otonom uçan taksi" tasarımı üzerinde çalışmakta. Airbus, ilk prototip araçların testine 2017'nin sonuna kadar başlayacağını söylüyor.

Airbus'ın projeden sorumlu yöneticisi Rodin Lyasoff'un söylediğine göre bataryalar ve motorlar gibi gerekli olan teknolojiler, ulaşmaları gereken seviyenin büyük bir kısmını aşmış durumda. Bu projenin en önemli hedeflerinden biri, şehirlerdeki nüfus artışı ile beraber daha da artması beklenen trafik sorunlarını azaltmak. Ancak şu anda test aşamasında olan sürücüsüz otomobiller gibi, uçan taksilerin önündeki en büyük zorluklardan biri de binalara ve havada karşılaşılacak diğer engellere çarpmalarını engellemek olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bir bu eksikti! Uçak düştüğünde Blackbox bulunduğunda meşhur klasik yalan olan ''Pilotaj hatası''nı en azından artık duymayacağız desene!

tr ye ne zaman gelir acaba gelse de uçsak

@20 Ağustos 2016 23:06 Bizim millet zaten uçmuş gerek yok bu şekilde uçmaya.

Araba çip taktırarak 200 üstü hız hedefleyen ülkemizde bunlar katiyam yaparlar. "Kayseride aşırı hızlı otonom binaya çarptı."

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play