Aktivitenizi artırın!

Masaüstü öğelerini üzerinde barındırmaktan başka bir işe yaramayan arkaplanınızı geliştirmeye ne dersiniz? Yıllar önce sırt çevirdiğimiz aktif masaüstü özelliği bunun için sizden bir şans bekliyor.

Aktivitenizi artırın! (Sayfa 2)

Ancak hiçbir zaman güncellenmeyen bu sayfada üç dört bağlantıdan fazla bir şey bulmayı da ummayın. Tamam tuşuna tıkladığınızda açılacak olan Öğeyi Active Desktop’a ekle penceresinde de Tamam tuşuna tıklayın. Bundan sonra Windows XP sayfayı internet’ten yükleyecektir. Bu öğeyi silmek için ise Web sekmesindeki Sil tuşu kullanılabilir.

Masaüstünüzün ne kadar aktif olacağını siz belirleyin

Herhangi bir öğenin özelliklerini değiştirmek istiyorsanız Özellikler tuşunu kullanabilirsiniz. Bu seçeneğin Web belgesi sekmesi çeşitli istatistikleri içerir. Ayrıca eğer sayfanın sürekli güncellenmesini istemiyorsanız yine bu sekmede yer alan Bu sayfayı çevrim dışı kullan seçeneğini de işaretleyebilirsiniz. Bu durumda sayfa internetten sabit diskinize yedeklenecektir. Zamanlama sekmesi ise aktif öğenin ne zaman ve hangi durumlarda güncelleneceğini belirlemek için kullanılır. Bu sekme yardımıyla sadece Araçlar menüsünden eşitle seçeneğini seçtiğinizde ya da belirli aralıklarla güncellenme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Windows XP’nin seçtiğiniz web sayfası ile çalışırken hangi kriterleri dikkate alacağını ise en sonda yer alan Karşıdan Yükle sekmesinden ayarlayabilirsiniz. Örneğin bu sekme altından indi-rilecek bağlantı sayısını ve bir web sayfası için ayrılacak disk alanını saptayabilirsiniz. Bu sekmede ayrıca değişikliklerin size bir mesajla bildirilmesi için eposta adresinizi de belirleyebilirsiniz. Son olarak gerekli ayarların tümünü yaptığınızda masaüstü düzeninin yanlışlıkla bozulmasını engellemek için Web sekmesine dönüp en alttaki Masaüstü öğelerini kilitle seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Masaüstünüz için en renkli ve en yararlı aktif nesneler

İlk masaüstü öğemizi oluşturduktan sonra buna daha yararlı ve daha eğlenceli yeni öğeler ekleyerek de devam edebiliriz. Tabii ki ekleyeceğimiz her öğeyi de masaüstüne düzenli bir şekilde yerleştirmemiz gerekir. Bunun için fareyi eklenen öğenin hemen üst bölümüne doğru getirerek aslında saklı olan pencere başlığının görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra buradan öğeyi istediğiniz bir yere taşıyabilir, boyutlandırabilir ve kapatabilirsiniz. Eğer taşıyamıyorsanız Masaüstü öğelerini kilitle seçeneğini iptal etmeniz gerekir.

Masaüstünüze istediğiniz boyuttaki herhangi bir web sayfasını doğrudan ekleyebilirsiniz.Ancak daha fonksiyonel bir masaüstü için küçük küçük öğelerin eklenmesi daha yararlı olacaktır. Tabi ki bunları tek tek bulmanız daha zordur. Bu yüzden hepsini bir arada barındıran http://www.itools.com/research-it/research-it.html gibi web sayfalarından yararlanmayı deneyebilirsiniz. Sözlüklerden, arama motorlarına kadar birçok yararlı internet aracını size tek bir pencere altından sunan sitedeki araçlardan ihtiyacınız olanları bir HTML düzenleme yazılımı ile kopyalayıp kendi oluşturacağınız bir web sayfasına yapıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aktif masaüstü ile ilgileniyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken sitelerden biri olan itools’dan özellikle Language Tools bölümü altında yer alan Babylon’u masaüstünüze dahil etmenizi tavsiye ederiz. Bu araç vazgeçemeyeceğiniz bir sözlük olacaktır.

Eğlence için ise aktif masaüstünüze bir webcam eklemek ilginç bir fikir olabilir. Bunun için biraz önce anlattığımız gibi yeni masaüstü öğesi ekleme tuşuna tıkladıktan sonra doğrudan webcam bağlantı adresini yazmanız yeterli olacaktır. Eğer aklınızda bir adres yoksa bu konuda çok iyi bir kaynak olan http://www.earthcam.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Uzaydan dünya görüntülerinden akvaryum kameralarına, gece klüplerinden çeşitli ülkelerden sokak görüntülerine kadar birçok ilginç kamera adresine bu siteden ulaşabilirsiniz.

Microsoft’un sitesinin ise bu konuda yeterli olmadığından daha önce bahsetmiştik. Bu yüzden daha fazla içerik için arama motorlarında “active desktop items” yazarak arama yapmanız daha iyi olacaktır.

Mahmut Karslıoğlu
mkars@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ya ben masaüstü öğesi olarak belirldiğim resimleri silemiyorum nasıl yapabilirim bilen varsa lütfen yazsın

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Aktivitenizi artırın! (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir