Akıllı cebimizle yaptığımız 5 aptalca şey

Akıllı cep telefonunuzu çok seviyor olabilirsiniz ama bu 5 şeyi yapmamanızda yarar var...

Akıllı cebimizle yaptığımız 5 aptalca şey

Akıllı telefonunuz, cebinizde birçok konuda yardımınıza yetişen sihirli bir yardımcınız olabilir, ancak aynı zamanda sizi sosyal olmaktan alıkoyabilir, yön bulma duygunuzu ortadan kaldırabilir. Aslında bu sorunları çözmek oldukça kolay, ancak öncelikle onları yaptığımızı bilmeliyiz:

1. Her konuda telefonunuza güveniyorsunuz: Akıllı cebiniz sizi aptallaştırmıyor olabilir, ancak örneğin gideceğiniz yere her zaman GPS ile gitmeniz, bir yere kendi kendinize nasıl gideceğinizi size unutturabilir. Önemli telefon numaralarını hatırlamıyorsanız, acil bir durumda zor anlar yaşayabilirsiniz. Telefonunuzu yaptığınız işlerin yerine geçen bir cihazdan çok onları tamamlayan bir yardımcı yerine koymanız, daha uygun olacaktır.

Bu sorunu gidermek için talep ettiğiniz veriyi hatırlamaya çalışın. Gideceğiniz yer için takip etmeniz gereken yönleri yüksek sesle tekrarlayarak aklınızda tutun.

Çok iyi bir uygulama için 1 dolar vermemek

2. Çok iyi bir uygulama için 1 dolar vermemek: Akıllı ceplerde çok sayıda iyi ve ücretsiz uygulama bulmak mümkün. Zaman zaman ise çok küçük bir ücret karşılığında çok iyi bir uygulamaya sahip olabilirsiniz. Eğer 5 liraya yiyebileceğimiz bir yemek için dışarıda sadece daha kolay ve daha lezzetli olduğu için 15 lira veriyorsak, uygulamalarda da aynısı geçerli olabilir. 1-2 dolar gibi küçük bir ücret karşılığında satın alacağınız uygulama, sizi birçok zahmetten kurtarabilir ve hatta eğlendirebilir.

3. Size her şeyi telefonunuz hatırlatıyor: Telefonunuz tarafından sıkça uyarıldığınızda, onu sıkça elinize alarak ekranına bakmak gibi bir alışkanlık edinirsiniz. Bazı kullanıcılar, telefonlarının herhangi bir uyarı vermemesine rağmen titrediğini düşünebiliyorlar.

Sadece önemli olan uyarıları almayı ve başka zaman kontrol edebileceğiniz şeyler için uyarılmamayı tercih etmeniz, dikkatinizin dağılmasını engelleyecek, telefonunuzu her dakika elinize almanıza engel olacaktır.

Sürüş sırasında telefonunuzla oynuyorsunuz

4. Arabada telefonunuzla oynuyorsunuz: Araba sürerken metin mesajı yazmak, sarhoş araba sürmekten daha tehlikeli olabilir.

5. Gizlilik ayarlarınızı izlemiyorsunuz: Akıllı cebiniz çok sayıda kişisel bilgi içerir. Bu durum iki önemli gizlilik sorununa yol açar. Bunlardan birincisi, telefonunuz çalındığında hırsızların verilerinize kolaylıkla erişebileceğidir. İkincisi ise bazı uygulamaların sizin hakkınızda bilginiz dışında veri toplayabilmesidir. Bu sorunları çözmek üzere telefonunuzu bir parola ile koruyabilir, uzaktan silme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Android'de yeni bir uygulama yüklerken, hangi izinlere ihtiyaç duyduğunu dikkatle incelemek, yerinde bir davranış olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Dikkatsiz kullanıcılara faydalı, dikkatli olanlara ise hatırlatıcı nitelikte, bilmeyenlere ise faydalı yazı olmuş, yazan arkadaşa teşekkürler...

Basit olmuş, kesinlik bildiren cümlelerden kaçınılmış.

adamın elleri güzelmiş...

Chip süper laf sokma ve dokundurma olmuş;bazı sazanlara teknolojik alet ve edavat verilmemesi lazım önüne gelen tablet,akıllı telefon,ve diğer teknolojileri asla satın almamalı ve kullanmamalı.bunu engellemek toplum sağlığı açısından çok iyi olacak malum''''yurdum insanı'''''..

Sen de yorum yaz