Akıllı cepten uzak durmak için 5 neden!

Akıllı bir cep almak için onlarca nedeniniz olabilir. Ama almamanız için de 5 neden var!

  • Zeynel A. Öztürk
Akıllı cepten uzak durmak için 5 neden!

Akıllı cepler yavaşça dünyayı ele geçiriyor olabilirler, ancak aslında günlük hayatımızda kaçınılmaz bir cihaz değiller. iPhone'u, Android'i veya Windows Phone'u olmadan yaşayamayacağını düşünen kullanıcılar, istediklerinde bunu yapabildiklerini göstermişlerdi.

Her yanda akıllı cebe sahip insanlar görmeniz, sizi bir akıllı cep satın almaya itiyorsa bir daha düşünün. Bu isteğinizi engellemek, belki de sizin için daha hayırlı olacak.

Pahalılar

Ucuz, standart bir telefon satın almanız, bütçenizi sarsmayacaktır. Ancak bir akıllı telefon için ya çuvalla parayı bir kerede ödemeli, ya da dev bir aylık masrafa katlanmalısınız. Akıllı cebinize yanlışlıkla hasar verirseniz, onu tamir ettirmek de size pahalıya mal olabilir.

Sürekli çevrimiçi olmak

Akıllı telefonlar 24 saat çevrimiçi olmak isteyenler için harika bir araç. Bir akıllı cebe sahipseniz, her an aranabilir, SMS alabilir, e-posta alabilir, Facebook'a girebilir, gece gündüz tweet gönderebilirsiniz. Genellikle bunları sıkça kontrol etmek isteyeceğinizi de hatırlatalım.

Ancak her şeyden bir süre uzak kalmak isterseniz işler biraz karışabilir. Telefonunuzu tabi ki evde bırakabilir veya kapatabilirsiniz, ancak ona sahip olmanız, bunu yapmak istemediğiniz anlamına geliyor. Standart bir telefonun yönetimi, sizi sadece metin mesajlarına ve aramalara kısıtladığından daha kolaydır.

Bolca zamanınız çöpe gidebilir

Bolca zamanınız çöpe gidebilir

Bir akıllı telefon satın alırken, muhtemelen vereceğiniz paraya doğru orantılı olarak verimliliğinizin artacağını düşünüyorsunuz. Sonuçta e-postalarınıza her yerde ulaşabilecek, gündemi yakından takip edebilecek, ofis uygulamalarını kullanabileceksiniz.

Görgüsüzlük

"Phubbing" olarak adlandırılan bu fenomene herhangi bir kafede vs. sıkça rastlamanız mümkün. Yanınızdaki veya karşınızdaki kişi yerine her türlü olanağı önünüze getiren akıllı cebinizle ilgilenmek, her ne kadar iyi bir davranış olmasa da, giderek daha sık rastlanan bir hale geliyor.

Kaçınılmaz çöplük

Akıllı telefonlar inanılmaz bir süratle gelişiyorlar. Her yeni nesil akıllı cep, önemli yenilikler, daha güncel bir işletim sistemi ve geliştirilmiş bir donanımla geliyor. Bu, teknolojiyi yakından takip edenler için harika olabilir. Ancak bu durum, çevre ve giderek artan elektronik çöplük sorunu için hiç de iyi değil. Bugün kullandığınız akıllı cep, 1 veya 2 sene içinde çöp haline geliyor ve en kötüsü, çoğunlukla yeniden değerlendirilmek yerine çöpe atılıyor. Standart telefonları ise senelerce kullanmanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bu 5 nedenden ötürü akılsız bir cebe terfi edeceğim

Napsam telefonu satsammi ne, kortum yala simdi

Pahalılar -> Ucuz altarnatifleri var ayfon almak zorunda değilsiniz. Şahsen bende htc desire hd var gayet sorunsuz kullanıyorum custom romlarla birlikte. Sürekli çevrimiçi olmak -> İnterneti kapatırsanız herhangi bi sorun ile karşılaşmazsınız sadece aramalar ve smsler için kullanabilirsiniz. Bolca zamanınız çöpe gidebilir -> E-posta okumayı ve gündemi takip etmeyi zamanı çöpe atmak olarak görüyorsanız denilebilecek birşey yok. Görgüsüzlük -> Akıllı telefonlarla alakalı değilde insanın kendisinde biten birşeydir görgüsüzlük. Kaçınılmaz çöplük -> Buna sonuna kadar katılıyorum ama bu konuda son kullanıcının yapabileceği birşey yok şirketler bu konuya el atmalı diye düşünüyorum.

Almamak için en büyük neden batarya bunu da yazsaydınız

internet olmadıkça akıllı telefona ne gerek var (sen7en)

eğer telefon aldığınızda jelatinini ilk siz amak istemiyorsanız 2.el alın aslında 2. elde sayılmaz.. ülkemizde binlerce salak insan olduktan sonra sıfır jelatinli telefona para verilmez. adam gidip sıfır alıyor 2-3 gün yada max 1 ay kullanıyor .sonrada gidip bir üst model çıkmış diye ona koşturuyor. aldığı ve sözde eskiyen telefonunuda %60 bazen de %50 fiyatına satıyor.

bunu yazarken bile akıllı cep kullanıyorsunuz :O

çok doğru söylüyorsunuz ama en önemli olan da ''DERSLERE BÜYÜK KÖSTEK''olduğudur.öğrenci özellikle liseliler aman ha bulaşmayın bu illete!!!

Türkiye de ve dünya da akıllı cebi akıllı olarak kaç kişi kullanıyor ki,face de kız bulmak birkaç xx sitede şey izlemek için alıyor %80 i.iş mi güldürmeyin beni.

bence bu yazı ibretlik ders veriyor, tebrikler chip. malesef yeni telefonlar para ve zaman kaybı.

Bu 5 nedenden ötürü akılsız bir cebe terfi edeceğim sendee biraz akıl eksik mi ne

İşte bu yüzden iPhone 3G kullanıyorum :)

Bazen Chip takip etmek güzel..

1:gereksiz faiş fiyat en iyisinin maliyeti 200usd 2: cebe sığmayacak ölçüde ,sığanıda bihalta yaramıyor küçük oluncada sorun büyük oluncada. 3:batarya ömrü çok kısa ,fazla ısınıyor, gerçi kışın işe yarar. 4:3g fiyatları faiş hala mb la gb paket satıyolar. 5:eniysini alsan 3 ay sonra değersiz beşpara etmez konuma geliyor paraa etmiyor sadce alırken anlık bir değerivar. 6:interneti face tiw mış vs vs sananlar yüzünden internetin adı kötüye çıkıyor. +larını saymayım sayfa yetmez. hala şu beşpara etmez gps lere para verenler varya delirtiyor adamı elinde ki alette gps vaar bi haber yükle bi gps programı ofline bile olsan kulan.

"Phubbing" işte en illet olduğum yanı bu ceplerin. Sanırsınki online olmaz ise ölecek. Birisi bir şey yazdımmı en gec 15 saniyede cevap vermesi gerekiyor sanki. Eskiden gerçekten daha iyi idi. Elimde olsa mobil sosyal medyayı yasaklardım sadece bilgisayardan girilebilmesine izin verirdim hatta onu bile yasaklardım. Bu kadar saçma ve vakit yiyen başka hiçbir sey yok. Bir düşünsenize işyerlerindeki iş kaybını. Sosyal medyada geçirilen vakitin ücretini alıyor ama işi yapmıyor sonrada çok çalışıyorum diye dert yanıyor. "Phubbing" genede en uyuz olduğum durum. Yapan arkadaşlara sözüm, inanın karşınızdaki insanı kendinizden soğutuyorsunuz. Kendim bir an önce o kişinin yanından çekip gidesim geliyor.

@31 Ara 2013 09:46 Yasakla yasakla... nasıl olsa yasaklama olayları baya bi revaçta. :)

işte bu yüzden 3220 kullanıyorum(ne gerek var evde pc varken akıllı telefon almaya!)

Ben zaten akılsız cep kullaniyordum. Ama tabletlere karşı değilim.

Bence yanlış gördüğüm bir çok nokta var mesela telefonun sürekli iletişim halinde olduğundan bahsediyorsunuz. İsterseniz açıklayayım akıllı telefonunuzda uygulamalardan çıkışlarınızı sağlayarak iletişimi kesebilirsiniz veya veri bağlantısını kapatarak. Onun dışında yüksek fiyattan bahsetmişsiniz evet bu bazı ülkeler için böyle olabilir ama global anlamda konuşursak bence bu bir sorun değil. Görgüsüzlük demişsiniz akıllı telefon kullanmayıp da bir yerde olduğunuzu düşünün ve acil bir işiniz var mesela biriyle tanıştınız ve sosyal ağlarda takipleşmek veya etkileşime geçmek istiyorsunuz ve akıllı telefonunuz imdadınıza yetişiyor. Ve son olarak kaçınılmaz çöplük demişsiniz hepimizde iyi biliyoruz ki günümüzde bizim ülkede sık rastlanan bir şey olmasada geri dönüşüm epeyce ilerlemiş durumda ve hatta Apple, Nokia, Samsung gibi dev firmalarda bunun örneğini görüyoruz eski telefonunuzu getirin yenisini şu kadar ucuza alın gibisinden. Kusura bakmayın ama bence biraz gereksiz bir haber olmuş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost