Aladdin ve Will Smith eleştirilerine çarpıcı yanıt

Aladdin'in, 26 yıl sonra çekilen "reboot" sürümünün "fragmanı" yerden vuruldu. Disney, bu eleştirilere birinci ağızdan yanıt verdi.

  • Barış Terun
Aladdin ve Will Smith eleştirilerine çarpıcı yanıt

1992 yılında gösterime giren animasyon filmi Aladdin muazzam bir başarı elde etmiş; gerek TV filmleri, gerekse TV serilerinin önünü açmayı başarmıştı ve pek çok ödüle layık görülmüştü. Disney, söz konusu yapımı "The Beauty And The Beast" benzeri bir "canlı aksiyon" mimarisinde tekrar canlandırmaya karar verdi. Bilindiği üzere The Beauty and The Beast, gişede akıl almaz(1,5 Milyar Dolar) bir rakamla, stüdyonun banka hesabına ciddi bir meblağ ekledi.

Ancak Aladdin, ilk fragmanından beri son derece olumsuz eleştirilerle karşılaşıyor.  Will Smith'in cin karakteri görsel tuhaflıkları nedeniyle eleştiriliyor. At kuyruğu saçları, sivri keçi sakalı ve dört bir yanını çevreleyen pahalı mücevherleri yerden yere vuruluyor. Bazı sinema eleştirmenleri ise Genie karakterinin, Shrek karakterinin mavi renkli bir versiyonunu olduğunu savunuyorlar.

Disney konu hakkındaki sessizliği sonunda bozdu. Şirket sözcüsü, "Gerek oyuncu seçimleri, gerek makyaj, gerekse prodüksiyon anlamlarında ciddi başarılar elde ettil. Aladdin'in her anlamda ciddi  başarı elde edeceğine eminiz.Will(Smith) gibi önemli bir değere yapılan eleştirileri de anlamsız buluyoruz. Bazı kişiler, sadece renk ve fiziksel mimari açısından saldırı yapıyorlar. Disney olarak tüm kadroya inancımız tam" ifadelerini kullandı.

Yapımda Will Smith'in yanı sıra Open Heart ve Jack Ryan serilerinden tanıdığımız Mena Massoud ve son Power Rangers filminden tanıdığımız Naomi Scott yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise Sherlock Holmes serisi , Snatch, The Man from U.N.C.L.E.'dan tanıdığımız Guy Ritchie üstleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

bu tarz yapımları hem aslına uygun yapmak hemde günümüze uyarlayıp insanlara beğendirmek gerçekten çok zor. bir Will Smith hayranı olarak merakla bekliyorum.

Oyuncu seçimleri iyi olabilir fakat Disney'e karşı Star Wars'u aldıklarından beri bir antipati besliyorum. Birçok insan da böyle hissediyor bana kalırsa. Yine de bekliyoruz tabii ki.

Sen de yorum yaz