Alışveriş keyfiniz kâbusa dönüşmesin!

Yeni bir bilgisayar mı satın alacaksınız? Önce CHIP Online'ın alışveriş uyarılarına kulak verin!

Yeni bir bilgisayar almaya karar verdiniz ya da sadece tek bir ürünün peşindesiniz. Amacınız ne olursa olsun, işin sadece teknik verileri öğrenmekle bitmediğini bilmelisiniz. Alışveriş sırasında gözünüzü dört açmanızda her zaman için büyük yarar var.

Yeni bir bilgisayar ya da sadece bir ekran kartı... Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz ürünlerin sayısı akıl almayacak kadar fazla. Üstelik belirli bir bütçeye sadık kalmaya çalışmak her şeyi daha da zorlaştırıyor.

Piyasadaki tüm ürünleri en ince ayrıntısına kadar bilmemiz mümkün olmadığına göre, çoğu zaman bize yardımcı olması beklenen satış elemanlarına güvenmekten başka çaremiz kalmıyor. Aslında bu durumda yanlış bir şey de yok. Yanlış olabilecek tek şey, aldığımız desteğin bize ne niyetle verildiği. Müşteriye bağımlı satış kriterleri arasında yer alan, hatta "olmazsa olmaz" kabul edilen müşteri memnuniyeti, her zaman en önemli kriterler arasında yer alıyor. Fakat hemen her sektörde karşımıza çıkabildiği gibi, ne yazık ki bilgisayar sektöründe de bunun tersi durumlara şahit olmak mümkün. Müşteri bağımlı satış kriterlerini yanlış anlayan veya yanlış yorumlayan bazı satıcılar, bu tanımı müşteri memnuniyeti odaklı olmaktan çıkartıp, satış odaklı hale getirebiliyorlar. Bu durumda da ana hedef; bilgisi yeterli olmayan müşteriye yardımcı olarak, kendisi için en doğru seçimi yapmasını sağlamaktan uzaklaşıyor. Bunun yerine bazı satıcılar, müşteriye uygun olan ürünlerin yerine satmayı daha çok istedikleri ürünleri ön plana çıkartabiliyorlar. Daha çok kar edeceği veya yakında yenisi çıktığında artık daha zor satacağı ürünleri pazarlayarak stok eritmeye çalışanlara da rastlamak mümkün. Sonuç olarak müşteri, vaat edilenden farklı bir ürün ile evine gidiyor ve çoğu zaman da hayal kırıklığı yaşıyor.

Alışveriş sırasında sizi bekleyen riskleri önceden öğrenmeniz ve bu risklere karşı hazırlıklı olmanız, hayal kırıklığı yaşamanızı da engelleyecektir. İşte, bu konuda işinize yarayacağını düşündüğümüz bir kaç küçük tavsiye...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

trde hem çeşit az hemde mal eskise bile yine aynı fiyattan satıyorlar. umarım mediamark gibi büyük şirketler sayesinde durum değişir

farkettıgım her bilgisayarcıda aynı parcalardan olusan makıne fiatı aldıgınızda farklı fiatlar cıkmakta

ben bir bilgisayarcı olarak buna katılıyorum fakat bırakta satıslarımızda vaatlerde bulunalım göz boyayalımki ticaret yaptığımızı anlayalım :)

Eğer bir şey elmak niyetindeysek önce alacağımız herneyse onun hakkında
yeterli bilgi edinirsek teknik konular vs... sonrası kolay ürünün marka ve modelini seçmişsin geriye kalan fiyat araştırması

emiryilmaz yazmış:
ben bir bilgisayarcı olarak buna katılıyorum fakat bırakta satıslarımızda vaatlerde bulunalım göz boyayalımki ticaret yaptığımızı anlayalım :)
-------------------------------------------------------------

Vay Çakal seni uyanık ...

bence chip deneme şansınızı kullanın konusunu yanlış yazmış çünkü ben hiç bir zaman ambalajı açılmış ürünleri almam eğer benden önce birisi gelip bir ürünü açıp denemişse ve ben geldiğimde satıcı bana o ambalajı açılmış ürünü getirirse kesinlikle almam ambalajı açılmamış isterim...

Ben şimdiye kadar internetten iki defa alışveriş yaptım. Birinde weblebi.com 'dan Jag marka mp4 aldım. Diğerinde Hammer Müzik'ten Ceza RapStar t-shirt ü aldım. Bir sorun yaşamadım. Ama ben kapımda nakıt ödeme yi seçip riske girmiyorum. Sizde kredi kartı-havale vs. yi bırakın kapımda nakit ödemeyi seçin. (Ancak bazı sitelerde kapımda nakit ödeme yok)

benim sahsen dünücem söyleki. ba yayinlanan internet deki reklamlarin tatamiyla dogrulukla bir ilgisi blunmamaktadir .hepsi oara tuzagi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir