Alışveriş rehberi: Dijital kameralar

Yeni bir dijital fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gereken noktalar bu rehberimizde.

  • İlker Düzgören
Dijital fotoğraf makinesi satın alma rehberi

Megapikseller, milimetreler, saniyeler... Yeni bir dijital fotoğraf makinesi alırken hangi özellikleri dikkate almanız gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde bir dijital fotoğraf makinesi almak için alışverişe çıktığınızda, sayısız çeşitte modelle karşı karşıya kalırsınız. Üstelik mağazadaki çalışana göre bunların her biri, bir konuda diğerlerinden üstündür. Ancak sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek makine bu özellikleri taşımalı mı, veya hangi özellikler sizin amacınıza uygun? Kimse, kullanmayacağı özellikler için fazladan masrafa girmek istemez.

Neden 6 megapiksellik bir makine bazen 10 megapiksellik bir makineden pahalı olur? 'Noise' (parazit) etkisi neden önemlidir? Bir fotoğraf makinesi ne kadar hızlı olmalıdır? LCD ekran vizörün yerini tutabilir mi?

Birbirinden değişik kavramlar ve sayılar karşısında kafanızın karışmaması için size bir rehber hazırladık. Tüm bu soruların cevabını fotoğraf galerimizde bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Teknik değerlere aldanmadan inceleyip denediğiniz makineleri alın, yoksa çok pişman olursunuz bu dijital fotoğraf makinesi aleminde.

Neden 6 megapiksellik bir makine bazen 10 megapiksellik bir makineden pahalı olur?


yıllardır insanlara bu tip konuları anlatmaya çalıyorum sadece kaç mp olduğuna veya kaç optik zumunun olduğuna bakılmamalı. herşey kağıt üzerinde göründüğü gibi şu şudan daha iyi denmemeli

bütün özelliklerini okuyup düzgünce kıyasladıktan sonra almak daha mantıklı

benim için fotoraf çeksin yeter gerisi hikaye ve pahalı

Önce marka, sonra özellik...

bence hiç uğraşmayın nikon denınce olay biter

Merhaba ,


Fuji s 8100 fd,Nikon P 80 ,Olympus sp570 UZ bu üç makinadan
hangisini tavsiye edersiniz.?

SONY ve CANON denince akan sular durur tabii tüm modelleri için geçerli değil...

fuji fena değildir,konica pentax iyi sayılabilir,canon sony falan iyidir ama nikon en iyisidir,kullanım kolaylığı,sağlamlığı...

Sayın arkadaşlar, Arkadaşımın tavsiyesiyle Sony DSC W290 aldım. Hangi marka ve kaç gb hafıza kartı önarirsiniz. Şimdiden teşekürler.

Arkadaşlar bende Nikon s570 almayı düşünüyorum. Birde bilgisi olan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Yurt dışından getirilip burda sıfırlanmış 3 ila 12 arası garanti vererek satılan ürünleri tavsiye edermisiniz
Teşekkür ederim

yav arkadaş bu makine alma işi bu kadar zor olmasa gerek insanı canından bezdiriyorlar almıyorum makine falan...

nikon d3100 hakknda ne düşünüyosunuz alıyorum da sizce alayımmı ne dersiniz... arkadaslar görüşler ve bilen birinden olursa :P :P

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play