Akıllı telefonlara özgürlük zamanı!

Cep telefonu kullanıcılarını deli eden bu uygulama, Güney Kore'de tarih olmak üzere...

Akıllı telefonlara özgürlük zamanı!

"Bloatware" uygulamaları için Güney Kore hükumeti, yasal önlem almak için çalışma başlattı. Eğer Güney Kore bu adımı atabilirse, tüm dünyada kullanılan Güney Kore telefonlarına Bloatware yüklenemeyecek.

Bloatware kısaca, telefon operatörlerinin müşterilerine verdiği cep telefonlarının içine yüklediği özel yazılımlar olarak tanımlanabilir. Ancak bu yazılımlar üretim aşamasındayken telefonun hafızasına kazınıyor ve kullanıcıların bunları daha sonra silmesi mümkün olmuyor. GSM operatörleri bu şekilde, kendi sattıkları telefonla rakip telefon operatörlerinin sim kartlarının çalışmasını engelleyebildikleri gibi, yükledikleri uygulamalarla kullanıcıları GSM uygulamalarını kullanmaya veya telefonda tutmaya mecbur bırakıyorlar. Ne var ki, bu uygulamalar cihazın depolama alanında büyük oranda yer kapladığı gibi pilin de çok hızlı boşalmasına sebep oluyorlar. GSM operatörlerinden satın alınan telefonların şarjının hızla tükenmesinin sebebi, işte bu GSM operatörlerine özel yüklenmiş olan Bloatware yazılımlar!

Güney Kore hükumeti şimdi ülkede üretilen hiçbir telefona böyle bir "zorunlu" yazılım yüklenemeyeceğine dair yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Böylece Güney Kore telefonları tüm dünyada daha özgür şekilde satılabilecek. Bazı GSM operatörleri Samsung gibi markalarla telefon satış anlaşması hazırlarken, Samsung'tan telefonlara Bloatware yüklemesini şart koşabiliyorlar. Bu da telefonların daha kullanışsız bir formatta son sahiplerine iletilmesi anlamına geliyor, hem marka imajını zedeliyor, hem kullanıcıları mağdur ediyor. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Nihayet bu konuda yerinde bir karar verildiğini görmek güzel. Darısı diğer marka ve "ülkelerin" başına ! Bilge Baykuş / Wise Owl

Fabrika çıkışı rootlu telefon sürsünler piyasaya bak nasıl satıyor peynir ekmek gibi.

bunun dışındada android kullanıcılarıda kendilerini özgür sanmayın . tamamen matrix gibi bir sistemin içinde hapissiniz ve sizi istedikleri gibi yönlendirebilirler. android hiçbir koşulda asla güvenli değil. bunun yanında ios da öyle

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir