Akıllı telefonlar: En iyi 10 cep!

Paranın satın alabileceği en iyi 10 cep telefonu: Sizce piyasadaki en iyi model hangisi?

En iyi 10 akıllı cep telefonu
Motorola Droid iPhone gibi bir çıkış yakaladı

Dünyanın en iyi cep telefonu hangisidir? Soruyu tüketicilere sorarsanız, bu sorunun cevabı kullandıkları cep telefonu olabilir.

Aslında doğru cevap tüketicinin ihtiyaçlarında ve cebindeki parada saklıdır. En pahalı, en üst model, en son çıkan cep telefonu her tüketici için en iyisi demek değildir. Kesesine göre ve ihtiyacını karşılayan cep telefonu tüketici için dünyanın en iyi cep telefonudur.

Bu bir yana, yeni gelişmeler cep telefonlarını küçük cep bilgisayarlarına dönüştürdü. Farklı tasarımlar, arabirimler ve arayüzler deneniyor. Donanım üreticilerinin çabaları kadar mobil işletim sistemleri ve hatta bu sistemlerin bağlı olduğu altyapı da çok önemli.

Örneğin iPhone'un App Store'u, cep telefonunun meşhur hassas dokunmatiği kadar önemli. Motorola Droid gibi yeni Android cepler de onu zorlamaya başladı. HTC farklı telefonlar ile herkesi şaşırtıyor. Windows Phone 7 de Microsoft'un tekrar güçlenmesini sağlıyor. Nokia'dan N900 üzerinde Linux Maemo çok etkileyici. Peki en iyisi hangisi?

Techradar farklı özelliklerinden yola çıkarak, yeni nesil akıllı cep telefonları içerisinde kendi en iyi 10 listesini yaptı. Bu 10 cep de son zamanların en çok dikkat çeken modelleri. İşte bunları galerimizde bulabilir, görüşlerinizi forumda bizlerle paylaşabilirsiniz...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

en iyi cep telefonlarını samsung ve htc üretiyor onları sony ericsson takip eder.

Edip Çiftçi çıldıracak şimdi. :))
Nasıl olurda iPhone en iyi ikinci telefon seçilir yaaa!!

:)))

iphone çıktığından beri "iphone katili" diyerekten onlarca yeni telefon haberi çıktı.
Hala piyasada çok güçlü bir rakibi yok.
Garip... Bide birileri bu telefon için bir işe yaramaz diyor. :)

Anlamadığım hem donanım, hem de kullanışlılık açısından daha geri planda olan HTC Legend nasıl en yukarıda oluyor? iPhone 3GS ve HTC HD2 şuan piyasadaki en iyi cep telefonlarıdır, buradaki telefonların bir çoğunu ve fazlasını kullandım ama hiç biri iPhone 3GS ve HTC HD2 gibi kendine hayran bırakmadı kendisine. HTC Legend bir kere donanım olarak inanılmaz düşük seviyede kalıyor HD2'ye göre. Eğer ben bir ilk 3 yapacak olsaydım;

1. iPhone 3GS; donanım olarak çok üst düzey olmasına rağmen dokunmatik ekranı harika ve yağ gibi kayıyor adeta, hiç bir takılma olmuyor onlarca program yükleseniz bile. Jailbreak ile hatta bambaşka bir telefona bile dönüştürebilirsiniz. Kamerası ise gayet yeterli gibi, sonuçta cep telefonlarıyla asla profesyonel çekimler yapamıcaz ne kadar Megapiksel oranı yükselse de.

2. HTC HD2; özellikle donanım olarak şuan piyasadaki en kaliteli telefon. Benzeri özelliklere sahip olan telefonlar olsa bile belli yerlerinden kısılmış. Kiminin işlemcisi, kiminin RAM'i, kiminin ekranı. Mesela aynı özelliklerde bir telefon yapmışlar lakin multi-touch olmaması büyük eksiklik yaratıyor, yani bu açıdan bakarsak ortalaması en iyi tutturulmuş telefon. Hem şık görüntüsü, hem üstün donanımı, hem de HTC Sense için optimize edilmiş işletim sistemiyle en üstün telefonlardan birisi. iPhone'da jailbreak işlemiyle uğraşmak istemeyen veya Apple düşmanı olanlara ilk önereceğim telefondur. Tek eksiği ise Android kullanılabilecekken Windows Mobile 6.5'e hapsedilmiş olmasıdır (her ne kadar Sense için optimize edilmiş olsa da).

3. HTC Desire; aslında HD2'den bakarsak donanım olarak daha güçlü (RAM olarak sadece) lakin 3'ncü sıraya koymayı uygun gördüm zira ekranı küçük kalmakla beraber çok basite kaçılmış bir telefon. Tasarım olarak direk Nexus One kopyalanmış diyebiliriz, hatta öyle ki içi HD2 dışı Nexus One desem çok daha uygun olur. HD2'de Windows Mobile çilesi çekmek istemeyen kişilere (zamanla alışacak olmanıza rağmen gerçekten Windows Mobile 6.5 çok kötü çok) ilaç gibi gelicektir bu telefon diye düşünüyorum. Ayrıca yine kamerası biraz daha geliştirilmiş ve klasik olarak HTC Sense eklenmiş. Şahsen HD2'yi aldığım sırada piyasada olsaydı büyük bir kararsızlığa sürükleyebilirdi.

Burada bir parantez açmam lazım ki Sense gerçekten muhteşem bir olay, elinize aldığınızda telefonun sesi kısmasından tutun, ortam ışığına göre ekran rengi ayarlamasına kadar sanki karşınızda bir telefon değil robot varmış gibi hissetmenize sebep oluyor. Zira öyle muhteşem bir özellik ki adeta telefon sizi hissediyor ve ona göre davranıyor. Bence akıllı telefon piyasasındaki iPhone'dan sonraki en büyük devrim HTC Sense'tir.

Kısaca tavsiye vericek olursam; telefonu didik didik edecek ve uygulamalarla adeta bir canavara dönüştürücek olanlar için iPhone, şık ve iyi donanımlı bir telefon için HTC HD2, hem bol bol özellik hem de rahatlık isteyenler için ise HTC Desire.

en iyi telefonu nokia yapar arkadaşım.

arkadaşlar ben sony ericsson satio aldım ve gerçekten benim için mükemmel bir hanndy

htc sen ....xl üstune yok

en iyisi nokia 688 üsünede yok

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir