Almanya'dan Google'a büyük şok!

Alman mahkemesi, en temel Google hizmeti hakkında, internet devini şoke eden bir karara imza attı!

Almanya'dan Google'a büyük şok!

Alman Federal Mahkemesi, arama hizmetinde bulunan otomatik tamamlama özelliğinin kişisel gizlilik ilkesine aykırı olduğu nedeniyle Google'dan düzenlemeler yapmasını talep etti.

Karar, Köln Yüksek Bölge Mahkemesi'nin aldığı bir kararın Federal Mahkeme tarafından onandığı duruşma sonunda alındı. Bu kararın alınmasına yol açan asıl davanın ilginç bir hikayesi var: Scientology tarikatıyla ilişkili bir kişiyle aynı ismi taşıyan bir girişimci, ismi Google'da arandığında, otomatik tamamlama seçeneği yüzünden isminin yanına hem tarikata ilişkin hem de "üçkağıtçılık" benzeri olumsuz ekler getirilmesi nedeniyle mahkemeye başvurdu. Ancak işin içine eski Almanya Başbakanı'nın eşinin de dâhil olmasıyla olay büyüdü.

Eski Almanya Başbakanı Christian Wulff'un eşi Bettina Wullf, evlenmeden önce fahişelik yaptığı iddialarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştı. Söylentilerin yayılmasıyla birlikte Bettina Wullf ismi arandığında otomatik tamamlama özelliği ismin yanına "fahişe" ve "eskort" gibi eklemeler yapmaya başladı. Mahkemeye başvurarak Google'dan şikâyetçi olan Wullf, ihtiyati tedbir kararı aldırmıştı. Şu an Wullf'un ismi Google'da arandığında otomatik tamamlama, isminin yanına bu tür ekler yerleştirmiyor.

Mahkemenin aldığı son karar Google arama özelliğini nasıl etkileyecek, şimdiden bir şey söylemek zor. Wullf örneğinde firma sadece Almanya'ya özel düzenleme yapmamış, tüm hizmetlerini etkileyen değişiklikler yapmak zorunda kalmıştı. Bu son karar Google hizmetlerinde daha derin etkilerde bulunacak mı, zaman gösterecek.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Önce CEO' nun rahatsızlığı şimdi Almanya' dan arama motorunun değişme isteği tabi bu durum Google' ın reklamlarından gelen gelirin düşmesine sebep olacak...

Millet arıyor ki çıkıyor.

Google görünen o ki millet reklamlarından bıkmış. Hayır o reklamlara tıklayan da yok ben anlamadım ki niye insan oraya reklam verir . Neyse o kadar sevinmeyelim google bundan da bi yolunu bulup sıyrılır...

o eleman üçkâğıtçı olmasa gocunmazdı kalleş eleman...

@grezimonk sen ne kadar işsiz bir insansın ya bir insanın başka hiç mi işi olmaz google'ı savunmak sana mı kaldı.Saha elemanı mısın nesin anlamadım ki.Her haberde mi sen ya bu kadar fanlık olur.

@19 May 2013 10:55 sen kimsin? ( Pargalı'nn son repliği... ) sana ne?

@19 May 2013 10:55 o bu sitenin şabanı :) hoşgeldiniz....

@grezimonk Başlarda bende banane ki diyordum ama bir yerden sonra insanın aklına takılıyor merak ediyor açıkçası.Hani saha elemanları senin kadar çalışmıyordur herhalde.Arkadaş görende sanır babanın markası.Savunması sana mı kaldı google'ı.Hakikaten senin marka sevgisi de değil başka bir şey bence.(Yazan 10:55)

@19 May 2013 17:39 Aynen bende sana katılıyorum. Nedir bu fanlık bende anlamış değilim açıkçası

ortada haksızlık var alık MS fanboyları Google'a iftira atıyor...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir