Akıllı telefonlar, depremi de bilecek!

Akıllı telefonlar, şimdi de insanlığın en büyük korkularından biri için görev almaya hazırlanıyor!

Akıllı telefonlar, depremi de bilecek!

ABD, sismik olarak aktif olan Meksika ve Japonya gibi diğer ülkelere göre deprem erken uyarı sistemlerinde oldukça geride bulunuyor. Bir erken uyarı sisteminin etkili olabilmesi için çok miktarda algılayıcı gerekiyor ve bunların yerleştirilmesi ve bakımı oldukça pahalı olabiliyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre, o kadar fazla algılayıcıya ihtiyaç olmayabilir. Yeni akıllı telefonlar bu ihtiyacı karşılayabilirler.

Her ne kadar jeologlar uzun süredir akıllı telefon ivme ölçerleriyle ilgileniyor olsalar da – gerçek bir deprem algılayıcısı, en temel hali ile bakıldığında devasa bir akselerometredir – araştırmanın iddiasına göre yeni telefonlar bir depremin sallantısını, korkutucu derecede doğru olan GPS'leri sayesinde çok daha iyi ölçebilirler. Çalışmanın yazarı Sarah Minson'un LA Times'a kurduğu cümleler "eğer telefonunuzu alıp 6 inç (15 cm) sağa hareket ettirirseniz, o (telefon) şaşırtıcı bir doğrulukla 6 inç sağa hareket ettiğini biliyor; ve bu da depremleri incelerken tam olarak bilmeyi istediğimiz şey" şeklinde.

Bilim adamlarının karşılaştığı en büyük sorun ise sürekli olarak yaşanan normal telefon hareketleri ile sismik sallantıların nasıl ayırt edileceği. Ancak görünene göre, akıllı telefonların her yerde bulunmalarından kaynaklı olarak, gerçek bir sarsıntı ile normal hareketlerin farkını, hareketlerin yakındaki diğer telefonlar ile karşılaştırılması ile bu sorunu aşmak mümkün olabilmekte.

Her ne kadar çevremizde teknoloji odaklı pek çok erken uyarı sistemi bulunsa da, bu uyarılar için telefonların kullanılması, her şeyi değiştirebilir. Sadece bir uygulama indirerek, binlerce insan hareketli sismik rapor istasyonları haline dönüşebilirler ve aynı zamanda erken uyarı bildirim sistemi de telefonlara ulaşmış olur. Akıllı telefonların gücünün kullanılması, uyarı sistemini anlık ve neredeyse sorunsuz bir hale getirebilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Güzel fikirmiş de her türlü iletişim aktivitesi için para talebinde bulunan gsm operatörlerini de sadece bu uygulama için bile olsa tolerans göstermeleri sağlanabilecek mi ? Yani veri iletimi sorununu nasıl aşacaklar bu1.

2.soru ise zaten pili daha uzun gitsin diye uğraşılan telefonların pillerinin sürekli açık kalan bu uygulamayla daha da çabuk tükeneceği gerçeği. Bu yüzden uygulamanı mümkün olan en az enerji tüketimini sağlaması gerekli.

boş laf bunlar, yok telefon hareketleri bilmem neyleri ölçecekmişte falanda filanda, telefonlarımızı çoğunluk elimizde üstümüzde taşıyor ve sürekli hareket ediyoruz, üstelik batarya sorunlarının hat safa da olduğu günümüzde bir günü zar zor çıkaran sözde akıllı telefonlarımıza birde bu yükü bindirdiğimizde batarya ömrü ne hale gelir...

ismini vermek istemeyen bir araştırma... gerçek olsaydı araştırmayı yapan insanlar bi zahmet açıklarlardı nasıl bu sonuca ulaştıklarını. kulak asmayın.

Sorun şu: Deprem başladığı anda sizden giden bir bilgi olacak, tamam da zaten deprem başladı ve sen içindesin, yani seni uyarmasının bir anlamı yok. deprem olmadan uyarmalıydı...

Bence saçma benim telefonumun gps i glonass diye biliyorum. Beni Bir sokak ötede gösteriyor.

Pil daha hızlı biter bide bu gaaps olarak android cihazlar a gelirse yeni rom şart .zaten wp ve iosa bu özellik gelirse bu özellik özellikle wp de kalkmaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir