Akıllı cepler: Sadece göstermelik mi?

Müthiş özelliklere sahip bir cep alıp sadece konuşmak için kullananların oranına inanamayacaksınız.

  • Gökay Özbudak
Akıllı cepler: Sadece göstermelik mi?
Adları üstünde akıllı telefonlar...

Artık sokakta, otobüste çoğu kişinin elinde bir akıllı telefon görebiliyoruz. Peki bu insanlar akıllı telefonlarla ne yapıyorlar? İşte Nielsen'ın yaptığı detaylı bir araştırma bu insanların çoğunun e-postalarını bile kontrol etmediklerini ortaya koyuyor.

10 binlerce akıllı telefon sahibinin faturalarının incelenmesi sonucu, çoğu kullanıcının ayda ortalama 1 MB'tan daha az veri kullandığı ortaya çıktı. Her 3 kullanıcıdan biri ise bir veri ödeme planı bile yapmamış durumda.

Bir veri ödeme planı olanlar ise para ödedikleri servisi kullanmıyorlar. Açıklamaya göre 20 milyon akıllı telefon kullanıcısı telefonlarıyla internete bile girmiyor. Araştırmanın sonucunda tüm veri akışının %50'sinin akıllı telefon kullanıcılarının yalnızca %6'sı tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkıyor.

Ne olursa olsun 2009'dan 2010'a mobil veri kullanımı %230 oranında artmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

asıl amaç hava atmak, yoksa kimsenin teknolojiyi yeerince takip ettiği yok

Internet paketlerinin bu kadar pahali oldugu bir ulkede, insanlar napsin? Aliyorlar ancak Wi-Fi noktalari bulurlarsa ancak internete erisebiliyorlar. Yoksa neden kullanilmasin ki???

Özelliklerini kullanmayacaksanız ne gerek var akıllı telefon almaya !

Görgüsüzlük, gösteriş, aldım mı ihtiyacımı karşılayanını alayım değil de her özelliği olan en iyisini ve en pahalısını alayım mantığı...

bırakın online servisleri çoğu kişi ayda yılda bir fotoğraf çektiği halde en iyi kameralı telefonu alıyor :( radyo dinlemediği halde radyosu olsun istiyor, mp3'ü zil sesi dışında kullanmadığı halde müzik telefonu alıyor ve hatta xenon flaşı el feneri olarak kullananlar çoğunlukta :P

o onların problemi. anlamayan adama, sırf gösterişli diye telefon verirsen böyle olur. kimileri 3310 kullanıyor. onların işine yarıyor mu evet, arama yapıp, arama alıyorlar. bitti gitti. gel bi de bana bak. 7/24 telefon açık. iPhone'de yer kalmıyor çoğu zaman app'lerden.

çoğu insan yeni çıkan cihazların kullanılması ile prestij kazanıldığını düşünür ve savunur.

Burdaki mantık en özelliklisini alayım,hava atayım.Burda bi tanıdığım var elinde İphone 3G var ama kullanmakdan aciz.Telefonun çoğu özelliğini bilmiyor bile.

baba parası burda devreye giriyor

hahahaaaa... iyice gülesim geldi yahuuu...
ben Nokia 1200 kullanıyorum ve senelerdir, bilgisayar / yazılım sektöründe çeşitli alanlarda profesyonel olarak çalıştım ve bir telefonun kendim için olan hedeflerini belirledim. fiyat / sağlamlık / stabilite...!!! bunları sağlayan telefon, dışarıyı arasın ve arama alabilsin, bikaçtane de melodi olması yeterli... gerisi fasafiso...

tabii ki ihtiyaçların farklı yönlere doğru kaymas ile daha özellikli bir telefon ihtiyacı doğacakmış gibi olsa da, ortalama 10 inch ekranlı bir PCpad kadar işlevsel olmayacaktır... bu yüzden, sadece fazladan mp3 müzik ve radyo dinlemek için 2000 - 2500 TL asla vermem...

varsın olmayıversin 2 tane dansöz gibi kıvırtan animasyon ne olacak sanki...??? kullanmadığımız tonlarca özelliğe neden para verelim ki...??? herşey bollaştıkça değerini kaybederek, amacının dışına çıkmakta...

saygılarımla...

işte sırf gösteriş olsun diye..

Wifi takılıyolardır,cepten nete girmek pahalı malesef

parasıyla değil mi!!!!

Adamlar tabi ki operatör servislerini kullanmayacaklar.Bence benim gibi evlerinde kablosuz internetleri var ve operatör ücretlendirmesinden daha ucuza mal olur.

Vep telefonu artık sadece iletişim için kullanılan bir araç olmaktan çıkmış durumda. Araba gibi bir prestij göstergesi haline geldi. İstanbul trafiğinde ferrari de ortalama 48 km hızla gidiyor, bir ford focusta. I-phonenun bu hale gelmede büyük bir emeği (!!!) oldu?

mobil pazar 2. mortage olacak gibi

Her şey aletin sahibine sağladığı eğlence ve imajı ile alakalı. Her şey ortada. İnsanların çoğunluğu telefon alırken, hangisi balonmuş yada değilmiş diye değil, hangisinin kendisini daha hafalı göstereceğine yada hangisinin kendisine daha çok eğlence sağlayacağına bakıyorlar. Sen insanlara tasarımı ve imajı tavan yapmış, insanların her türlü basit hobisini, eğlencesi karşılayabilecek bir ürün ver, tamam. Gerisi sonra gelir. Ne gerek var ürünün içine bir sürü ıvır zıvır özellik doldurup onu donanım manyağı yapmaya. İnsanlar zaten o özellikleri kullanmayacakki. sen temel özellikleri koy, pazarlamaya kafa yor, süper bi de imaj yarat yeter. E bunu çözen şirket de köşeyi döner. Diğerleride, o balon ürünlerle o başarıyı nasıl yakalar, diye ağızları bi karış açık bakar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play