Akıllı ceplerin az bilinen 8 faydası!

Akıllı ceplerle yapılabilen bu 8 şeyi muhtemelen daha önce hiç duymadınız!

  • Zeynel A. Öztürk
Akıllı ceplerle yapılan 8 sıradışı şey!

Günümüzdeki akıllı cep telefonları, potansiyeli doğru olarak kullanıldığında sihirli makinelere dönüşebiliyorlar. Onlardan birer müzik enstrümanı, oyun konsolu ve fazlasını oluşturmak şu an mümkün.

Ama aslında bu sadece bir başlangıç. Örneğin akıllı ceplerin uydularda kullanılabildiğini biliyor muydunuz? İşte akıllı ceplerimizin işe yarayabileceği 8 alan.

1. Hava durumu tahmini: OpenSignal, akıllı ceplerde pil sıcaklığını, ışığı ve basıncı ölçmek üzere tasarlanan sensörlerin şaşırtıcı derecede isabetli hava raporları oluşturmakta kullanılabildiğini ortaya çıkarmıştı.

Yeteri kadar telefon bir araya geldiğinde şu anki hava durumu hakkında bir rapor oluşturmak mümkün. Hava durumu tahmini ise bir sonraki adım.

2. Akıllı ceple çalışan uydular: Şubat ayında bir Google Nexus One, STRaND-1 uydusunun beyni olarak yörüngeye gönderilmişti. Cep, uzayla ilgili bilgiler toplamak üzere deneysel uygulamalar çalıştıracak.

3. Yağmur ormanlarını koruyan akıllı cepler: Endonezya'da kar amacı gütmeyen kurum Rainforest Connection, Android'li cepleri yasadışı ağaç kesimini engellemek istiyor. New Scientist'in raporuna göre bunun için testere sesini algılamak üzere telefonun üzerindeki mikrofon kullanılabiliyor.

4. Mobil laboratuvar olarak akıllı cepler: University of Illinois'ten araştırmacılar, iPhone'u tam bir mobil medikal laboratuvara dönüştürebilen birer istasyon ve uygulama geliştirdiler. Bu sayede araştırmacılar, telefonun kamerasını kullanarak toksinleri, proteinleri, bakterileri, virüsleri ve diğer organizmaları algılayabildiler. 200 dolarlık optik bileşenlerden oluşan bu beşik, laboratuvardaki 50.000 dolarlık modellerin yerine geçebilecek kadar iyiydi.

Otomobil süren akıllı cepler

5. Otomobil süren akıllı cepler: Google'ın kendi kendine giden otomobilleri, 30.000 dolarlık bir donanıma sahip olsalar da Avustralya'dan Griffith Üniversitesi, bu işi tek bir akıllı ceple yapabileceğini iddia ediyor. LIDAR sensörleri ve kamera yığınları yerine öğrenciler, temel olarak telefonun kamerası ve GPS sensörüyle çalışan bir prototip meydana getirmeyi başardılar.

6. Kimyasal savaş saldırılarını algılamada akıllı cepler: ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yakında anti-kimyasal savaş yazılımları ortaya çıkaracak. Cell-All projesi, akıllı cepleri uygun fiyatlı kimyasal sensörlerle donatmayı ön görüyor. Bu sayede klordan sinir gazı saldırılarına her şey algılanabilecek.

7. Akıllı ceplerle sağlık durumunu izleme: Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), akıllı cep ekranlarını birer dijital doktora dönüştürmenin yolunu buldu. Bu sayede ekrana dokunduğunuzda proteinler, DNA molekülleri de algılanabilecek. Araştırmanın liderlerinden Hyun-gyu Park, ekranların DNA moleküllerini medikal ekipmanlar kadar başarılı bir biçimde algılayabildiğini söylüyor.

8. Tüfek dürbünü: 99 dolara satılan Intelliscope, av tüfekleri ve paintball tabancaları için rüzgar hızı, yönü, pusula detayları ve cephane durumu gibi faydalı bilgileri cep ekranı yoluyla sağlayabiliyor. Dahası Intelliscope ile hedefinize dijital zum ile yaklaşmanız ve video kaydetmeniz de mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

İşte ileride bunlar olur da gerçeklerştirilirse haberlerde "iPhone bunu da yapabilecek !" diyerekten duyurulur.

"Yeteri kadar telefon bir araya geldiğinde şu anki hava durumu hakkında bir rapor oluşturmak mümkün. Hava durumu tahmini ise bir sonraki adım." hava durumu tahmini bu şekilde imkansız, şu anki hava durumu işe yaramaz.

@28 Ağu 2013 00:24 peki hava durumu tahmini nasıl yapılıyor? önce veri toplaman lazım ki bu verileri işleyebilesin ve tahmin yapabilirsin gökten bu gün hava böyle olacak diye vahi gelmiyordu en son

Evet benim telefonumda akıllı... o kadar ısınıyorki üstünde su ısıtıom, yumurta kırıom, tost yapiom ütü vs...

harika bilgiler

Cebimde neler taşıyorum lan ben :)

6. VE 8. BANA GÖREEEEEEE

bu cepler hep hem donuyor...hem sitelerdeki videoları açmıyor,flash olmadığından dolayı..hemde kapandımı açılmıyor..açıldımı kapanmıyor..SONY Z ULTRA gibi.
bunlar mı uzaydan bilgi verecek
bunlar mı yağmur ormanlarının durumunu belirtecek.
bunlarmı hava tahmin raporu sunacak..
eheeeee,,
bunlardan bir nane olmaz..note 1 bunlardan iyi.. gazetelerde sitelerde internette olan videoları açıyor..ama bu yeni YETME TELEFONLAR açmıyor..yani güya SÜPER TELEFONLARMIŞ..
AMAN ALLAHIMM...SÜPER E BAKIN..
TÜKENMİŞ NAKTİ ÖMÜRLERİ ŞİMDİDEN..videoları dahi açmıyor.

alanlar dikkatli olsun..
yabancı sitelerde birçok insan S O N Y ULTRA,dan şikayetçi..
açıldımı kapanmıyor,,,kapandımı açılmıyor..EKRANDAKİ YUVARLAK DÜĞME NANAY..
kişi 10 defa iğne ile sıfırlattı..başlattı çalışmıyor..mavi veya simsiyah ekran bomboş ...inanmayan videolarını seyretsin..youtube,de..
BUMU
ŞU ANDA DÜNYANIN EN BÜYÜK VE ENGELİŞMİŞ TELEFONU..
bu arıza bir kişide değilki...çinde,,,ingilterede,,almanyada..Filipinlerde vs.
3 aydan beri satılan ülkelerde..12 haziranda çıkış yapmış ve satışa sunulmuş
DÜNYANIN ENBÜYÜK VE !!! SÖZÜMÜZ ONA SÜPER TELEFONU..
millet sinir hastası olmuş..yan düğmeye basa,,basaa.
yazık günah...sony parayı alıyor..ama sakat ve arızalı malı milletlere satıyor.
VEBAL VE GÜNAHI SONY.e aittir..

SYN..CHİP yetkilisi
lütfen bu yorumumuzu yayınlayınız..
TÜRKİYE İNSANI HATALI MAL ALMASIN..
YAZIKTIR.OLUR YA HOŞUNA GİDER...3 GÜN SONRADA SİNİR HASTASI OLUR..

biz araştırmamızı yazdık..arzu eden araştırabilir..bu telefonları..samsung 4 de donuyormuş..bilginize..

saygılarımızla...

@02 Eyl 2013 00:29 bir tek SONY'de mi kusur var? neden sadece SONY'yi vurguladınız?

apple üzerine kurulmuş bir site

Dandroidciler iPhone u kötülüyordu ne oldu laboratuvar bile olabiliyor iPhone. Samsung ise plastik çöplüğüne devam ediyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play