"Akılsız" Nokia'lara ne olacak?

Microsoft'un Lumia'ları baş tacı ettiği gerçek. Peki Lumia dışında kalan "akılsız" cepler ne olacak?

  • Cem Şancı
"Akılsız" Nokia'lara ne olacak?

Microsoft'un Nokia'yı almasından sonra ortaya çıkan pek çok soruya öyle böyle bir cevap bulundu ancak Nokia'nın çok satan, Lumia akıllı telefon yelpazesi dışında kalan düşük seviye modellerinin akıbetinin ne olacağına dair hala net bir cevap verilemedi.

Nokia'nın önemli satış başarısı yakalayan Asha modelleri, Windows Phone işletim sistemi kullanmadıkları için Microsoft'un işine gelmiyor. Ancak aynı zamanda akıllı telefona giriş yapmak isteyen kullanıcılar için 70-100 dolar seviyesinde bir ücretle telefon sağladığı için de büyük rağbet görüyor. Nokia'nın Android ile rekabet etmesi için çok önemli olan bu modellerinin piyasadan kalkması, ilk kez akıllı telefon alacakların 85 dolar seviyesindeki Samsung Galaxy Pocket gibi Android telefonlara yönelmesi anlamına geleceği için kafaları karıştırıyor.

Öte yandan "major" bir işletim sistemi kullanmadığı için Asha'ların iki yıl önceki kadar rağbet görmediği de dikkat çekiyor. Nokia'nın rakamlarına göre 2013'de Nokia 600 bin adet daha az Asha telefon sattı. Dolayısıyla, Nokia tam olarak Microsoft'un kontrolüne geçtiğinde, Windows Phone ekosistemine hiçbir yararı olmadığı gibi, rekabet yaratarak zarar da veren Asha'ların üstünün çizilmesine de kesin gözüyle bakılıyor. Yani, Asha modellerinin 2015'i görmeyecek olması büyük bir ihtimal.

Ayrıca, Windows Phone sistemini kullanmayan ve fiyatları çok ucuz olan, eski klasik cep telefonlarını andıran Nokia 105, Nokia 301, Nokia 515 gibi modellerin akıbetinin de ne olacağı merak ediliyor zira akıllı telefon almak istemeyen veya henüz akıllı telefon kullanamayan yaşlı kesimin bu eski klasik modellere büyük bir ilgi gösterdiği biliniyor. Nokia'nın bu modelleri piyasadan çekmesinin, akıllı telefon kullanacak kadar teknolojik bilgisi olmayan yaşlı kullanıcı kitlesini mağdur edeceği de düşünülüyor.

Kısacası şu ana kadar gelen sinyaller, Asha serisinin yolun sonuna geldiğini gösteriyor. "Akılsız" telefonların geleceğinde neler olduğu ise şimdilik pek belli değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Giriş sınıfı alacaklara Galaxy Pocket'ı tavsiye ederim. Asha'la bin basar :)

@29 Oca 2014 14:17 tavsiye ederim diyorsun ama samsungun üst model telefonları bile androidi kasarken alt seviye telefonlarla o android nasıl kullanılacak bilmiyorum şahsen ben olsam deli olurdum o kadar kasmayla

@29 Oca 2014 20:10 Kardeşim telefonu kullandın mı bir? Eğer kullandıysan cevap veriyorum. Android 4.2.2 var Pocket Neo'da Ama sadece Pocket'da 2.3.6 sürümü var. İki telefonu da kullanıyorum. Gayet memnunum. Eski pocket'ın tek sıkıntısı armv6 olması. Onun haricinde güzel telefon. Yani bilip bilmeden konuşma, lütfen..

Akılsız telefonları da akılsızlar kullanır işte :D

@29 Oca 2014 15:11 şu espiriyi yapabidiğine göre sana ankesörlü telefon vermek lazım onu anladık

Yeter artık 3310 uma 15 yıldır güncelleme gelmiyor !!!

Nokia 7110, Nokia 5800 Xm ne olacak Destek devam edecek mi? Nokia Ovi'den ne haber? Ovi halen kullanılıyor mu? Ovi geliştirme ve Desteği devam edecek mi? Lütfen Cevap verin.

Nokia Zaten Akılsız :)

@29 Oca 2014 19:26 sende öylesin

Akilli telefon ayri, klasik telefon ayri. Ben mesela iphone touch kullanip eski usul tuslu cep telefonu kullanan biri olarak, arama mesajlasma gibi tefon islerini klasik cepten hallederken eglence kismini touch ile kullanirim. Klasik telefonlarin olmemesi lazim. Daha kullanisli en azindan belli bir kesim icin.

en başta androide geçseydi şuan zirveyi oynardı ama maalesef bne farklı oynayacam dedi yada amaç belliydi nokia yı batırıp microsofta satmak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost